News will be here

Czy faktoring wymagalnościowy to ratunek dla biznesu?

Utrata płynności finansowej to zazwyczaj bolączka małych firm. Bardzo często problemy pojawiają się, kiedy firma posiada na koncie wiele wystawionych faktur, ale niestety w większości niezapłaconych przez swoich klientów. Taka sytuacja potrafi nie tylko zachwiać płynnością finansową, ale także doprowadzić do upadłości. Ratunkiem może stać się faktoring wymagalnościowy.

Nie dla wszystkich firm z sektora MŚP faktoring jest oczywistą formą wspomagania płynności finansowej. To błąd. Firmy te bardzo często potrzebują wsparcia finansowego. Ze względu na swoje rozmiary i brak historii, banki zazwyczaj nie mają dla nich atrakcyjnej oferty. Dodatkowe problemy pojawiają się, kiedy firmy mają zachwianą płynność finansową, wynikającą m.in. z nieuregulowanych przez klientów faktur. Warto w takich sytuacjach rozważyć faktoring wymagalnościowy. Magellan, będący częścią grupy bankowej BFF, jako jeden z nielicznych faktorów na rynku, oferuje finansowanie firmom, które potrzebują kapitału na rozwój. W przeciwieństwie do kredytu, dla spółki nie jest problemem brak zabezpieczeń czy zdolności kredytowej po stronie klienta. Ryzyko finansowania jest bowiem oceniane na podstawie innych parametrów.

– Faktoring wymagalnościowy to finansowanie wierzytelności przeterminowanych, czyli tych już po terminie płatności. Niestety jak pokazuje praktyka, wiele firm ma właśnie taki problem. Mają wiele zleceń i wystawionych faktur, za którymi niestety nie idą płatności klientów. Faktor nie tylko nabywa faktury klienta, ale także pomaga w odzyskaniu należności. Co ważne, w przypadku oferty Magellana, taka forma współpracy z firmami, może zostać także rozbudowana o dodatkowe finansowanie. Dzięki temu klient otrzymuje środki wcześniej i może przeznaczyć je na rozwój działalności– mówi Marcin Lis, dyrektor pionu faktoringu w spółce Magellan.

Faktoring wymagalnościowy wpływa korzystnie na wskaźniki płynności, rotację należności oraz pozwala poprawić bilans. Nabycie wierzytelności przez faktora umożliwia przedsiębiorcy zamianę niepożądanego długu na gotówkę na koncie. Dłużnik natomiast ma czas na rozliczenie wierzytelności w określonym wspólnie z faktorem czasie. Należy pamiętać jednak, że w przypadku faktoringu wymagalnościowego ważna jest jakość wierzytelności wymagalnej. Nie może ona podlegać zastrzeżeniom, musi być bezsporna. Kluczowa jest również wiarygodność dłużnika.

– Niewiele firm ma w swojej ofercie faktoring wymagalnościowy. Wymaga on szczególnej wiedzy i zaangażowania faktora. Nie do przecenienia jest również wyspecjalizowany i profesjonalny dział zarządzania wierzytelnościami. To dzięki niemu klient faktora ma wsparcie w odzyskaniu swoich należności. Jak pokazują dane Polskiego Związku Faktorów, Magellan jest liderem w faktoringu wymagalnościowym. To doświadczenie w obszarze zarządzania wierzytelnościami daje nam dużą przewagę nad konkurencją. – dodał Marcin Lis.

Spółka Magellan, będąca członkiem Polskiego Związku Faktorów, w 2016 roku, w ramach usług faktoringowych osiągnęła obroty w wysokości 402,72 mln PLN. Znacząca część, aż 244 mln PLN, pochodziła z umów dotyczących faktoringu wymagalnościowego. Dzięki temu Magellan stał się liderem w tej dziedzinie.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *