Jak wstać wypoczętym o 5. rano?

Wczesne wstawanie to zmora większości z nas. Rozumiemy niezadowolenie tych co muszą o 5 rano wybudzić się, by zdążyć do pracy. Wiele osób pozwala sobie jeszcze na krótką drzemkę przysłowiowe 5 minut. okres jesienno-zimowy to najgorszy czas na poranne pobudki. Mamy jednak porady, które mogą spowodować, że wczesne wstawanie będzie zdecydowanie przyjemniejsze.
Zmień nastawienie, uczyń siebie człowiekiem sukcesu
Z pewnością myślałeś ile można zyskać wstając wcześnie rano. Poprawiłbyś kondycję fizyczną lub wykonać pracę, którą zostawiłeś na wieczór. Miałbyś później np. czas dla rodziny, przeczytałbyś ulubioną książkę czy też doszlifował j. obcy. Ludzie sukcesu nie narzekają na wstawanie wcześnie rano. Zmień więc przyzwyczajenia i nie narzekaj, tylko zrób wszystko, żeby pobudka o 5 rano nie była karą, ale normą.

Jak to zrobić?
Przekonaj samego siebie i przeprogramuj swój umysł
Większość osób sądzi, że 8-9 godzin na sen to optymalna ilość, by prawidłowo funkcjonować. Może się okazać, że Tobie wystarcza 6 godzin odpoczynku nocnego. Na początku będzie Ci trudno się przestawić i przyzwyczaić do wczesnej godziny wstawania, bo zmęczenie da Ci się we znaki, to niełatwe,ale po 2-3 tygodniach organizm przywyknie do nowego rytmu. Stopniowo wdrażaj też zmiany – codziennie wstawaj o 15 minut wcześniej.

Wyznacz nocną rutynę, która zaprocentuje rano
Wypracuj sobie pewną rutynę. Kładź się spać i wstawaj zawsze o tej samej godzinie. Idź spać najlepiej przed północą. Najlepiej wprowadzić w życie kilka zasad, by rano móc bez narzekania wyjść z łóżka.

Lekkostrawna kolacja
Zdrowy ostatni posiłek dnia powinien np. być skomponowany z węglowodanów o niskim indeksie glikiemicznym (jak brązowy ryż, kasza, ciemne pieczywo, warzywa i owoce) i spożyty 3- 4 godziny przed snem. Pamiętaj, żeby nie dojadać. Jeśli już musisz coś przekąsić to sięgnij po owoc, kawałek czekolady ewentualnie batonik. Nie przeciążaj żołądka, bo układ pokarmowy potrzebuje dodatkowej energii, dzięki temu będziesz wypoczęty. Nie pij kawy i czarnej herbaty, na kilka godzin przed snem, bo się pobudzisz, a masz być wyciszony i zrelaksowany. Nie zasypiaj przy włączonym telewizorze i daj odpocząć smartfonowi.

Jak zadbać o jakość snu?
Dobry sen, to dobry dzień i warto o tym pamiętać. Ilość snu jest ważna, ale o wiele istotniejsza jest jego jakość. Wybierz odpowiedni materac, ponieważ to on jest gwarantem pełnego odpoczynku. Musi być na tyle sprężysty,by równomiernie podpierać nasz kręgosłup na wszystkich odcinkach.To zapewni nam komfort przez całą noc. Warto pamiętać, że wybór właściwego materaca to sprawa indywidualna. Przed zakupem najważniejsze jest, żeby go przetestować w salonie – tylko w ten sposób uda nam się ocenić jego twardość i komfort użytkowania. Dobrze dopasowany model powinien pomóc nam w uporaniu się z bólem kręgosłupa i ramion, a także korzystnie wpłynąć na jakość naszego snu.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli materacy o zróżnicowanym wypełnieniu.
– alergicy – chętnie wybierają materace lateksowe,
– osoby z nadmierną potliwością – materace z pianką wysokoelastyczną
– osoby oczekujące dobrego dopasowania się materaca do kształtu ich ciała – sprężyny kieszeniowe o siedmiu polach komfortu.

Wybór rozwiązania dopasowanego do potrzeb zdecydowanie polepszy wieczorny komfort, czego pozytywne skutki będziemy odczuwali przez cały dzień, a nie tylko o poranku – tłumaczy Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo, polskiego producenta materacy i łóżek tapicerowanych.

Przed spaniem weź też ciepłą kąpiel. Unikaj stresujących programów w tv.
Anna Rogoźnicka

jak się oddłużyć

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *