News will be here

Zdrowe menu dla maluszka i nie tylko

Dzieci w wieku 1-3 lat do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiednich składników w pożywieniu. Należy więc zwracać szczególną uwagę na to co jedzą i w jakich ilościach.
Produkty pełnoziarniste to, zaraz po warzywach i owocach, to druga grupa produktów, które zgodnie z aktualna piramidą żywienia,  powinny spożywać w ciągu dnia w największej ilości. Dietetycy wskazują, że bez udziału pełnoziarnistego pieczywa, razowej mąki i makaronów, płatków zbożowych, nieszlifowanego ryżu oraz cudownych kasz nie powinien być skomponowany żaden posiłek.

Produkty te dostarczają nam węglowodanów i są podstawowym źródłem energii zarówno dla ciała, jak i mózgu. Zawierają także duże ilości błonnika, który nie tylko syci i oczyszcza, ale dodatkowo sprzyja rozwojowi dobroczynnych bakterii jelitowych, reguluję stężenie cukru we krwi i obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Produktów pełnoziarnistych w odpowiedniej ilości, nie może zabraknąć nie tylko w diecie dziecka, ale też osoby dorosłej. Produkty z pełnego ziarna są istotnym źródłem składników mineralnych oraz witamin. Przykładowo, oczyszczanie ryżu niszczy prawie 90% witamin z grupy B oraz ponad połowę magnezu i fosforu. Takie straty witaminowe nie są pożądane, dlatego w kaszkach czy słoiczkach dla najmłodszych dzieci powinniśmy szukać zbóż i ziaren pełnoziarnistych.

Zawarta w nich energia uwalnia się powoli, dostarczając dziecku niezbędnej siły i zapewniając uczucie sytości przez dłuższy czas. Sprawiają, że dziecko szybciej się najada i nie dostarcza organizmowi zbędnych kalorii, a dodatkowo poprawiają perystaltykę jelit, czyli przeciwdziałają występowaniu zaparć mówi Katarzyna Barwińska.

Przygotowując samodzielnie posiłki dla najmłodszych pamiętajmy, że to od rodziców zależy, jakie nawyki żywieniowe dziecko będzie kultywowało w przyszłości. Pierwszy trzy lata życia dziecka to także czas tzw. programowania metabolicznego, dlatego warto w tym okresie zwrócić szczególną uwagę na jakość, różnorodność i pochodzenie produktów, które codzienne spożywa mały człowiek.

Wybierając gotowe danie dla maluszka upewnijmy się natomiast, czy jest ono certyfikowane, ekologiczne oraz czy do jego wytworzenia wykorzystano całe, nieoczyszczone ziarna. To właśnie w łusce znajdują się wszystkie cenne minerały i enzymy, zapewniające dziecku wzmocnienie naturalnego systemu immunologicznego i dlatego właśnie ważne jest, aby wybierać produkty pełnoziarniste.

Co zatem z białym pieczywem i oczyszczonymi produktami zbożowymi, czy są naprawdę takie złe? Są do jedzenia, a zły jest jedynie brak umiaru. Dokonywanie właściwych wyborów i utrzymywanie w zdrowym trendzie menu zarówno dziecka, jak i dorosłego człowieka jest najważniejsze, a sporadyczne spożycie produktu spoza kanonu „zdrowej żywności” z pewnością nie doprowadzi do katastrofy – Katarzyna Barwińska General Manager marki Holle – producenta ekologicznej żywności dla dzieci i niemowląt.
Kamila Nowakowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *