Czy białko jest nam potrzebne?

Sięgając po jakąkolwiek dietę powinniśmy dobrze zastanowić się czy jest odpowiednia. Wyeliminowanie niektórych składników, w tym białka może stać się przyczyną wielu chorób. Zwracajmy uwagę na to co jemy i nie starajmy się schudnąć za wszelką cenę. Przy wysiłku fizycznym musimy uzupełnić niedobory białka.
Białko a ćwiczenia
Pamiętajmy, że po powrocie z siłowni nasza masa mięśniowa spada.

Nasz organizm składa się z trzech typów mięśni: sercowego, szkieletowego oraz gładkiego (z niego są   zbudowane narządy wewnętrzne). Szkieletowy jest zbudowany w większości z białka i odpowiada za poruszanie się.

W czasie aktywności fizycznej – w wyniku procesu katabolizmu, rozpadają się włókna mięśni szkieletowych. Po ćwiczeniach m.in na siłowni nie tylko nie wzrasta waga masy mięśniowej, ale nieznacznie się obniża.

Masa mięśniowa przyrasta podczas procesu anabolizmu, czyli regeneracji. Strawione przez organizm proteiny są rozkładane na aminokwasy, będące dla mięśni budulcem do tworzenia nowego białka.

Dzienna porcja białka
Mężczyźni powinni spożywać – 56 g białka dziennie, a kobiety – 46 g. Wartości te dotyczą jednak osób prowadzących siedzący tryb życia; im bardziej jesteśmy aktywni fizycznie, tym większe jest zapotrzebowanie organizmu na białko. Szacuje się, że osoby uprawiające sport powinny spożywać dwa razy więcej białka, czyli ok. 1,8 g na kilogram masy ciała (na dobę).

Trzeba przy tym pamiętać, aby porcja białka w jednym posiłku nie przekraczała 20 g, jego nadmiar może bowiem przekształcić się w tłuszcz. Tego cennego składnika powinniśmy sobie dostarczać przez cały dzień.

Produkty zawierające białko
Niektóre z wcześniej wspomnianych aminokwasów, organizm wytwarza samodzielnie, a inne musimy mu dostarczyć. Potrzebę zaspokaja – białko kompletne, zawierające wszystkie dziewięć brakujących aminokwasów. Znajdziemy je np. w jajach, nabiale, mięsie, rybach, owocach morza, soi,  kaszy gryczanej, słoneczniku, soczewicy, pistacjach i fasoli.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *