News will be here

Zasilanie awaryjne przy awarii prądu

Jak zabezpieczyć się przed brakiem prądu w domu?

Zasilanie awaryjne jest niezbędne przy przerwach w dostawach prądu, czyli tzw. blackouty. Przyczyną są zazwyczaj gwałtowne sytuacje pogodowe, awarie sieci energetycznej, ale także… zbyt duży popyt na energię. A rosnąca cyfryzacja społeczeństwa i popularyzacja technologii smart, sprawia, że jesteśmy niejako uzależnieni od energii elektrycznej, a więc też bardziej wrażliwi na jej braki.

Brak zasilania w inteligentnym domu

Smart home przy braku zasilania zaczyna funkcjonować jak standardowy dom. Światła się wyłączają, radio przestaje grać, brama garażowa, osłony zewnętrzne czy drzwi wejściowe na zamek elektroniczny nie działają w trybie automatycznym, a więc nie można nimi zarządzać za pomocą pilota czy aplikacji w telefonie. Na szczęście pracą tych wyrobów można sterować również ręcznie. Wszystko powraca do normy, gdy awaria zostaje naprawiona. Warto wiedzieć jednak, że są sposoby na to, aby strategiczne instalacje w domu funkcjonowały pomimo braku prądu, czyli zasilanie awaryjne.

Zasilanie awaryjne na wagę złota

Czujniki antywłamaniowe, zalania czy dymu są zazwyczaj wyposażone dodatkowo w baterie. Dzięki temu możemy się czuć w domu bezpiecznie nawet wtedy, gdy nie ma prądu. Dla własnej wygody, pozostałe sprzęty smart warto podłączyć do UPS, czyli zasilacza awaryjnego wyposażonego w akumulator. Ma on za zadanie podtrzymanie zasilania przez określony czas. Chroni także domowe wyposażenie przed potencjalnie szkodliwymi skutkami przepięć. Inną opcją są agregaty prądotwórcze, wyposażone w silniki spalinowe. Czas ich pracy jest zależny od wielkości zbiornika na paliwo. Mamy do wyboru generatory jednofazowe lub trójfazowe. Mogą posiadać ponadto stabilizację napięcia AVR. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na ich moc. Doradca w sklepie z pewnością zaproponuje nam rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb.

Brak zasilania awaryjnego – jak sobie radzić?

Jeśli nasz dom nie posiada zasilania awaryjnego, trzeba powrócić do konwencjonalnych metod zarządzania domem. Aby wejść do budynku, będziemy potrzebować zatem klucza. Warto więc mieć go zawsze przy sobie. Jeśli musimy wyjechać z garażu samochodem, bramę napędzaną energią elektryczną otworzymy ręcznie. – Każda automatyczna brama garażowa powinna być wyposażona w systemy, które umożliwiają jej działanie nawet bez prądu. Zazwyczaj producenci instalują w pobliżu silnika specjalną linkę, którą wystarczy pociągnąć, aby odblokować napęd i ręcznie otworzyć bramę. Takie rozwiązanie posiadają również produkty BFT, m.in. nasz flagowy model Botticelli Smart BT A przeznaczony do segmentowych bram garażowych – tłumaczy Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny BFT Polska, producenta wysokiej jakości automatyki do bram.

Zasilanie by dostać się do garażu z zewnątrz

Producenci automatyki stosują różne rozwiązania w zależności od rodzaju bramy. W przypadku produktów BFT instalowany jest specjalny zewnętrzny zestaw odblokowujący – jeden przeznaczony jest do bram z klamką, a drugi do produktów, które jej nie posiadają. Wówczas odblokowujemy bramę przy pomocy kluczyka i ręcznie podnosimy – dodaje.

Tam, gdzie nie dociera zasięg sieci elektrycznej, do zasilania drzwi i bram bardzo dobrze sprawdzi się system wykorzystujący energię solarną, wyposażony w baterie i panele słoneczne. Przykładem takiego produktu jest Ecosol BFT, który dzięki swojej kompatybilności współpracuje ze wszystkimi, starymi i nowymi instalacjami 24V. Korzystając z tego typu rozwiązań możemy uniezależnić się od dostaw prądu oraz uniknąć skutków ewentualnych awarii.

Na szczęście w Polsce przerwy w dostawie prądu nie trwają zazwyczaj długo. W tym czasie z pewnością poradzimy sobie, korzystając ze strategicznych urządzeń w domu w sposób konwencjonalny. Możemy także wyposażyć nasze M w zasilanie awaryjne, dzięki któremu będzie ono smart nawet w trakcie awarii zasilania. Wybór zależy od nas.
Melania Wojas