News will be here

Firma w garażu – jak urządzić?

Firma w garażu czy warsztat dla majsterkowicza?

Firma w garażu to nie jest nowy temat, w końcu w tym pomieszczeniu powstawały doskonałe projekty i wynalazki. Wiele zespołów tworzyło tu muzykę, zanim stały się sławne.  Garaż dał początek wielkim biznesom.

Aby mogła powstać firma w garażu czy chociażby warsztat dla majsterkowicza, trzeba odpowiednio przygotować pomieszczenie. Jeśli jest niewielkie i pomieści tylko samochód, nie ma miejsca na warsztat, więc konieczne jest przestawienie auta w inne miejsce. Wystarczy postawić wiatę lub kontener ze stali. Jest to opłacalne, ponieważ prowadząc biznes w garażu nie ponosi się żadnych kosztów. Można wykorzystać wnętrze w dowolny sposób. Śladem wynalazców tworzyć różne przedmioty, konstrukcje czy modele.

Firma w garażu czy warsztat dla majsterkowicza?

Są osoby, które w warsztacie spędzają długie godziny, bo znakomicie się tu czują. Inni traktują przestrzeń do wykonywania napraw, bo mają wszystkie sprzęty pod ręką. Bez względu na to, czy ma być firma w garażu czy warsztat samochodowy lub majsterkowicza, warto odpowiednio go urządzić. Zacznijmy od rozplanowania poszczególnych jego elementów, żeby jak najlepiej wykorzystać wnętrze, szczególnie gdy jest niewiele wolnego miejsca.

Co powinno znaleźć się w warsztacie?

Przede wszystkim powinien być solidny stół roboczy z dostępem do oświetlenia (ruchoma lampa z lupą) i możliwością podłączenia elektronarzędzi do zasilania. Dobrze, jeśli w zasięgu ręki będziemy mieć też podstawowe narzędzia do majsterkowania. Można je przechowywać w skrzynkach narzędziowych lub na magnetycznych tablicach zawieszonych na ścianie. To pozwoli nam łatwo odnaleźć potrzebne akcesoria. Gdy mamy większą ilość narzędzi, sprawdzą się metalowe regały bądź specjalne szafki. Można też wykorzystać haki pod sufitem, dzięki czemu dodatkowo zaoszczędzimy przestrzeń, podwieszając tam np. rowery.

Jakie narzędzia powinny znaleźć się w warsztacie?

Te zmiany wprowadzimy łatwo i bez konieczności ponoszenia wielkich wydatków. Bardziej kosztowne może okazać się wyposażenie w postaci narzędzi ręcznych i elektronarzędzi, ale wszystko zależy od naszych potrzeb i od częstotliwości majsterkowania. Niezbędne będą na pewno podstawowe wyroby, jak różnego rodzaju wkrętaki, młotek, kombinerki oraz klucze nasadowe, imbusowe i płaskie. Z elektronarzędzi przydatne są szczególnie: szlifierka, wiertarko-wkrętarka i klucz pneumatyczny do śrub, np. do kół. Niektórzy lepiej odnajdują się w kontrolowanym chaosie, inni zaś cenią porządek. Najważniejsze jednak, żeby przestrzeń do pracy była jak najbardziej komfortowa, zapewniała nam bezpieczeństwo działania.

Jak zapewnić sobie dostęp do garażu?

Do przydomowego warsztatu potrzebny jest wygodny dostęp. Jeśli garaż jest połączony z budynkiem mieszkalnym, to z reguły przejście zapewniają nam drzwi techniczne. Bardzo ważny element stanowi również funkcjonalna brama garażowa. Może być ona wyposażona w napęd lub otwierana ręcznie. To pierwsze rozwiązanie daje możliwość zdalnej obsługi, np. z poziomu aplikacji na smartfonie, bez konieczności mocowania się ze skrzydłem. Majsterkując przy stanowisku roboczym możemy więc kilkoma ruchami palca uchylić bramę, żeby przewietrzyć pomieszczenie czy też zamknąć ja, żeby wnętrze się nie wychładzało. Co istotne, nie tylko nowa brama może być z napędem. Zautomatyzować można również już użytkowaną, starszą konstrukcję.

Jaką automatykę wybrać?

Firma w garażu czy warsztat wymagają zabezpieczenia. W segmentowych bramach o powierzchni do 16m2 dobrym rozwiązaniem jest elektromechaniczny napęd BOTTICELLI SMART BT A 1250 – mówi Roman Trzciński Dyrektor Działu Technicznego BFT Polska, firmy sprzedającej wysokiej jakości automatykę do bram oraz systemy automatyzacji dostępu. Przeznaczony jest on do bardzo intensywnej pracy, zapewnia niezawodne działanie niezależnie od warunków pogodowych i może być zintegrowany z całym systemem smart home. Dzięki temu, za pomocą smartfona możemy sterować pracą wszystkich podłączonych do sieci domowych urządzeń – podkreśla ekspert.

Jak ma wyglądać firma w garażu czy spiżarnia?

Wielkie korporacje zaczynały bardzo skromnie swoją działalność. Dla właścicieli ważna była realizacja celu i do tego dążyli. Wystarczyło nawet niezbyt ciekawe pomieszczenie, by mogli w nim działać. Dziś są inne możliwości, więc każda firma w garażu może wyglądać estetycznie. Trzeba odświeżyć pomieszczenie, ale jest wiele metod i produktów, które sprawią, że wnętrze nabierze uroku, po odmalowaniu,  wstawieniu mebli i sprzętu. Niekiedy konieczny jest montaż drzwi, zamiast bramy segmentowej. Jeśli natomiast w przestrzeni chcemy zrobić spiżarnię, do przechowywania świątecznych smakołyków, trzeba ją wyposażyć w szafę i półki. Wszystko zależy od przeznaczenia garażu.  Można wykorzystać wolne miejsce  w dowolny sposób.
Melania Wojas