News will be here

Jak odnowić meble w ogrodzie?

Wiosna to czas prac na działkach i w ogrodach. Musimy zadbać nie tylko o drzewa i kwiaty, ale także o meble ogrodowe. Jak zabrać się do ich renowacji.

Renowacja mebli ogrodowych – krok po kroku

Drewniane meble czy inne elementy architektury ogrodowej, które narażone są na działanie warunków atmosferycznych, wymagają konserwacji. Wilgoć, wiatr, szkodliwe promieniowanie UV, opady powodują powolną degradację powierzchni i struktury drewna. Jak je odnowić?

Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Krok I-przygotowanie powierzchni

Konieczne jest oczyszczenie mebli ze starych farb, lakierów oraz zanieczyszczeń. W tym celu szlifujemy powierzchnię mebli do surowego drewna. Do usunięcia starej powłoki z dużych połaci elementów drewnianych najlepiej użyć szlifierki. Miejsca trudno dostępne szlifujemy papierem ściernym o ziarnistości od 120 do 320. Należy pamiętać o tym, żeby szlifowanie wykonać równomiernie, gdyż ma to decydujący wpływ na efekt malowania. Powierzchnie mocniej wypolerowane będą miały odcień jaśniejszy, natomiast bardziej szorstkie ciemniejszy.

Inną metodą usunięcia starej powłoki jest użycie preparatów chemicznych. Po kilku minutach działania środka stara powłoka robi się miękka i możemy mechanicznie za pomocą szpachli usunąć starą warstwę.

Krok II nakładanie powłoki ochronnej

Nałożenie powłoki zabezpieczającej pomoże dogłębnie chronić strukturę drewna. Do tego celu używamy tzw. impregnatów technicznych, zabezpieczających drewno przed biokorozją. Preparaty te nie tworzą żadnej powłoki i nie nadają drewnu koloru.

Krok III malowanie

Wszystko zależy od osobistych upodobań i oczekiwanego efektu. Jeżeli pragniemy uzewnętrznić naturalny rysunek drewna, stosujemy bejcę lub lakierobejcę. Nadaje powierzchni drewna delikatny połysk i kolor, jak również chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najlepiej lakierobejcę nałożyć dwukrotnie za pomocą pędzla, wykonując ruchy zgodne z kierunkiem słojów.

Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie farby akrylowej, która cechuje się dużą siłą krycia, krótkim schnięciem i łatwością w aplikacji. Przed malowaniem należy oczyścić i zagruntować drewno odpowiednim podkładem.

Odpowiednio zaimpregnowane drewniane meble ogrodowe są odporne na działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu dłużej można cieszyć się ich pięknem. Warto o nie zadbać zwłaszcza przed rozpoczęciem wiosenno-letniego sezonu.

Poza renowacją, oczywiście zawsze można rozejrzeć się za meblami z innych materiałów, początek sezonu to najlepszy czas na zmiany w ogrodzie.

źródło: portalpolski.pl

2 Comments

  1. melwin

    Drewno jest świetne, pod każdą postacią. Ja sam kupiłem materiał, deski, kantówki, zrobiłem stoliczek na taras ogrodowy. Wyszlifowałem drewno, pomalowałem ładną bejcą vidaron, naprawdę mega fajne wyszło.

  2. ineczka

    bardzo wygodny w stosowaniu jest Lakier Akrylowy VIDARON który jest również odporny na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne więc idealny produkt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *