News will be here

Czy dziecko ma owsiki? Jakie są objawy owsicy?

U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym owsica występuje najczęściej. A czy rodzice potrafią jednoznacznie stwierdzić jakie są objawy tej choroby? Wyniki badania poziomu świadomości przeprowadzonego na tej grupie osób, pokazują że wielu respondentów kojarzy najbardziej powszechny objaw owsicy, jakim jest swędzenie w okolicy odbytu, ale aż 30% ankietowanych ma problemy z prawidłowym wskazaniem objawów tej choroby. Na co więc zwracać uwagę? Kiedy można mieć pewność, że dziecko ma owsiki? Na te pytania odpowiadamy w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej bezowsików.pl.

Początkowo, a także przy zarażeniu niewielką liczbą owsików, dziecko może nie mieć żadnych objawów choroby. Nasilają się one wraz z długością jej trwania oraz zakażeniem większą liczbą pasożytów. Znakiem rozpoznawczym owsicy jest swędzenie w okolicy odbytu, które może szczególnie wzmagać się wieczorem i w nocy. Ta nieprzyjemna dolegliwość powoduje, że dziecko niespokojnie śpi, może się wybudzać, „wędrować” po łóżku. Jeśli choroba u dziecka trwa długo, jako konsekwencja przewlekłego zmęczenia wynikającego z niewyspania lub też bezsenności, owsica może powodować bladość skóry, „sińce” i „worki” pod oczami oraz prowadzić do kłopotów z koncentracją. Dziecko często staje się nadpobudliwe. Efektem czego może być zgrzytanie zębami i moczenie nocne. Maluch może mieć też gorszy apetyt. Z tego powodu może chudnąć i słabo przybierać na wadze. Rzadko, w skrajnych przypadkach, owsica może powodować zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie otrzewnej, a u dziewczynek nawracające zapalenia sromu.

Czy wie Pani jakie są objawy owsicy?

Jeśli świąd jest bardzo dokuczliwy i dziecko często drapie się po pupie, w okolicy odbytu mogą powstawać tzw. przeczosy, czyli linijne powierzchowne zadrapania lub miejscowo stan zapalny skóry. Mimo, że respondenci wskazali w swoich odpowiedziach, że chorobie może towarzyszyć gorączka, nudności czy też wymioty, nie jest to prawdą. Aż 17% badanych jest błędnie przekonanych, że objawami owsicy mogą być również wypryski skórne i pokrzywka. Ważne jest więc, aby weryfikować fałszywe przekonania, które są powszechnie powtarzane.

Z badań wynika także, że 58% ankietowanych jest przekonana, że owsiki można zobaczyć w kale. Czy rzeczywiście tak jest? Jest to możliwe, ale tylko przy bardzo masywnej inwazji tych pasożytów. Nawet badanie parazytologiczne kału daje bardzo małą skuteczność wykrycia nicieni. W diagnozie owsicy najważniejsze jest to, aby bacznie obserwować dziecko. Główny objaw zarażenia, czyli świąd w okolicy odbytu, jest na tyle charakterystyczny, że nie powinien ujść uwadze opiekuna. Jeśli zauważymy takie zachowanie u dziecka, nad ranem, zanim maluch skorzysta z toalety należy dokładnie obejrzeć okolicę okołoodbytniczą. Owsiki to centymetrowe białe nicienie, które można zaobserwować gołym okiem. Należy wówczas jak najszybciej zacząć leczenie dziecka i całej rodziny, gdyż choroba dość szybko się rozprzestrzenia – podkreśla dr Jolanta Popielska, lekarz pediatra, specjalista chorób zakaźnych, ekspert kampanii bezowsików.pl.

Jak zatem należy postępować, aby skutecznie walczyć z owsicą? Warto pamiętać o poniższych zasadach:

• Koniecznie jest przeleczenie całej rodziny dostępnymi preparatami przeciwpasożytniczymi
• Jak najczęściej myj ręce gorącą wodą z mydłem, zwłaszcza przed posiłkami,
po powrocie dziecka z przedszkola czy zabawie z rówieśnikami.
• Eliminuj u dziecka nawyk wkładania palców, czy różnych przedmiotów do buzi (zabawek, długopisów itp.).
• Obcinaj dziecku krótko paznokcie, aby jaja owsika nie miały możliwości
„ukrycia” się pod nimi.
• Nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku, gdy podejrzewasz u niego owsicę lub w trakcie leczenia.
• Zakładaj maluszkowi na noc nieco bardziej obcisłe majteczki, aby utrudnić drapanie się po pupie i roznoszenie jajeczek owsika (na ręce możesz założyć dziecku rękawiczki lub skarpetki).
• Rano i wieczorem podmywaj miejsca intymne dziecka ciepłą wodą z mydłem.
• Dbaj regularnie o czystość w domu, dokładnie sprzątaj łazienkę oraz toaletę.
źródło: newsrm.tv

9 Comments

 1. krysia88

  moje dziecko źle sypiało w nocy, zgrzytało zębami, miało mniejszy apetyt i swędziało go bardzo, okazało się faktycznie, że to owsiki ;/ w sumie to nie wiemy skąd je złapał…ale rozpoczęliśmy kurację Pyrantelum medana i po trzech tygodniach owsiki zniknęły.

  1. mileza

   U nas objawy podobne się pojawiły i też nam lekarz zalecił zawiesinę pyrantelum, która skutecznie wytępiła pasożyty – mam nadzieję, że więcej nie wrócą

   1. Aneta Malanowska

    Trzeba być bardzo czujnym i mieć oczy dookoła głowy. Dziecko zje coś brudnego i nieumyty owoc, co wywołuje pasożyty

 2. hanka

  duzo informacji w temacie owsikow jest rowniez na stronie bezowsikow.pl 😉

 3. asja

  Synek był bardzo marudny, tracił na wadze i przez sen zębami zgrzytał. Podejrzewałam, że to mogą być owsiki i jak badania to potwierdziły, to od razu zaczęłam mu podawać pyrantelum, żeby się szybko pasożytów pozbyć

 4. joanna

  Moje dziecko też dostawało ten lek na owsiki. Myślę, że to on zaważył na skuteczności całego leczenia. Wcześniejszy lek w ogóle nie przyniósł rezultatu.

 5. Nikola

  Pilnie prosze o odczytanie wyników
  niepokoją mnie niskie neutrocyty i wysokie monocyty oraz wysoki EOS
  dodam ze córka ma wykryte w kale nieliczne jaja owsika ludzkiego czy moze to byc przyczyną?

  1. Aneta Malanowska

   Pani Malwino proszę jak najszybciej udać się do lekarza, my jesteśmy dziennikarzami
   życzymy zdrowia dla córki redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *