News will be here

Co wspólnego ma wypalenie zawodowe z nudą?

Brak motywacji, nadmiar stresu brak wyzwań czy zwyczajna nuda to już wypalenie zawodowe?

Rodzaje wypalenia zawodowego:
Związane z nudą – wykonywanie wciąż tych samych, nudnych czynności, które nie pozwalają na osobisty rozwój. Często  pracujemy bez emocji i traktujemy zajęcie jako źródło dochodów. Nie lubimy tego co robimy. Narzekamy, że jesteśmy skazani na taką pracę, bo musimy z czegoś żyć. Nie widzimy sensu i przestajemy myśleć pozytywnie.

Stres – jesteśmy przeciążeni z nadmiaru obowiązków.Stres często występuje w biznesie (lęk przed utratą przychodów) i w sprzedaży (słabe wyniki, brak klientów). Osoby, które chcą awansować dzięki ciężkiej pracy, wykazaniu się dobrymi wynikami przeżywają ciągły stres. Walka o awans, uznanie i utrzymanie się na stanowisku jest wyczerpująca. Organizm jest zmęczony, kiedy żyjemy w ciągłym napięciu.  Wyczerpanie zmniejsza kreatywność, zaczynamy myśleć jednokierunkowo i dużo wolniej niż kiedyś. Wiele zadań wykonujemy automatycznie i jesteśmy mniej efektywni, a przy tym sfrustrowani.

Poddanie się – Mamy swoje cele zawodowe, marzenia i ambicje. Walczymy, dążymy, staramy się jak najlepiej je zrealizować i niestety ponosimy porażki. Dochodzimy do wniosku, że to wszystko traci sens i zaczynamy rezygnować z planów. Nie radzimy sobie i jesteśmy podirytowani. Mamy pretensje do siebie, że nic nam nie wychodzi i poddajemy się.

Co to jest burnout?
To syndrom wypalenia zawodowego, który prowadzi do braku zadowolenia z pracy i powoduje, że zaczynamy miewać bóle głowy, jesteśmy zawsze zmęczeni i żyjemy w ciągłym napięciu. W pracy nudzimy się, nie rozwijamy zawodowo, nie odczuwamy żadnej satysfakcji. Jesteśmy wciąż przepracowani i niezadowoleni z tego co robimy. Nie wiemy co się stało, bo jeszcze nie tak dawno praca była dla nas przyjemnością.
Nuda w pracy dotyka przede wszystkim osoby pracujące w biurach.

Jakie są przyczyny?
– monotonia – za mało zadań, nieciekawe zlecenia
– brak wyzwań – brak celów do osiągnięcia, motywacji
– nieciekawe zajęcia – nieodpowiednie stanowisko, praca niezgodna z zainteresowaniami i doświadczeniem

Chcąc poradzić sobie z nudą powinniśmy udać się do szefa i poprosić o nowe zadania, zlecenia. Z obawy o dodatkowe obowiązki tego nie praktykujemy. Szef może nas nie zrozumieć i dołoży nam tyle pracy, że nie będziemy mogli się z niej wywiązać. Wolimy udawać, że pracujemy, że jesteśmy w ciągłym stresie i się nie wyrabiamy z pracą. Dzięki temu mamy spokój i niewiele zadań.

Jak sobie radzić z nudą?
Pracować zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Zmienić pracę na ciekawszą lub poprosić o zmianę stanowiska lub wyzwania (z dodatkową prowizją, premią).
SK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *