News will be here

W Poznaniu – Dbamy o mamy

Natalia BartkowskaCiąża to szczególny czas dla kobiety. Kobiety starają się dbać o siebie i swoje maleństwo jak najlepiej i właśnie dlatego często wierzą stereotypom na temat, tak zwanego oszczędzania się, które wcale dobrze nie służą zdrowiu kobiety, ani dziecku.

– Ruch to zdrowie, jak się okazuje szczególnie w okresie ciąży – mówi Anna Wawrzyniak-Strzelińska, pomysłodawczyni i prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Kobiet „Dbamy o mamy” w Poznaniu.

biznes-portalpolski

Natalia Bartkowska: – Co Panią skłoniło do założenia Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Kobiet „Dbamy o mamy”?

Wawrzyniak-Strzelińska: – Od 2004 roku prowadzę różnego rodzaju zajęcia ruchowe dla ciężarnych. Najpierw sądziłam, że odkryłam biznesową niszę. Szybko jednak przekonałam się, że takie zajęcia nie są organizowane lub jest niewiele takich przedsięwzięć, bo po prostu nie ma na nie popytu… Panują idiotyczne stereotypy dotyczące unikania aktywności fizycznej w ciąży, kobiety jej się po prostu boja. I są straszone nią przez otoczenie. Biznes z ćwiczeń zdecydowanie nie wyszedł, ale bardzo wciągnął mnie ten problem.

Cały czas nie tylko prowadziłam zajęcia, ale starałam się promować temat w mediach, na konferencjach, spotkaniach, itd. Potem poznałam Kasię Grzymisławską
– fizjoterapeutkę, również oddaną temu tematowi. Jeszcze później wpadłyśmy (wreszcie!) na pomysł, że walczyć ze stereotypami będzie nam łatwiej, jeśli założymy stowarzyszenie. Spotkanie założycielskie odbyło się w 2014 roku w siedzibie Fundacji Barka, której ogromnie dziękujemy za pierwsze wsparcie, a szczególnie panom: Kubie Kotnarowskiemu i Mieszkowi Pospiechowi.

N. B.: Stowarzyszenie raz w tygodniu organizuje godzinne ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Są to między innymi pilates, elementy szkoły rodzenia i taniec brzucha i to jest właśnie zaskakujące, tańca brzucha można uczyć się w ciąży?

P.A.: – Tak, tańca brzucha można uczyć się w ciąży, a nawet należy.
To najlepsza gimnastyka ciążowo – porodowa. Zresztą podobno ten taniec wywodzi się z kultu płodności. Ćwiczy to wszystko, co w czasie ciąży, porodu i połogu ważne: uruchamia miednicę, wzmacnia dno miednicy, daje ulgę kręgosłupowi, puchnącym nadgarstkom, itd. Uczy
świadomości ciała, oddechu, aktywuje przeponę.

N.B.: – Co takie ćwiczenia dają kobiecie w ciąży, jak wpływają na organizm matki i dziecka?

P.A.: – Tak jak pianista nie może powiedzieć, za 9 miesięcy mam koncert, to teraz po oszczędzam ręce i nie będę grać, tak samo przyszła mama nie może „oszczędzać” ciała przed porodem. I szczególnie istotne jest ćwiczenie „okolic miednicy”, bo tego dotyczy ciąża i poród. Dlatego taniec brzucha jest taki idealny w tym okresie.

Oczywiście nasze zajęcia są dostosowane odpowiednio do ciąży. Unikamy pewnych ruchów, jest odpowiednie tempo, nie ćwiczymy cały czas stojąc, itp. W Polsce należymy do wyjątków, ale już np. w sąsiednich Niemczech to bardzo popularna gimnastyka ciążowa stosowana tam często przez położne. Potwierdziła to również goszczona niedawno przez stowarzyszenie polska położna pracująca w Niemczech. Po raz pierwszy zatańczyła z nami, choć u siebie ma o wiele więcej możliwości.

Kobieta ćwicząca ma większe i lepiej pracujące łożysko, niż ta oszczędzająca się na kanapie. Coraz więcej dzieci ma problem z integracją sensoryczną. Przyczyną tego może być brak aktywności mamy w czasie ciąży. Dzieci nieaktywnych kobiet mają już zaraz po urodzeniu więcej tkanki tłuszczowej niż dzieci aktywnych mam.

