News will be here

Abc tynkowania – ściany wewnętrzne

Tynkowanie wchodzi w skład budowy i gruntownego remontu. Jest niezwykle ważnym etapem, gdyż od niego zależy w dużej mierze, efekt końcowy prac wykończeniowych i dekoracyjnych. Warto więc wiedzieć, jakie warunki będą najlepsze do tego typu prac i jaki rodzaj materiału należy wybrać.
Należy pamiętać, że tynkowanie ścian wymaga określonego zakresu temperatur. W czasie wykonywania prac, oraz wiązania tynku temperatura materiału, powietrza i podłoża powinna wynosić minimum +5°C. Niższe wartości mogą negatywnie wpływać na proces obróbki i efekt finalny, a w przypadku spadku temperatur poniżej 0°C doprowadzić nawet do przemrożenia mokrego materiału, co z kolei skutkowałoby utratą jego właściwości mechanicznych, kruszeniem się lub osypywaniem powierzchni.

Zbyt wysoka temperatura też nie jest pożądana, zbyt szybkie odparowanie wody skraca i tym samym komplikuje proces obróbki a jednocześnie powoduje zbyt szybkie wysychanie świeżych tynków co w konsekwencji skutkować może niewłaściwym związaniem materiału, który staje się wówczas bardziej podatny na wykruszenia, rysy czy pęknięcia. W okresie letnim należy bezwzględnie unikać prowadzenia prac w rozgrzanych słońcem pomieszczeniach, na gorących ścianach. Górna granica, przy której producenci dopuszczają stosowanie produktu to +25°C.

Tym samym najbardziej optymalnym scenariuszem jest zaplanowanie prac tynkarskich na stosunkowo chłodniejsze wiosenne dni, kiedy jest już wystarczająco ciepło i jednocześnie nie zbyt gorąco jak zdarza się w czasie słonecznego lata. Najlepiej wykonywać prace w odpowiednich warunkach, tak aby materiał mógł związać własnym tempem, stwardniał a nie się wysuszył. W przypadku nowej budowy pamiętajmy, by tynkowanie ścian wewnętrznych rozpocząć najwcześniej po okresie osiadania i skurczu murów, czyli po ok. 3-4 miesiącach od wykonania wszystkich prac murarskich zamykających stan surowy budynku.

Tynki najlepiej wykonać jeszcze przed zainstalowaniem ocieplenia ścian zewnętrznych budynku – szczelne okna i ocieplenie mogą działać w tym przypadku jak termos, świeże wilgotne tynki bez wietrzenia pomieszczeń to jednoznaczne zaproszenie dla grzybów i pleśni.

Odwieczny dylemat
Wiemy już, jaka temperatura będzie najbardziej odpowiednia do przeprowadzania prac związanych z tynkowaniem. Zanim jednak przystąpimy do działania, musimy sprostać ważnemu zadaniu, jakim jest wybór materiału. Odwieczne pytanie brzmi: cementowo-wapienny czy gipsowy? Żeby rozwikłać tę zagadkę warto poznać charakterystykę obu tych materiałów.

Mieszanki cementowo-wapienne
Cenione są przede wszystkim za uniwersalność i wytrzymałość. Mogą być bez ograniczeń stosowane zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i mokrych – takich jak kuchnia, łazienka czy pralnia. W miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne, np. garaże, warsztaty, piwnice czy korytarz są wręcz niezastąpione. Mogą być ostatecznym wykończeniem powierzchni ściany lub dzięki doskonałej przyczepności, stanowić znakomitą bazę pod wszelkie okładziny (np. płytki ceramiczne) czy gładzie.

Tynki gipsowe
Można je stosować we wszystkich pomieszczeniach o wilgotności nieprzekraczającej 70%, w tym w domowych kuchniach czy łazienkach. Tynkarze cenią je przede wszystkim za ich szybkie, łatwe, jednowarstwowe wykonanie, oraz łatwość naprawy ich powierzchni. Co więcej w przypadku tynków gipsowych nie często nie ma potrzeby dodatkowego wykańczania ścian gładzią przed ich malowaniem, ponieważ uzyskana powierzchnia sama w sobie jest wystarczająco gładka, przyjemna w dotyku, a otynkowane pomieszczenia sprawiają wrażenie ciepłych i przytulnych. Ich słabą stroną jest wpływ na powstawanie korozji elementów stalowych, z którymi mają bezpośredni kontakt, dlatego przykładowo wkręty, lub wystające elementy zbrojenia, muszą być zabezpieczone poprzez malowanie ochronne a narożniki stalowe, ocynkowane.

Zdrowe mieszkanie
Wielbiciele rozwiązań przynoszących najwięcej korzyści mieszkańcom również znajdą coś dla siebie w szerokiej ofercie tynków. Nie od dziś wiadomo, że dla zdrowia najlepsze jest to, co najbardziej naturalne. Tą zasadę możemy zastosować również podczas budowy domu. Jeśli zależy nam na bezpiecznej, zdrowej przestrzeni mieszkalnej, do tynkowania ścian najlepiej będzie wybrać materiał ze spoiwem wapiennym w roli głównej. Odpowiednio skomponowany tynk sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, a pokryte nim ściany będą skutecznie wspierały regulację klimatu w pomieszczeniach.

Produkty mineralne na bazie spoiwa wapiennego ograniczają rozwój grzybów-pleśni, nie emitują nieprzyjemnych zapachów, szkodliwych substancji i nie przyciągają kurzu, a tym samym nie powodują drażniącego kaszlu, czy bólu głowy, do minimum redukując ryzyko wystąpienia alergii, co czyni je wręcz idealnymi do zastosowania w sypialni, salonie czy pokoju dziecięcym.

Tynki w naszych domach spełniają ważną funkcję. Nie bez znaczenia pozostaje też ich estetyczna rola, czasem nawet można zastosować je jako ostateczną warstwę wierzchnią. Jeśli weźmiemy więc pod uwagę odpowiednie warunki ich wykonania oraz dobierzemy odpowiedni do naszych potrzeb materiał, z pewnością osiągniemy satysfakcjonujący efekt – Tomasz Jarzyna, Product Manager firmy Baumit .
Anna Mrówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *