News will be here

Cud Eucharystyczny w Konstantynopolu

Cud Eucharystyczny przed wiekami

Dla wątpiących i poniżających Najświętszy Sakrament, Zbawiciel dokonuje widocznych cudów eucharystycznych. Jezus porównuje nasze słabości wątpliwości Tomasza Apostoła, do którego po Zmartwychwstaniu powiedział: „Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli” (J 20,29).

Sozomen, historyk z V w. opisał przypadek niegodnego przyjęcia eucharystia-Jezus-Hostia-bezaleCiała Pana Jezusa. Pewien chrześcijanin z Konstantynopola chciał nawrócić swoją żonę-heretyczkę na wiarę chrześcijańską. Robił wszystko co mógł, żeby powróciła na drogę Jedynego Boga. Małżonka dla świętego spokoju zaczęła udawać, że się nawróciła. Uczestnicząc z mężem we Mszy Św. przyjęła niegodnie Komunię Świętą, natychmiast w jej ustach Hostia zamieniła się w kamień.
Św. Grzegorz z Tours w książce „O Chwale Męczenników” przedstawił niezwykłą historię działania Boga. Fakty tego wydarzenia potwierdza historyk Ewagriusz.

Prawdziwa historia
W czasach kiedy na tronie kościelnym w Konstantynopolu zasiadał Mennas (…) w mieście był zwyczaj, że gdy po Komunii pozostawała duża liczba konsekrowanych cząstek, przyprowadzano chłopców ze szkoły, by je spożyli. Zdarzyło się raz, że wśród chłopców znajdował się syn wytwórcy szkła, który był Żydem. Gdy rodzice zapytali chłopca, dlaczego tak późno wrócił ze szkoły, ten opowiedział, co spożył razem z innymi kolegami. Ojciec chłopca wpadł w szał i pchnął syna do rozpalonego pieca w którym wytapiał szkło.

Matka, oszalała z bólu, biegała po ulicach rozdrapując własne ciało i wołając imię syna. Po jakimś czasie z wnętrza pieca doszedł matkęeucharystia-Jezus-Hostia-bezale-Konstantynopol-cud jego głos; podbiegła bliżej i ujrzała ona syna stojącego wśród płomieni bez jakiejkolwiek szkody. Gdy pytano chłopca w jaki sposób przeżył w płomieniach odpowiedział, że jakaś Pani odziana w purpurę pojawiała się często, gasząc węgle dookoła i dając mu pić; tak że gdy odczuł głód, przynosiła mu pożywienie. Gdy Cesarz Justynian usłyszał o tym wydarzeniu, przekazał matkę i syna (którzy przyjęli Wodę Chrztu Świętego) pod opiekę Kościoła, a ojca odmawiającego uznania cudu, kazał ukrzyżować jako mordercę swego dziecka.
Św. Grzegorz z Tours dodaje: „Chłopiec przyjął Najświętszy Sakrament w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajduje się figura Dziewicy Matki, która przyciągnęła uwagę chłopca. Postać Maryi z Dzieciątkiem na rękach była taka sama jak ta, która ukazała mu się w ognistym piecu”.
AM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *