News will be here

Praca zdalna – czy ma jakieś wady?

Praca zdalna wady czy zalety?

Podczas lockdownu poznaliśmy wiele rozwiązań, a jednym z nich była praca zdalna. Mimo zakończenia pandemii nie wszyscy wróciliśmy do biur, a nową teraźniejszością jest praca hybrydowa, w której liczni z nas widzą same pozytywy. Jednak z perspektywy czasu na jaw wychodzi coraz więcej minusów tego rozwiązania…

Praca zdalna jest coraz bardziej pożądana. Jedno z badań mówi o tym, że aż 71% ludzi pragnie pracować z dowolnego miejsca (chcą tego nawet bardziej, niż podwyżki czy awansu). Możliwość pojawienia się w biurze tylko w określonych dniach napawa ich optymizmem – mówi Jakub B. Bączek, biznesman, trener mentalny i właściciel kilku firm.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie, a jedynym warunkiem – dostęp do Internetu. Ważną kwestią jest też znaczna oszczędność czasu, który normalnie stracilibyśmy na dojazd do biura czy coraz trudniejsze w miastach parkowanie. Praca „online” to także oszczędność wydatków związanych z paliwem i jedzeniem. Do zalet pracownicy zdalni zaliczają także możliwość wykonywania zadań w elastycznych godzinach. Plusem jest zauważalna większa skuteczność pracy oraz możliwość lepszego skupienia się na obowiązkach.

Chociaż argumenty te brzmią przekonująco, warto przeanalizować negatywne aspekty tego rozwiązania.

Praca zdalna zmusza nas przede wszystkim do izolacji od innych. Badania wśród pracowników zdalnych wskazują na wzrost stresu i samotności. Działy HR skarżą się, że coraz więcej osób rozważa zmianę pracy, pomimo, że w obecnej pracują hybrydowo.

Najgorzej jest w firmach, które dość intensywnie kontrolują swojego pracownika. Przykładowo, badają zdalnie czas pracy laptopa pracownika – od włączenia, do wyłączenia. W takich firmach „siada” zaufanie i… pracownicy zadają sobie coraz więcej pytań w rodzaju: „po co mi to?”. Stawiam więc hipotezę, że praca zdalna – choć pożądana – zwiększy fluktuację pracowników w dużych organizacjach. Ludzie od wieków żyją w plemionach, nawet dzisiaj każda społeczność to swego rodzaju plemię.

Pozostałością tego jest fakt, że pomimo zalet pracy zdalnej, większość z nas chce jednak spotykać się z grupą, ze swoim zawodowym „plemieniem”. W grupie zmniejsza się lęk zawodowy (oczywiście o ile mówimy o grupie zdrowej, gdzie pracownicy wspierają się w realizacji projektów). W grupie zatem, mówiąc kolokwialnie, jest nam raźniejdodaje Jakub B. Bączek.

Praca zdalna to już nie przyszłość, a teraźniejszość. Miejmy jednak świadomość, że, jak z każdym nowym zjawiskiem, potencjalne skutki uboczne zmian będziemy w stanie dostrzec dopiero po pewnym czasie.
Paulina Piziorska

One Comment

  1. Wideokonferencje- jak przygotowywać -

    […] które można wymieniać  i edytować. To zresztą dobre rozwiązania nie tylko dla firm pracujących zdalnie, lecz także […]

Comments are closed.