News will be here

Jarmark bożonarodzeniowy w Polsce i w Europie

Świąteczne miasta w Polsce i Europie

Rozpoczął  się  sezon  przedświąteczny  i ruszyły już w wielu miastach  jarmarki bożonarodzeniowe. W Polsce i na całym świecie miasta powoli przekształcają  się  w świąteczne. Szczególnie te w Polsce i w całej Europie należą do jednych z najbardziej imponujących. Gdzie warto pojechać, by spędzić Święta?

Holidu, wyszukiwarka domów i apartamentów wakacyjnych, przeanalizowała, które świąteczne miasta w Polsce i w całej Europie,  są idealne na weekendowy wypad dla wszystkich miłośników Bożego Narodzenia! W tym rankingu wzięto pod    uwagę    liczbę    świątecznych    hashtagów na Instagramie,  liczbę    jarmarków bożonarodzeniowych w danym mieście, a także średnią liczbę śnieżnych dni w grudniu, aby stworzyć końcowy ranking miast, które zachwycają swoją świąteczną aurą.

Top 5 miast z wyjątkowo świątecznym klimatem w Polsce

1. Gdańsk

Na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej świąteczne miasta w Polsce świąteczne miasta -Gdańskznalazł się Gdańsk! Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku co roku przyciąga tłumy turystów. Gdańszczanie mogą pochwalić się tym, że tutejszy Jarmark jako jedyny w Polsce został nominowany w konkursie o tytuł „

” i uzyskał trzecie miejsce. To właśnie moment na odwiedzenie tego miasta, gdyż Jarmark Bożonarodzeniowy jest otwarty od 18.11 do 23.12. Piękne dekoracje, pyszne jedzenie, grzane wino i atrakcje dla najmłodszych – to wszystko czeka na was w Gdańsku!

2. Katowice

Na drugim miejscu znajdują się Katowice. Tutejszy Jarmark Bożonarodzeniowy jest już otwarty i jest on największy w regionie. Na katowickim rynku można znaleźć aż 80 straganów oferujących pyszne jedzenie, grzane wino i ręcznie robione, świąteczne dekoracje. Dla aktywnych jest również lodowisko, a dla spragnionych wrażeń – diabelskie koło.

3. Warszawa

Podium zamyka Warszawa. To tutaj można delektować się świątecznymi przysmakami od 16.11 aż do 06.01 na widowiskowym Jarmarku Bożonarodzeniowym. W magiczny czas świąt przeniesie was spektakularna gra świateł, aromatyczny grzaniec, lokalne przysmaki i wiele atrakcji, takich jak lodowisko na Rynku Starego Miasta.

4. Kraków

Kolejnym na naszej liście jest Kraków. Podobnie jak inne świąteczne miasta czaruje klimatem. Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym rusza już 25.11 i potrwa do 01.01. Smakosze tradycyjnych krakowskich przysmaków, znajdą tu nie tylko wyjątkowo pyszne przekąski, ale też lokalne produkty takie jak sery, przetwory, chleb oraz wędliny. Wszyscy poszukujący świątecznych prezentów znajdą tutaj piękne rękodzieła.

5. Białystok

Pierwszą piątkę zamyka Białystok. Białostocki Jarmark Świąteczny, trwający od 3.12 do 23.12 na Rynku Kościuszki, przeniesie Cię w magiczny klimat Świąt. Na najmłodszych czeka gorąca czekolada, a na dorosłych aromatyczny grzaniec i regionalne smakołyki.

Top 5 miast z wyjątkowo świątecznym klimatem w Europie

1. Berlin, Niemcy

Berlin zajmuje pierwsze miejsce na liście najbardziej świąteczne miasta, jeśli chodzi o Europę. Pierwszy Jarmark BożonarodzeniowyŚwiąteczne miasta - Berlin Boże Narodzenie w tym mieście został zorganizowany w 1530 r. i odbył się w Alt-Berlin, dzielnicy Berlina Mitte. Dziś w Berlinie jest ponad 80 Jarmarków Bożonarodzeniowych, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Daj się porwać świątecznemu klimatowi Frankfurter Allee i napij się rozgrzewającego Glühwein, podziwiając kolorowe dekoracje lub udaj się do berlińskiego ratusza i przejedź się na kultowym diabelskim młynie.

2. Wiedeń, Austria

Drugie miejsce na naszej liście zajmuje stolica Austrii, Wiedeń. O pierwszym Christkindlmarkt słyszano w Wiedniu już w 1298 roku – ta tradycja ma długą historię i jest nadal bardzo popularna. Najsłynniejszy jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu odbywa się na Rathausplatz. Artystyczna zimowa kraina czarów znajduje się przed imponującym, neogotyckim ratuszem.

3. Praga, Czechy

Na trzecim miejscu w naszym rankingu znajduje się Praga. Dwa najsłynniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe odbywają się tutaj na Staromiejskim Rynku (Staroměstské náměstí) i na Placu Wacława i są oddalone od siebie o zaledwie pięć minut spacerem.

4. Monachium, Niemcy

Czwarte miejsce zajmuje Monachium! To właśnie w stolicy Bawarii, w 1310 roku odbył się pierwszy oficjalny Jarmark Bożonarodzeniowy w Niemczech i na całym świecie. Koniecznie wybierz się na tutejszy jarmark na Rathausplatz, co roku wygląda magicznie!

5. Kopenhaga, Dania

Pierwszą piątkę zamyka Kopenhaga. W samym sercu Starego Miasta, w Højbro Plads znajduje się wyjątkowy Jarmark Świąteczny – Julemarked. Znany ze swojego „międzynarodowego klimatu”, jest wzorowany na tradycyjnym niemieckim Jarmarku  Bożonarodzeniowym, na którym można znaleźć wszystko – od gofrów po Glühwein. Jeśli masz ochotę na dreszczyk emocji, zajrzyj do Ogrodów Tivoli, a jeśli cenisz sobie tradycję, koniecznie zajrzyj do Julemarked Kongens Nytorv.

Metodologia świątecznych miast w Polsce i Europie

Ten ranking powstał na podstawie analizy czterech punktów danych Świąteczne mista - Wiedeń Boże Narodzeniedla ponad 100 miast z każdego kraju w Europie. Policzono ilość hashtagów na Instagramie dla „#Świętaw[nazwa miasta]” dla każdego z miast. Następnie, wzięto pod uwagę liczbę Jarmarków Bożonarodzeniowych w każdym mieście. Na końcu sprawdzono średnią liczbę dni ze śniegiem w grudniu dla każdego miasta, posiłkując się serwisem World Weather Online. Końcowo, zsumowano trzy indywidualne wyniki dla każdego z miast, aby uzyskać łączny wynik i uszeregować miasta w oparciu o wynik końcowy.
Maja Trębicka