News will be here

Kiedy warto zmienić pracę?

Pracuję, bo muszę. Za mało zarabiam Wiele osób niemal codziennie wypowiada te słowa. Czy coś z tym robią? Niestety nie. Przez lata wykonują pracę, której nie lubią. Jeśli codziennie idziesz do pracy z niechęcią, masz dość współpracowników i szefa, jesteś już tym wszystkim zmęczony, pomyśl o zmianie pracy.
Dlaczego warto zmienić pracę?

Jesteś niezadowolony, nie otrzymałeś od lat podwyżki i wiesz, że jej nie otrzymasz, negatywna atmosfera w firmie, nadmiar obowiązków, despotyczny szef, nie lubisz tego co robisz, poszukaj innego zajęcia.

Ustawowa podwyżka
Pracodawcy zmuszeni do podwyższenia wynagrodzenia pracownikom, oszczędzają na prowizjach. Teoretycznie pracownik powinien zarobić więcej, ale w praktyce nic nie zyskał. Firma obniżyła np. prowizje. Powinien rozejrzeć się za inną pracą, gdzie zostanie doceniony za swoje starania.

Jeśli sądzisz, że wiele znaczysz dla firmy w której pracujesz, bo przynosisz zyski – pamiętaj, że kiedy spadną Ci obroty, przestaną Cię szanować i w końcu Cię zwolnią. Twoje dotychczasowe osiągnięcia pójdą w niepamięć. Jeśli więc widzisz, że masz potencjał dobrego sprzedawcy, a zarabiasz grosze, poszukaj lepszej pracy. Zazwyczaj jest tak, że w momencie jak produktywny pracownik chce odejść z firmy, pada propozycja podwyżki. Wtedy dopiero zostaje doceniony.

Jeśli jednak pracujesz na innym stanowisku niż specjalista ds sprzedaży, swoją pracę wykonujesz bardzo dobrze, jesteś niekiedy wręcz nadgorliwy w wypełnianiu swoich obowiązków, ale niedoceniony przez pracodawcę – rozejrzyj się za nową pracą.

Trudno o pracę
W małych miejscowościach trudno niekiedy znaleźć pracę. Nie zaszkodzi jednak wysłać CV do kilku firm. Nigdy nie wiadomo kiedy zwolni się miejsce czy też firma będzie potrzebowała dodatkowych pracowników. Nic nie tracisz wysyłając swoje zgłoszenie. Łatwiej jest zmienić pracę niż szukać jej będąc bezrobotnym.

Nie bój się zmienić pracę
Boisz się, że w nowej firmie będzie gorzej? Ludzie obawiają się zazwyczaj tego czego nie znają. Zaczynają wyolbrzymiać. Nieznani współpracownicy, nowe miejsce, gorszy dojazd, inna branża, nowy szef itd. Tak naprawdę to tylko przywiązanie się do firmy w której niekiedy pracują od kilku lat. Pomyśl, że zakład w którym pracujesz może zamknąć działalność, przenieść siedzibę do innego miasta lub zlikwidować stanowisko pracy.  Wtedy zostaniesz bez pracy. Zawsze warto poprawić swoją sytuację finansową.Skąd wiesz czy w nowej firmie nie będzie lepiej, skoro w niej nie pracowałeś.

Niektórzy z lenistwa nie szukają nowej pracy i to sprawia, że są wiecznie niezadowoleni i narzekają. Jeśli jednak nie chce Ci się nic robić w tym kierunku, nie możesz użalać się nad sobą.

Przywiązanie do ludzi
Znasz ekipę, wiesz czego się po niej spodziewasz,  zżyliście się ze sobą, dobrze się pracuje z takim zespołem i tworzycie jedną drużynę. Zaprzyjaźniłeś się z współpracownikami i masz nadzieję, że zawsze będziecie razem pracować. Pomyśl jednak, że każdy może w każdej chwili odejść, jeśli otrzyma lepszą propozycję pracy. Zostaniesz sam na pokładzie. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby utrzymywać z każdym z kolegów dobre relacje. Możecie się spotykać po pracy.  W nowej pracy będziesz miał okazję zawrzeć nowe znajomości. Poznasz nowych ludzi.

Ambicje
Szef obarczając pracownika nowymi obowiązkami wmawia mu, że potrafi, da radę, liczy na niego itd. Wjeżdża mu na ambicję. Pracownik jest szczęśliwy, że sprostał zadaniu, bo szef jest zadowolony. Pochwalił go. Przeważnie odbywa się to w ramach podstawowego wynagrodzenia.

Często się zdarza, że firma likwiduje stanowisko i rozdziela obowiązki na innych pracowników. Okazuje się, że nieźle sobie radzą z nadmiarem zadań. Oczywiście przejęli już na stałe dodatkowe obowiązki i to za niewielkie wynagrodzenie, nieadekwatne do wykonywanych zadań. Tak już zostaje na stałe. Mało tego, nie mogą prosić w późniejszym czasie o podwyżkę, bo zarabiają już więcej od innych pracowników.

Manipulacja
Pracownik prosi o podwyżkę. Pracodawca chcąc uniknąć dodatkowych kosztów finansowych, wytyka pracownikowi błędy jakie popełnił. Potknięcia nie zakłóciły pracy firmy, szef nic nie stracił, zwyczajna pomyłka, która może zdarzyć się każdemu. To oczywiście nieetyczne, ale jednak często się zdarza. W krótkim czasie po tym zdarzeniu, szef mówi jak podwładny jest ważny dla firmy, jak jest z niego zadowolony, tylko on potrafi wykonać każde trudne zadanie. Chwali pracownika, nie szczędzi mu słów uznania.

Dlaczego tak odmienne zachowania pracodawcy? To proste. Szuka wymówki, żeby zaoszczędzić pieniądze, ale obawia się, że pracownik może zacząć szukać pracy. To zwykła manipulacja. Nie warto jak to mówią: dawać wodzić się za nos. Szef wie doskonale, który z pracowników jest podatny na nic nie znaczące pochlebstwa.

Wciąż zmieniam pracę
Jesteś osobą, która często zmienia pracę? Boisz się, że jak zobaczą w kolejnej firmie Twoje CV, odrzucą? Mylisz się. Zobacz jakie CV kandydaci zamieszczają w Internecie. Częste zmienianie pracy to dziś standard. W dodatku masz dzięki temu większe doświadczenie, bo pracowałeś w różnych branżach, na wielu stanowiskach.

Na rozmowie kwalifikacyjnej podaj przyczyny zmiany pracy, Powiedz: dlaczego musiałeś odejść, co Ci przeszkadzało u poprzedniego pracodawcy, czemu dana praca nie spełniła Twoich oczekiwań. Mów pewnie, żeby osoba rekrutująca widziała, że wiesz czego chcesz. Inaczej faktycznie Cię odrzucą.

Nigdy nie krytykuj poprzedniego pracodawcy. To źle świadczy o Tobie.  Tym bardziej, że przedsiębiorcy mogą być znajomymi. Czasami starają się wyciągnąć jakieś informacje, staraj się powstrzymać od krytyki byłego szefa.

Jeśli więc jesteś niezadowolony z dotychczasowej pracy, zmęczony nadmiarem obowiązków i atmosferą w firmie czy też niską płacą, nie marnuj czasu i poszukaj nowego, ale lepszego zajęcia.
arka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *