News will be here

Dystans 7 rund Tour de Pologne w 48 godzin!

Już w najbliższą sobotę, 29 lipca, na płycie stadionu Arena w Legionowe odbędzie się bicie trzech rekordów Guinnessa przez aktualnego rekordzistę Valerjana Romanovskiego. Rekordzista podejmie się próby pobicia 3 kolejnych rekordów w jeździe na rowerze MTB non stop przez 12, 24 i 48 godzin w celu zwrócenia uwagi publiczności na problem jakim jest walka z nowotworami krwi.

Valerjan Romanovski to człowiek ze stali, który dwa dotychczasowe rekordy Guinessa pobił na rowerze górskim jadąc non-stop przez 48 i 24 godziny w terenie typu off-road przy temperaturze powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Rekordzista, zarejestrowany w bazie Fundacji DKMS Polska jako potencjalny dawca komórek macierzystych krwi lub szpiku, każdy swój wyczyn dedykuje chorym na nowotwory krwi. Tym gestem podkreśla, jak ciężką walkę o zdrowie muszą stoczyć chorzy z własnym organizmem. Valerjan dedykuje wszystkie swoje rekordy osobom chorym na nowotwory krwi ale również osobom, dzięki którym chorzy mają szanse wygrać – dawcom szpiku.

Najbliższe 3 rekordy Valerjan spróbuje ustanowić pobijając aktualnego rekordzistę Australijczyka Adriana Elulla, który przejechał w czasie:

rekord 12 h: 307,68 km
rekord 24 h: 577,78 km
rekord 48 h: 1004,41 km

Valerjan ma do przejechania w czasie 48 godzin łącznie 1004,41 km, co jest bliskie dystansowi, jaki zrobił ostatni Tour de Pologne w ciągu aż 7 etapów. Aby było to możliwe trenował przez ostatnie 10 miesięcy, pod nadzorem profesjonalnego trenera Arka Koguta. Doświadczenie w jeździe ultra zdobywał przez ostatnie 10 lat, a jego mistrzostwo potwierdziły 2 poprzednie rekordy Guinnessa:

najdłuższy dystans na rowerze górskim na trasie off-road przejechany w ciągu
12 godzin NON-STOP ( 303 km)
najdłuższy dystans na rowerze górskim na trasie off-road w ciągu 48 godzin

NON-STOP (748 km)

Tym razem rekordy będą bite na płycie stadionu, tj. na nawierzchni bitej, którą udostępnia Urząd Miasta Legionowo. Valerjanowi będą kibicować nie tylko fani z Polski, Fundacja DKMS czy mieszkańcy Legionowa ale również zastępca Prezydenta miasta Legionowo – Piotr Zadrożny, który sam jest zarejestrowany w Fundacji DKMS jako potencjalny dawca szpiku i czeka aby móc pomóc swojemu bliźniakowi genetycznemu w walce z nowotworem krwi, jeśli tylko taki się znajdzie.

– Niezwykle cieszy nas, że to właśnie w Legionowie odbędzie się próba bicia sportowego rekordu Guinnessa – oświadczył Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski. – Hasłem naszego miasta jest „Legionowo. Porusza!”, we wszystkich naszych działaniach pokazujemy jak ważna jest aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia. Szczególnie ważne jest to, że Valerjan Romanovski dedykuje swój wyczyn chorym na nowotwory krwi. Fundacja DKMS jest obecna podczas wielu wydarzeń w Legionowie, zachęcamy naszych mieszkańców do zarejestrowania się jako potencjalni dawcy. Także podczas tego wydarzenia będziemy podkreślać, że zarejestrowanie się w bazie DKMS może uratować komuś życie.

Szczególnym kibicem Valerjana będzie, chorujący aktualnie na białaczkę, 31 letni Łukasz z Pasłęka, podopieczny Fundacji DKMS, który kocha sport i bardzo aktywnie uprawia wszelkie jego formy. Niestety, choroba uniemożliwiła Łukaszowi jakikolwiek wysiłek i pozbawiła najmniejszej sportowej przyjemności. Łukasz jest aktualnie po przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych i czeka, by przywrócić swój sportowy tryb życia.

Chcąc pobić aktualne rekordy Australijczyka Valerjan musi, przez 48 godzin non stop, utrzymywać średnie tempo do rekordu 12 h powyżej 26km/h, dla 24 h powyżej 26 km/h, dla 48 h powyżej 24 km/h.

Rekordzista od wielu lat związany jest z Fundacją DKMS Polska jako potencjalny Dawca szpiku. Ponieważ, jak dotąd, nie został wytypowany jako zgodny z pacjentem potrzebującym przeszczepienia, postanowił zadedykować swoje rekordy osobom walczącym z nowotworami krwi i zwrócić uwagę innych na ideę dawstwa szpiku. Tym razem rekordzista apeluje – Nigdy nie można się poddawać, nawet wtedy i szczególnie wtedy, gdy sytuacja wydaje się być nie do wygrania.

Valerjan ma 42 lat. Pochodzi z Litwy ale od 25 lat mieszka i pracuje w Polsce. Jego pasją jest jazda na rowerze oraz technologia drewna. Na co dzień wykłada na Wydziale Technologii Drewna na SGGW w Warszawie.

Link do wydarzenia: : https://www.youtube.com/watch?v=Kfu_EaIvG-U&feature=youtu.be

W Polsce, każdego roku u około 10 tysięcy osób diagnozuje się jeden z nowotworów krwi. Chorują ludzie w każdym wieku, a szczególnie młodzi, dzieci, czy niemowlęta. W wielu przypadkach jedynym lekarstwem dla nich może być przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku od osób niespokrewnionych, ale zgodnych genetycznie tzw. bliźniaków genetycznych. Tych niestety jest ciągle zbyt mało. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 1 milion potencjalnych niespokrewnionych dawców. Aby rozbudować bazę i zwiększyć szanse chorych na wyzdrowienie Fundacja DKMS edukuje Polaków poprzez zwrócenie ich uwagi na problem i możliwość pomocy. Takie inicjatywy, jak dedykowany chorym rekord Guinnessa, pozwalają zbudować świadomość społeczną i zarejestrować nowych potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Każdy zdrowy człowiek może zarejestrować się jako potencjalny dawca nawet internetowo. Wystarczy wejść na www.dkms.pl

Zarejestrować się może każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja zajmuje tylko chwilę i polega na wstępnym wywiadzie medycznym, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej, z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej, a jeśli okaże się, że kod dawca jest bliźniakiem genetycznym jakiegoś chorego wtedy może dojść do przeszczepienia.
Źródło: news.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *