News will be here

W sobotę 11 marca Śląski dzień Zdrowia

Bezpłatne badania diagnostyczne, konsultacje z lekarzami wielu specjalizacji, wykłady i dyskusje z ekspertami, warsztaty i pokazy, zajęcia sportowe prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów i instruktorów – już w sobotę 11 marca, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się otwarty dla mieszkańców regionu Śląski Dzień Zdrowia. Wydarzenie towarzyszyć będzie II edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, HCC).

– Śląski Dzień Zdrowia to znakomita okazja, żeby kompleksowo zadbać o siebie w jednym miejscu. Mieszkańcy aglomeracji górnośląskiej będą mogli skonsultować się ze specjalistami wybranych dziedzin medycyny oraz skorzystać z bezpłatnych badań diagnostycznych, na które często trzeba czekać miesiącami – zapowiada Wojciech Kuta, redaktor naczelny miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia. – Dodatkowo, ponieważ chcemy przypomnieć i uświadomić, że warunkiem dobrego samopoczucia jest również wiedza o tym, jak zdrowo żyć, a także profilaktyka i aktywność fizyczna, przygotowaliśmy atrakcyjny program zajęć edukacyjnych i sportowych – dodaje Wojciech Kuta.

Na odwiedzających Międzynarodowe Centrum Kongresowe w sobotę, 11 marca, czekać będą specjalnie zaaranżowane trzy strefy tematyczne.

W strefie diagnostyki „ZBADAJ SIĘ” będzie można odwiedzić jedną z kilkunastu poradni i skonsultować się z lekarzami wielu różnych dziedzin medycyny: alergologii, chirurgii naczyniowej, dermatologii, diabetologii, dietetyki, fizjoterapii, ginekologii, hematologii, kardiologii, urologii, neurologii, okulistyki, ortopedii, psychologii. Bezpłatnie dostępne będą również konsultacje w kierunku boreliozy oraz specjalistyczne badania diagnostyczne, w tym m.in.: badanie poziomu cholesterolu i cukru, badanie densytometryczne w osteobusie, badanie dermatoskopowe, badanie EKG, badanie nadwrażliwości na zimno, ciepło, ucisk i czynniki drażniące, badanie profilaktyczne w wieku 60+ w kierunku zaburzeń pamięci i chorób otępiennych, badanie spirometryczne, badanie wzroku, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy i składu ciała, ocena wad postawy, USG doppler tętnic szyjnych, USG stawów, zabiegi Indyba. Każdy, kto odwiedzi strefę diagnostyki, żeby poddać się badaniom albo skonsultować swój problem zdrowotny ze specjalistą, uzyska profesjonalne wskazówki dotyczące dalszych konsultacji medycznych.

Strefa edukacji i profilaktyki „POSŁUCHAJ” dostarczy szerokiej wiedzy z zakresu diagnostyki, leczenia i zapobiegania chorobom. W jej ramach przewidziano wykłady i dyskusje z ekspertami i specjalistami różnych dziedzin medycyny, m.in. na temat dietetyki sportowej, prewencji chorób krążenia, czy leczenia zaćmy. Gościem specjalnym strefy będzie Odeta Moro, dziennikarka i prezenterka telewizyjna, prezes fundacji „Szczęśliwe macierzyństwo”, prowadząca na antenie radia Złote Przeboje program „Morowy weekend”. Podczas wydarzenia promować będzie edukacyjną kampanię społeczną „Dłuższe życie z cukrzycą”.

Redaktorzy Dziennika Zachodniego i Radia Katowice zaproszą z kolei na „Spotkania medyczne im. Krystyny Bochenek. Dyskusja dotyczyć będzie zdrowych pleców i zapobiegania bólom kręgosłupa.

Wiele miejsca Śląski Dzień Zdrowia poświęci zasadom prawidłowego żywienia, w tym m.in. diecie jako profilaktyce chorób, zamiennikom cukru, konserwantom w żywności – w charakterze ekspertów wystąpią dietetycy z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im.
A. Mielęckiego w Katowicach. W programie przewidziano ponadto m.in. mini szkołę rodzenia, warsztaty z pielęgnacji noworodka i wcześniaka, warsztaty resuscytacji, czy pokaz ratownictwa medycznego. Najmłodsi, w ramach Akademii Misia Zdrowusia, nauczą się, jak wezwać pomoc, co zrobić w przypadku omdlenia, czy też jak prawidłowo myć zęby i ręce.

Podczas Śląskiego Dnia Zdrowia nie zabraknie strefy sportu „RUSZ SIĘ”. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w bezpłatnych zajęciach sportowych prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów i instruktorów. Jednym z głównych punktów programu będzie zdrowy kręgosłup. Przewidziano także ćwiczenia dla seniorów, jogę, pilates, street dance, trening funkcjonalny i zumbę. Warto zabrać ze sobą wygodny strój, obuwie sportowe, matę do ćwiczeń lub ręcznik.

Śląski Dzień Zdrowia odbędzie się w godzinach 10:00-17:00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *