News will be here

Altana lub pergola w ogrodzie – jak postawić?

Jak wykonać altanę i pergolę do ogrodu?

Altana lub pergola w ogrodzie tworzą strefę relaksu. Z kolei nie ma nic lepszego niż spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, wśród zieleni. Można spotykać się ze znajomymi od wiosny do jesieni.

Dlaczego warto urządzić ogród?

Mając ogród czy działkę warto przygotować strefę relaksu, której elementami są altana i pergola. Urządzenie wygodnego miejsca do odpoczynku, jest podstawą, by cieszyć się przestrzenią, w której możemy również nie tylko odpoczywać, poleżeć na leżaku w upalne popołudnie, grillować, jeść obiady, ale też pracować. Aby móc skryć się przed słońcem i wiatrem, trzeba zbudować funkcjonalną, przydomową altanę czy pergolę. Altana zazwyczaj posiada zadaszenie i boczne ściany. Pergola jest ażurową konstrukcją, którą tworzą cztery słupki, z reguły pozbawiona pełnego krycia. Praktyczny dach możemy na niej stworzyć sadząc w pobliżu roślinność pnącą lub też dopasowując poszycie z materiału, które na zimę zwiniemy i schowamy. W obu przypadkach za podłoże posłuży trawa lub też „podłoga” z kompozytu, kostki brukowej czy drewna.

Altana lub pergola – montaż

Altana lub pergola mają proste konstrukcje. Można je postawić samodzielnie, wykorzystując gotowe drewniane elementy, zakupione np. w markecie budowlanym. Przy montażu przydadzą się z pewnością podstawowe narzędzia ręczne, jak młotek. Jeśli nie mamy ich jeszcze na wyposażeniu, to warto się w nie zaopatrzyć, gdyż przydadzą nam się na działce także później, do różnych prac remontowo-budowlanych. Przy wbijaniu słupków dobrze sprawdzi się cięższy młotek kowalski o wadze ok. 5-6 kg. Wysoki komfort pracy zapewniają narzędzia z trzonami z włókna szklanego FIBERGLASS, wytrzymałymi i odpornymi na działanie czynników atmosferycznych. Przy zakupie zwróćmy też uwagę na jakość wykonania części roboczej. Najlepiej, jeśli jest ona kuta, szlifowana i hartowana indukcyjnie – mówi Daniel Światłoń. Sprzęty JUCO zakupimy wygodnie poprzez sklep internetowy, z dostawą do domu. Do precyzyjnego wbijania, ale i wyciągania gwoździ przy montażu ogrodowej konstrukcji przyda się młotek ciesielski z zębem. Do rąbania drewna do kominka lub na ognisko – siekiero-młot (te narzędzia również możemy znaleźć w wersji FIBERGLASS).

Altana lub pergola – meble ogrodowe, stylowe dodatki

Jeśli altana lub pergola jest gotowa, czas na jej wyposażenie, np. w podstawowe meble ogrodowe, składane krzesła, ławki i stolik oraz leżaki. Jeśli mamy smykałkę do majsterkowania, takie sprzęty wykonamy samodzielnie np. z drewnianych palet. W zielonej strefie relaksu nie może też zabraknąć hamaka. Możemy rozpiąć go pomiędzy belkami konstrukcji, pamiętając, żeby zapewnić odpowiednią stabilność. Inne rozwiązanie to hamak na specjalnym stelażu lub na palach. Ta ostatnia opcja to ciekawe wyzwanie dla majsterkowiczów – bez problemu znajdziemy w Internecie instrukcję, jak zrobić go samemu „krok po kroku”, w czym pomogą nam też wyżej opisane narzędzia ręczne.

Pergola zamiast altany

Gdy postawiliśmy na pergolę zamiast altany, to obsadźmy wokół niej rośliny pnące, które, gdy tylko wyrosną stworzą estetyczne i dające ochronę przed wiatrem zielone ściany. Wieczorami letnia strefa relaksu będzie prezentować się olśniewająco, jeśli u jej szczytu rozwiesimy klimatyczne żarówki (np. solarne) lub papierowe lampiony. W pobliżu warto urządzić też, nawet miniaturowy, ogródek ziołowy. Możemy posadzić miętę, rozmaryn, bazylię, pietruszkę i oregano. Dzięki temu, będą one na wyciągnięcie ręki. W bardziej zaawansowanej wersji możemy posadzić też pomidorki koktajlowe, cukinię oraz szpinak – idealne do przyrządzania smakowitych sałatek.

Funkcjonalna altana lub pergola

Konstrukcja może służyć też jako schowek na rowery, grill, narzędzia ogrodnicze czy opał. Jeśli konstrukcja jest wykonana z drewna, to co jakiś czas trzeba będzie ją odnawiać. Piękny wygląd naturalnego materiału wynagrodzi nam ten wysiłek. Taka przestrzeń to też idealne miejsce do majsterkowania, gdzie swobodnie możemy oddawać się swoim pasjom. W przydomowej strefie wypoczynku poczujemy się jak we własnym salonie, tylko że w otoczeniu zieleni i promieni słońca. Wystarczy włożyć trochę pracy, aby urządzić ją zgodnie ze swoimi potrzebami i upodobaniami.
Melania Wojas