N.B.: – Zaletą ćwiczeń w ciąży jest też niewątpliwie większa odporność, lepsze samopoczucie psychiczne i brak typowych dolegliwości takich jak nietrzymanie moczu, bóle kręgosłupa, ociężałość. Ale czy takich ćwiczeń może podjąć się każda przyszła mama? Są jakieś przeciwwskazania?

P.A.: – Co do przeciwwskazań, to są raczej zdroworozsądkowe. Jeśli np. masz wysoką temperaturę, coś cię boli, to udaj się do lekarza, a nie na ćwiczenia, ale to chyba zrozumiałe. Nie wchodziłabym w jednostki chorobowe, bo każda kobieta jest inna, każda przypadłość jest inna. Zresztą jakąś formę ruchu powinna uprawiać każda kobieta, nawet ta leżąca na patologii ciąży.

Wtedy oczywiście w bardzo ograniczonym zakresie i pod okiem jak schudnąć-bezalefizjoterapeuty, ale jednak. Unikanie aktywności fizycznej to nie jest profilaktyka, tylko mniejsze zło. Zmieńmy myślenie! Aktywność fizyczna, to element zdrowego stylu życia. Bójmy się raczej alkoholu i papierosów w ciąży! Poza tym jeśli chodzi o aktywność fizyczna w ciąży, to największym zagrożeniem jest jej niepodjęcie… Jakiekolwiek ćwiczenia, nawet niewprawne domowe próby są lepsze niż bezruch. Od ćwiczenia się nie rodzi, to bezczynność szkodzi! To nasze hasło. Bezruch to nie jest profilaktyka.

N.B.: – A kto prowadzi zajęcia? I ile one kosztują? W czasie ciąży przecież wydatków nie brakuje?

P.A.: – Zajęcia prowadzę ja, promotorka zdrowia z 12-letnim doświadczeniem i ponad tysiącem klientek oraz Kasia Grzymisławska-Zając, fizjoterapeutka. Zajęcia u nas kosztują 20 zł (60 min.), płatne zawsze na miejscu gotówką, więc panie nie są związane karnetami. To prawdopodobnie jedna z lepszych cen w Poznaniu.

Jak widać, ćwiczenia w ciąży są bardzo ważne nie bójmy się ich. Wszyscy chcą być teraz fit, coraz częściej zwracamy uwagę (całe szczęście ), na to co jemy, wybieramy zdrową żywność i aktywny tryb spędzania wolnego czasu. Niech ciąża nie będzie dla nas odstępstwem, wręcz przeciwnie, przecież każda kobieta po porodzie chce wrócić do
swojej sylwetki i być aktywną mamą, powinna zatem zadbać o to już w ciąży.

W tym szczególnym czasie warto jednak skorzystać z pomocystowarzyszenie profesjonalistów, tym bardziej że wcale nie obciąży to portfela. Takim miejscem z pewnością jest Stowarzyszenie „Dbamy o mamy”, które organizuje nie tylko ćwiczenia, ale też różnego rodzaju szkolenia, a najnowszym projektem jest stworzenie bezpłatnej broszury, która jest już w trakcie przygotowywania, dzięki tzw. mikrodotacji pod nazwą: Wielkopolska Wiara 2016 i pewnie pojawi się już wkrótce. Broszurę będzie można odebrać osobiście w Szkole Rodzenia „Femina” lub otrzymać pocztą w cenie znaczka. Co ciekawe książeczki tak ujmującej tematy ciążowe w Polsce jeszcze nie ma. Czekamy zatem z niecierpliwością, a już teraz wspólnie serdecznie zapraszamy na zajęcia w każdy poniedziałek o 18.

Nie tylko poćwiczysz, czy zyskasz solidną wiedzę i umiejętności, ale też przy okazji zrobisz dobry uczynek – wspierając Stowarzyszenie, bowiem prowadzenie takich ćwiczeń, zajęć to tzw. odpłatna działalność Stowarzyszenia. Pozwala ona na uniezależnienie się od potencjalnych dotacji, darczyńców. Dzięki niej Stowarzyszenie może organizować inne wartościowe działania.
Więcej: www.dbamyomamy.org.pl
Natalia Bartkowska
Zdjęcia udostępnione przez Stowarzyszenie „Dbamy o mamy”
Materiał nadesłany przez portalpolski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *