Zanim zaczniemy remontować łazienkę

Łazienka – ładna aranżacja, funkcjonalne i bezpieczne wnętrze, to podstawa. Musimy wiedzieć jak ma wyglądać, co chcemy w niej zrobić i z jakich materiałów budowlanych. Chodzi o to, żeby remont przeprowadzić w miarę szybko i stare pomieszczenie przerobić na nowoczesne.

Projektując łazienkę należy wziąć pod uwagę wymiary i fot_ultrament_plyta_brodzikowakształt pomieszczenia, usytuowanie okien, drzwi, odpływów i pionu kanalizacyjnego. Niekiedy ergonomia wnętrza pozwala na wykorzystanie wielu aranżacyjnych pomysłów. Czasami ogranicza nas np. obecność skośnych sufitów czy wymagających zabudowy rur, wpływających na układ ścian w łazience. Istotny jest więc wybór odpowiednich materiałów budowlanych, które zadecydują zarówno o trwałości wykonanej zabudowy, jak i ostatecznym aspekcie wizualnym.

Wilgotność  w łazience
Łazienka należy do pomieszczeń o największym poziomie wilgotności. Dlatego niezależnie od tego, czy na ściany kładziemy tradycyjne płytki ceramiczne, czy stawiamy na mniej codzienne rozwiązania, jak np. naturalne drewno, industrialną cegłę, tynk dekoracyjny czy farbę, ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża.

Dziś w tym celu stosuje się m.in.: płyty gips-karton, cementowe lub nowoczesne płyty budowlane. Dlaczego w przypadku łazienki warto postawić na trzecią z tych propozycji? Ponieważ płyty budowlane, w odróżnieniu od konkurentów, wykonane są z polistyrenu ekstrudowanego, zapewniając 100-procentową wodoodporność, izolację termiczną oraz ochronę przed ryzykiem powstania grzybów czy pleśni.

Praca z płytą budowlaną to także oszczędność czasu, ponieważ jej powierzchnia stanowi gotowe podłoże pod typowe rodzaje okładzin, takie jak: płytki ceramiczne, tynki czy szpachle. Poza tym materiał ten jest bardzo lekki, szybki w montażu i łatwy w obróbce za pomocą prostych narzędzi, jak np. nożyk lub piłka. Nie pyli też podczas cięcia, jak gips-karton, co ma istotne znaczenie, jeżeli remontujemy łazienkę w domu, w którym już mieszkamy.

Ściany i podłogi w łazience – nierówności
Kolejnym problemem, z jakim borykają się fachowcy i osoby chcące zbudować czy wyremontować wymarzoną łazienkę, są nierówne ściany i podłogi. By poradzić sobie z tą kwestią i zagwarantować wymarzony efekt końcowy, powierzchnie przeważnie obudowuje się płytami budowlanymi, montowanymi do ścian i podłóg za pomocą kleju lub metodą mechaniczną, stosując w tym celu kołki montażowe. Pionowe i poziome połączenia płyt wzmacnia się przy pomocy taśm zbrojących oraz zapraw klejowych.

W przypadku konieczności wyrównania ścian, zaleca się zastosowanie płyt budowlanych o grubości minimalnej 20 mm. Z kolei, gdy wyrównujemy podłogi wykonane z płyty OSB czy podłoża mineralnego, można zastosować już te o grubości od 10 mm. Trzeba przy tym pamiętać, aby płyty budowlane układać naprzemiennie, w wyniku czego stworzą bezpieczne i wodoodporne podłoże dla okładziny ściennej czy podłogowej.

Gdy jest taka możliwość, wnętrze łazienki warto podzielić na dwie strefy – kąpielowo – pielęgnacyjną i sanitarną. Nie potrzeba do tego murowanych ścian działowych – wystarczą przegrody prysznica czy ubikacji, samodzielnie wykonane z materiału odpornego na bezpośrednie działanie wody i uszkodzenia mechaniczne. Dadzą one poczucie intymności, szczególnie gdy z pomieszczenia zwykle korzysta więcej niż jedna osoba – Maciej Szymański z firmy Ultrament.
Źródło: news.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *