News will be here

Miłość dojrzała – każdy ma prawo kochać

miłość dojrzała

„Każda miłość jest pierwsza”

Tak brzmią słowa piosenki, śpiewanej przez Irenę Santor, miłość dojrzała również. Oczywiście miłość przeżyta w młodości, różni się od tej, która pojawia się w starszym wieku, przede wszystkim dojrzałością. Kiedy jesteśmy młodzi, to uczucie jest zauroczeniem, zafascynowaniem drugim człowiekiem. Pierwsza miłość jest piękna, niewinna, ale zazwyczaj ulotna. Pozostaje na długo we wspomnieniach, bo przeważnie jest wakacyjną przygodą.

Po wielu latach jeszcze przeglądamy zdjęcia i wracamy do tych niezwykłych chwil spędzonych nad jeziorem czy brzegiem morza, siedząc do długich godzin nocnych, słuchając piosenek. Jeszcze po latach, w uszach dźwięczy głos, przypominamy sobie najpiękniejsze momenty, kiedy było nam wtedy tak dobrze razem. Czasami marzymy o ich powrocie, szczególnie gdy nigdy nie spotkamy takiej osoby, która by nas pokochała prawdziwą miłością. Jeśli związek małżeński okazuje się wielką pomyłką, tym bardziej zagłębiamy się we wspomnieniach z młodzieńczych lat. W starszym wieku też możemy kochać, a nawet jest to wskazane. Jeśli jesteśmy samotni, rozejrzyjmy się za drugą połówką.

Szczęście w wieku dojrzałym

Każdy potrzebuje miłości. W starszym wieku wcale nie jest inaczej niż w młodości. Ludzie dojrzali, którzy kochają z wzajemnością są szczęśliwi i cieszą się każdą chwilą. Ich miłość nie będzie już romantyczna i namiętna czy spontaniczna, jak w młodzieńczym wieku, bo człowiek się zmienia i ten etap ma już za sobą. Przestaje się emocjonować i ekscytować, bo przecież przeżyły niejedną miłość, a często i udane małżeństwo. Ludzie starsi opowiadają o swoich historiach miłosnych z lat młodzieńczych, które bywają fascynujące. Potrafili kochać do szaleństwa i byli szczęśliwi.

Teraz gdy minęło wiele lat od tych pięknych chwil, poszukują kogoś, kto zapewni im spokój, wniesie do ich życia odrobinę radości i będzie dla nich wsparciem. Samotność odczuwają bardziej niż w czasie młodości i dlatego chcą wyjść ze swojego dyskomfortu. We dwoje jest zawsze raźniej, a w chwilach słabości, mogą na siebie liczyć. Do uczucia podchodzą bardziej dojrzale, z racji wieku. Niestety, wielu seniorów ukrywa swoje potrzeby, bo spotyka się z krytyką otoczenia, a niekiedy i bliskich.

miłość dojrzała

Miłość dojrzała

Miłość dojrzała opiera się na przyjaźni, szacunku, zaufaniu i lojalności oraz szczerym uczuciu. Ważne są dobre relacje z partnerem. Nie ma wielu kryzysowych sytuacji, cichych dni, nagłych rozstań i wielu napięć, jak w przypadku romantycznej, namiętnej i przelotnej miłości. Osoby w starszym wieku idą na kompromis, by załagodzić konflikt. Potrafią przezwyciężyć wszystko, bo są wyrozumiałe i wzajemnie sobie ustępują.  Nie starają się sobie niczego udowadniać, co jest domeną młodości.

Ta różnica bierze się stąd, że ludzie młodzi widzą świat w innej perspektywie. Mają wiele energii i za wszelką cenę, każdy chce postawić na swoim. Natomiast uczucie, które zaiskrzy między seniorami, jest trwałe. To też wynika z obawy przed samotnością. Dojrzała miłość jest pozbawiona egoizmu. Starsze osoby szanują się wzajemnie, bo są świadomi, że potrzebują siebie nawzajem. Nie chodzi tu o małżeństwa z długim stażem, ale o ludzi, którzy w sędziwym wieku odnaleźli miłość.

Miłość nie zna wieku

Człowiek został stworzony do miłości, dlatego poszukuje jej w każdym wieku. Miłość dojrzała poprawia komfort psychiczny, nadaje sens życiu, a niekiedy i uskrzydla. Człowiek zakochany jest bardziej aktywny i czuje się młodszy, ale też żyje dłużej. Jego mózg lepiej funkcjonuje, za co odpowiada hormon szczęścia. Miłość doskonale wpływa na psychikę, dlatego niezależnie od wieku, warto się zakochać. Na emeryturze jest dużo wolnego czasu, więc nie warto go spędzać tylko oglądając seriale i pielić ogródek, bo można urozmaicić sobie codzienność, idąc do kina, kawiarni czy wybierając się wspólnie za miasto, na wczasy, czy chociażby na spacer.

Mając przy sobie kochającą osobę, lepiej smakuje kawa/ herbata.  Trzeba jednak rozejrzeć się za bratnią duszą, czyli wyjść szczęściu naprzeciw. Seniorzy wyjeżdżają w tym celu do sanatorium, bo tam najłatwiej poznać kogoś z kim można dzielić resztę życia. Aby wyjść z dyskomfortu samotności, warto korzystać z portali randkowych, bo w serwisach logują się osoby poszukujące towarzystwa.

Arkadiusz Malanowski