News will be here

Praca zdalna – zalety i wady

Internet jako źrodło informacji

Praca zdalna to wygodna forma pracy. Nie musisz wyczekiwać na przystanku autobusowym lub stać w korkach, tracąc nie tylko czas, ale i pieniądze na dojazd. Zamiast w biurze, wykonujesz zadania w zaciszu własnego domu. Pracujesz w określonych godzinach lub w nienormowanym czasie. Tak czy inaczej musisz zawsze wywiązać się z obowiązków. Nie masz też szefa nad głową i nikt nie patrzy Ci na ręce. To są zalety pracy zdalnej. Wadą jest praca w samotności. 
Chcąc pracować w domu musisz być zorganizowany i zdyscyplinowany. Nie ma mowy o odkładaniu pracy na później, bo się nie wyrobisz i narosną Ci zaległości.

Nie jest to praca dla każdego. Jeśli lubisz pracę w grupie, motywuje się jedynie szef lub menadżer, a organizacja pracy nie jest Twoją mocną stroną, to nie szukaj pracy zdalnej.

Jeśli jednak wciąż nie możesz zdążyć do pracy, zasypiasz i później  spieszysz się, żeby znów się nie spóźnić, zdecydowanie zdalne wykonywanie zadań jest dla Ciebie. Możesz załatwić sprawy w urzędzie, odebrać dziecko ze szkoły czy z przedszkola, pracować  na wyjeździe, masz komfort pracy. Bez makijażu, w dresie, przy swoim biurku i z dzieckiem blisko siebie, pełna wygoda jest tym, o czym wielu marzy. Niestety wiele osób ma problem ze znalezieniem ciekawej i uczciwej oferty.

Nie z każdej oferty korzystaj
Jeśli masz możliwość podpisania umowy z wiarygodną firmą to skorzystaj i zarabiaj. Wystrzegaj się pracy bez umowy, na tzw. słowo honoru, bo możesz nie otrzymać wynagrodzenia. Pierwszy, drugi i kolejny miesiąc wpływają na konto pieniądze, ale nie masz pewności, że zawsze tak będzie. Przykładowo piszesz recenzje czy inne teksty dla firmy, wykonałeś zlecenie zgodnie z wymogami, ale zamiast wypłaty odsyłają Ci artykuły do poprawy. Sądzisz, że po korekcie otrzymasz? To bardzo wątpliwa sprawa. To pierwszy sygnał, że wypłaty możesz nie dostać za zlecenie. Nie masz umowy i nikomu się nie poskarżysz, więc wiele firm to wykorzystuje.

Omijaj też oferty pracy, w których proponują Ci duże pieniądze praktycznie za nic nie robienie. Zdziwisz się jak wiele jest takich ogłoszeń. Zazwyczaj to praca w MLM, więc oczywiście możesz zarobić, ale nie od razu. Dochód zależy od sprzedaży i wielkości  grupy, jaką musisz zbudować.

Jeśli nie czujesz się dobrze w telemarketingu, zrezygnuj z takich ofert, bo nie wszyscy nadają się do tego typu pracy. Nie każda praca jest dla każdego, więc szukaj tak długo aż znajdziesz odpowiednią ofertę. Coraz lepiej wygląda rynek pracy zdalnej, bo firmy rozumieją, że to dla nich bardzo dobre rozwiązanie. Proponują etaty, benefity, premie i nagrody. Jesteś zaliczany do grupy/kadry i uczestniczysz w imprezach integracyjnych oraz innych wydarzeniach danego przedsiębiorstwa.

Jaką pracę można wykonywać zdalnie?
Jako pracownik etatowy możesz zajmować się m.in.: księgowością, fakturowaniem, grafiką komputerową, programowaniem, tłumaczeniem, korektą i pisaniem tekstów; sprzedażą wielu produktów i usług czy prowadzeniem sklepu internetowego.

Zdalna praca na własny rachunek
Możesz prowadzić bloga i zarabiać, ale też nie od razu. Trochę potrwa zanim wpłyną zlecenia od reklamodawców.

Agencja reklamowa lub PR to świetne źródło dochodów, ale musisz odpowiednio podejść do tematu, bo tego typu firm jest bardzo dużo na rynku.

Chcesz zajmować się coachingiem? Jak najbardziej, ale musisz być fachowcem, żeby doradzać przedsiębiorcom.

Własny startup – mając pomysł możesz go wprowadzić w życie. Możliwości jest wiele. W książce Marketing Początkującego Przedsiębiorcy – Arkadiusza Malanowskiego, masz wiele pomysłów wraz z rozwiązaniami – jak je wcielić w życie. Możesz skorzystać z podpowiedzi np.: jaką ofertę wprowadzić, żeby wyróżnić się na rynku czy jak skutecznie się reklamować.

Możesz być copywriterem, ghost writerem, pisać: transkrypty z podcastów i nagrań audio; recenzje, opinie itd.

Możliwości jest naprawdę wiele. Jeśli dobrze znasz język obcy,  możesz pracować dla firm zagranicznych i zarabiać w euro, dolarach czy funtach.

Zadaj sobie podstawowe pytanie: czy chcesz faktycznie pracować zdalnie, a jeśli tak to jakim zawodzie czułbyś się najlepiej.
arka

3 Comments

  1. Łukasz

    Jak dla mnie praca zdalna jest zaletą i wadą – taki okres jaki mieliśmy w czasie pandemii, czyli 3 miesiące pracy zdalnej duza wada, ale wprowadzenie pracy zdalnej z możliwością pracy w biurze super rozwiązanie. Zachód stosuje taki styl pracy i sprawdzę się super. Pozwala dla pracownika odczuć trochę swobody i nie meczy umysłu jak praca od pon-ptk – w stałych godzinach.

  2. Tomek

    praca zdalna ma jedną wielką wadę: niszczy relacje społeczne, przyjażnie i atmosferę, w zasadzie przestaje się mówić o zespole a mówi o pracy grupowej

  3. speedtest

    Praca zdalna ma swoje plusy, ale też wyzwania. W artykule znalazłem wiele cennych informacji, które pomogą mi lepiej radzić sobie w tym nowym dla mnie środowisku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *