News will be here

Jak dbać o środowisko naturalne?

Obecnie z jednej strony modne jest bycie eko, a z drugiej współczesne tempo życia powoduje, że chętnie sięgamy po szybkie i wygodne rozwiązania. Wydaje się, to być trudne, a jednak istnieje wiele prostych sposobów, które możemy zastosować w praktyce, nawet podczas wyborów dokonywanych przy sklepowej półce, np. sięgając po produkt w kartonowym opakowaniu. Karton zapewnia nam wygodę, przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne. Wystarczy wybrać opakowanie kartonowe produkowane odpowiedzialnie, które jest na miarę naszych potrzeb, a następnie w domu zadbać o jego właściwą utylizację. W ten prosty sposób wszyscy – od producenta po konsumenta – wspólnie przyczyniamy się do dbania o środowisko.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?
Po pierwsze – zwróćmy uwagę na oznakowanie FSC®
Jeśli na opakowaniu kartonowym zauważymy symbol FSC®, oznacza to, że powstało ono z drewna certyfikowanego, pochodzącego z lasów zarządzanych odpowiedzialnie. W takich lasach m. in. chroniona jest flora i fauna, a pozyskiwanie zasobów leśnych, nie przekracza poziomu, po którym ich odnowienie byłoby niemożliwe.

Po drugie – wybieraj opakowanie odpowiednie do potrzeb
W dzisiejszym świecie, jednym z większych wyzwań ekologicznych jest kwestia marnotrawstwa żywności. Aby temu zapobiec, warto robić przemyślane zakupy. Czasem lepiej będzie kupić kilka mniejszych opakowań, które stopniowo zużyjemy w miarę potrzeb, a kiedy indziej rozsądniej będzie kupić opakowanie zawierające większą ilość produktu. Na przykład do drugiego, szkolnego śniadania dziecka wygodniejszy będzie nieduży soczek ze słomką w kartonie. Z kolei np. do pracy można zabrać większy sok, który przechowamy w firmowej lodówce. W ten sposób wygodnie dostarczymy sobie jedną z codziennych porcji witamin i nic się nie zmarnuje. Szklanka soku pomarańczowego (ok. 200 ml), która może stanowić porcję warzyw i owoców, zapewnia aż 50-60% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Po trzecie – właściwie segreguj
Wielowarstwowe opakowania kartonowe do płynnej żywności należy wrzucać do żółtych pojemników z tworzywami sztucznymi. Jeśli dodatkowo przed tym je zgnieciemy, zajmie mniej miejsca, dzięki czemu więcej opakowań zmieści się w pojemniku.

Warto zapamiętać te 3 proste zasady i wcielić je w życie. Ich stosowanie nie zajmuje dużo czasu, a zysk dla środowiska naturalnego, co w efekcie także dla naszego zdrowia będzie niebagatelne.
Anna Zawistowska

2 Comments

  1. Ola

    Ja zaczęłam od segregacji odpadów w domu i swojej firmie. Zaczęłam współpracować z organizacją odzysku odpadów CP Recycling, która odbiera odpady z mojej firmy i do tego zajmuje się całą papierologią.

  2. […] Zastępują bardzo często szklane odpowiedniki, również z powodu niższej ceny. Istotne jest to, że tworzywa sztuczne możemy poddawać recyklingowi. Pamiętajmy jednak, aby umieszczać je w odpowiednich pojemnikach. Odpowiednie firmy odbierają je i poddają procesowi oczyszczania. Choć proces ich ponownego użycia jest skomplikowany, to wciąż opłacalny, a co najważniejsze przyczynia się do ochrony środowiska. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *