Zawsze działa ubezpieczenie OC pojazdu?

Kiedy nie działa OC samochodu

Kierowcy codziennie przemierzają nawet setki kilometrów, przewożąc pasażerów z miejsca na miejsce. Czy zawsze obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu chroni ich i kierowcę przed skutkami wypadku. Czy firma ubezpieczeniowa w każdym przypadku wypłaci odszkodowanie.

Kierowca bierze odpowiedzialność za pasażera, którego przewozi. Często przewozi on osoby za odpłatnością. Wszystko dobrze, jeśli jazda jest bezkolizyjna. W chwili wypadku kierowca ponosi odpowiedzialności za obrażenia i szkody pasażera. Firma ubezpieczeniowa nie w każdym przypadku wypłaci odszkodowanie. Jest ono uzależnione od tego czy przewóz pasażera miał charakter grzecznościowy czy zarobkowy.

W stosunku do osób przewożonych grzecznościowo, kierowca ponosi odpowiedzialność na zasadzie winy. Jeśli kierujący jest odpowiedzialny za wypadek, bo np. przekroczył prędkość, pasażer może domagać się od niego odszkodowania. Często się zdarza, że Krajowe Sądy orzekają, iż kierowca nie pobierając żadnej opłaty za przewóz osoby i tak miał korzyść np. podwiózł pracownika, dziecko do szkoły, żonę do pracy.

Pasażer udowadniając winę kierowcy, zawsze może zażądać odszkodowania za poniesione obrażenia, nawet jeśli nie poniósł kosztów za przejazd. Musi jednak udowodnić winę przewoźnika. Kierowca pobierając od pasażera przysłowiową złotówkę, nawet jeśli jest niewinny odpowiada za obrażenia. Może uwolnić się od odpowiedzialności, jeśli udowodni winę poszkodowanemu, osobie trzeciej lub działaniu czynników niezależnych od niego. Kierowca drugiego pojazdu zawsze ponosi odpowiedzialność bez względu na to czy pobrał opłatę za pasażera czy też nie. Kierowcy obu pojazdów ponoszą odpowiedzialność za wypadek i obrażenia pasażera, kiedy wspólnie zawinili np.: przekroczyli prędkość, spowodowali kolizję drogową.

Firmy ubezpieczeniowe w takich przypadkach są zwolnione od odpowiedzialności i wypłaty odszkodowania pasażerowi.

Teoretycznie odszkodowanie powinno wypłacić Towarzystwo Ubezpieczeniowe z obowiązkowego OC.

Zakład ubezpieczeń nawet kiedy wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, może zażądać jego zwrotu od kierowcy w poniższych przypadkach:
-nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wyegzekwuje od kierowcy wypłacone wcześniej pasażerowi, odszkodowanie)
– kierowca umyślnie wyrządził szkodę
– nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem, za wyjątkiem pościgu za przestępcą, ratowania życia lub mienia
– był po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila) lub nietrzeźwy (powyżej 0,5 promila)
-uciekł z miejsca zdarzenia(wypadku)
– był odurzony narkotykami, lekami psychotropowymi lub innymi podobnymi substancjami
– poruszał się kradzionym samochodem.

Miałeś problem z odzyskaniem odszkodowania od sprawcy wypadku, kolizji? Napisz – pomożemy!

SK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *