News will be here

Jak wygląda budowa przydomowej wiaty?

Jak postawić wiatę przy domu i w ogrodzie?

Przydomowa wiata to wygodne rozwiązanie, które może być dobrą i tańszą alternatywą dla tradycyjnego garażu lub też stanowić jego uzupełnienie. Pod wiatą, oprócz samochodu, wygodnie przechowamy również rowery, sprzęt ogrodowy czy drewno opałowe. Jak wykonać i skutecznie uszczelnić taką konstrukcję i jakie formalności spełnić przed jej budową?
Jeśli nie przewidzieliśmy wcześniej na działce stworzenia miejsca do przechowywania, np. narzędzi ogrodniczych, to nic straconego – możemy postawić wiatę. Takie dodatkowe zadaszenie przyda się również nawet wtedy, gdy mamy już garaż. To stosunkowo lekka, łatwa w montażu i uniwersalna konstrukcja. Można ją zakupić lub zbudować samodzielnie. Żeby dobrze nam służyła, musi być solidne wykonana, a jej dach odpowiednio zabezpieczony przed przeciekaniem.

Jakie formalności trzeba spełnić budując wiatę przy domu?
Z punktu widzenia prawa budowlanego wiata nie jest budynkiem, a więc nie stosuje się do niej np. wymogów wynikających z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dzięki temu, realizacja inwestycji jest znacznie prostsza niż to ma miejsce np. w przypadku garażu. Niewymagane są żadne procedury urzędowe, jeśli powierzchnia wiaty nie przekracza 35 m2 i ma być ona zlokalizowana na działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Jeśli na działce znajduje się już natomiast budynek mieszkalny, to bez konieczności zgłoszenia można umiejscowić tam konstrukcję o powierzchni do 50 m2. Przy czym ilość tego typu wiat nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 działki.

Uzyskanie pozwolenia na budowę jest zaś niezbędne, jeśli powierzchnia wiaty będzie większa niż 50 m2. Za każdym razem powinniśmy też sprawdzić obowiązujące na danym terenie zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, gdyż mogą one wpływać na ostateczny kształt inwestycji.

Jak zbudować wiatę przy domu?
Wiata to zasadniczo dach osadzony na słupach. Najczęściej konstrukcja nośna jest drewniana (drewno musi być odpowiednio zaimpregnowane), rzadziej stalowa. Można ją również uzupełnić lekkimi, ażurowymi ściankami bocznymi, chroniącymi przed działaniem wiatru. Wiata może być wolnostojąca lub też dobudowana do bryły budynku. Jej powierzchnię najlepiej dopasować do własnych potrzeb, uwzględniając np. liczbę miejsc postojowych dla samochodów.

Podłoże pod wiatę powinno być utwardzone, przy czym nie musi być to beton lub pełna kostka. Żeby zapewnić łatwe odprowadzanie wody opadowej, najlepiej wykorzystać ażurową kostkę brukową albo wysypać żwir. Po wykonaniu budowli, można posadzić obok niej roślinność pnącą, która będzie stanowić ozdobę, a jednoczesne dodatkowe zabezpieczenie przechowywanych pod zadaszeniem przedmiotów.
Kluczowe jest przygotowanie solidnego fundamentu pod słupy nośne. W przypadku wiaty przyściennej potrzebne będą w zasadzie tylko dwa słupki. Można je umieścić bezpośrednio w wylewce lub na specjalnych kotwach. W zależności od rodzaju konstrukcji, potrzebne będą też krokwie, belki poziome, murłata i deski, a także dopasowane łączniki.

Szczelne zadaszenie wiaty
Wiata nie zapewnia takiego poziomu ochrony jak garaż, jednak powinna skutecznie zabezpieczać przed opadami atmosferycznymi oraz promieniowaniem UV. W przypadku wiaty montowanej przy ścianie, przylegające do muru, zadaszenie musi posiadać co najmniej 15% spadek, aby umożliwić odpływ deszczówki. Konieczne jest też dokładne uszczelnienie, żeby woda nie przeciekała pomiędzy budynkiem a wiatą. Do izolacji można wykorzystać taśmy i wstęgi butylowe, które są trwałe, elastyczne, nietoksyczne a jednocześnie łatwe w użyciu. Tego typu rozwiązania, stosowane m.in. do obróbek dekarskich, znajdziemy w ofercie firmy AIB. Zakupić je można w stacjonarnych lub internetowych sklepach z rozwiązaniami izolacyjnymi. Wyroby butylowe można przyciąć do pożądanego rozmiaru i następnie mocować na suchą, oczyszczoną powierzchnię, dociskając je do podłoża. Nie trzeba aplikować dodatkowego kleju, dzięki czemu szybko otrzymamy szczelne połączenie. W ten sposób zabezpieczymy również rynny.

Na koniec wiatę warto pomalować, żeby zyskała jeszcze lepszą ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych. W sezonie letnim pod takim dachem wygodnie przechowany nie tylko samochód, lecz także grill, rowery czy narzędzia do pracy w ogrodzie. Możemy tam również urządzić kącik do wypoczynku, rozwieszając hamak lub ustawiając stolik i leżaki.
Melania Wojas

One Comment

  1. […] ma miejsca na warsztat, więc konieczne jest przestawienie auta w inne miejsce. Wystarczy postawić wiatę lub kontener ze stali. Jest to opłacalne, ponieważ prowadząc biznes w garażu nie ponosi się […]

Comments are closed.