Uważaj na błędy w CV i LM – sprawdź przed wysłaniem zgłoszenia

W CV i liście motywacyjnym nie wolno popełnić żadnego błędu. Muszą być dopracowane do perfekcji. Przykładowo – wysłaliśmy zgłoszenie do wymarzonej firmy, spełniamy wszystkie wymagania, które stawia pracodawca, mamy kwalifikacje, doświadczenie i świetnie współgramy w zespole, ale nie otrzymujemy żadnej odpowiedzi.
Telefon milczy, a na maile nikt nie odpisuje. Zastanawiamy się dlaczego? Jeśli przyczyną jest ilość zgłoszeń i przegraliśmy z konkurentami, przełkniemy porażkę. Będziemy mieć pretensje do siebie, kiedy powodem były błędy w CV lub w LM.

Przyczyna odrzucenia dokumentów aplikacyjnych
„Zdarza się, że CV i list motywacyjny są na tyle źle przygotowane, że w żaden sposób nie da się na ich podstawie ocenić profesjonalizmu i kompetencji kandydata. Często na niekorzyść działają drobiazgi: drobne błędy, które sprawiają, że rekruterzy nie traktują CV poważnie.” – mówi Bartosz Struzik z MonsterPolska

Jakich błędów unikać?
Śmieszny adres mailowy
Wysyłanie CV z adresu zaczynającego się od Buziaczek89 albo MalaMi_77 to najgorszy pomysł z możliwych.
W ten sposób tylko ubawimy rekrutera; całkiem możliwe, że trafimy do jego kolekcji najbardziej niepoważnych maili w historii. Potencjalny pracodawca może też uznać, że jesteśmy zbyt leniwi, by dbać o swój wizerunek. Na potrzeby szukania pracy, załóżmy więc nowe konto, najlepiej z adresem ułożonym z naszego imienia i nazwiska.

Unikaj literówek
Kolejna rzecz, która przyniesie nam tylko opinię leniwego. Przekręcone wyrazy w czasach, gdy program do edytowania w komputerze błyskawicznie sprawdza poprawność pisowni, są niedopuszczalne. Dodatkowo warto dać CV i list motywacyjny do przeczytania osobie biegłej w bezbłędnym pisaniu – interpunkcja i ortografia też mają znaczenie.

Próby wyróżnienia się
CV w środku czekoladowego ciastka? Niekoniecznie. Próby wyróżnienia się z tłumu kandydatów są pożądane. Warto być oryginalnym, ale wszystko to musi się odbywać w ramach branżowej normy. Pasować do tego, co reprezentuje dana firma. Efekt zbytniego szarżowania może być taki, że rekruter będzie się zastanawiał, czy będziemy w stanie dopasować się do załogi i miejsca pracy. Bezpiecznie jest ograniczyć się do zabiegów stylizacyjnych (układ tekstu, pogrubienia, kolory), które dodadzą naszemu CV oryginalności.

Brak treści w dokumentach
Dobrze napisane CV da rekruterowi szybką ale też konkretną wiedzę o tym, kim jesteśmy i co mamy do zaoferowania. A to oznacza, że trzeba wyjść poza oczywistości typu: „pracowałem tu, robiłem to”. Pokażmy swoje wyniki (pracodawcy uwielbiają liczby) i dokonania. Najlepiej działają przykłady konkretnych działań.

Niepoukładany tekst
CV musi być czyste, czytelne i atrakcyjne wizualnie. Lany tekst nie zachęci do wczytywania się w osiągnięcia
i umiejętności. Tekst musi oddychać – mieć przerwy, akapity. Dobierzmy też odpowiednią, nie za małą i nie udziwnioną czcionkę.
źródło: newsrm.tv

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *