News will be here

Jak wytapetować pokój?

Zanim przystąpimy do tapetowania musimy wykonać wszystkie prace związane z pomalowaniem sufitu, drzwi itp. Musimy zdjąć gniazdka, kontakty i inne elementy, które mogą utrudniać pracę.
remont-tapetowanie-malawaniePodłoże pod tapety powinno być idealnie wygładzone. Przy gładkiej tapecie musimy naprawić ubytki w ścianach. Papierem ściernym możemy doczyścić podłoże i odkurzaczem ściągnąć pył.  Powinniśmy odkręcić listwy przypodłogowe (jeśli jest to możliwe), żeby tapeta dotykała podłogi.
Musimy najpierw obliczyć ile potrzebujemy tapety, żeby nam nie brakło podczas remontu. Powierzchnię pokoju dzielimy przez 5 i otrzymujemy liczbę rolek. Przy wzorzystej tapecie będziemy potrzebowali 2 rolki więcej, gdyż musimy dopasować wzory, a to jest trudniejsze zadanie. Na długiej i gładkiej desce tniemy tapetę na pasy o długości pomieszczenia. Na lewej stronie zaznaczamy ołówkiem, żebyśmy równo przycięli.

Po oczyszczeniu ścian możemy je zagruntować  tym samym klejem co będziemy smarować tapetę. Do gruntowania rozcieńczamy klej z podwójną ilością wody. Pocięte pasy tapety pokrywamy dwukrotnie klejem i składamy je lekko do środka i czekamy 20 minut, aż dobrze wsiąknie. Przyklejanie zaczynamy od wnęki drzwiowej, żeby się dobrze prezentowała na pierwszy rzut oka. Zawsze przykładamy od góry z ogromną dokładnością, żeby gładko przylegała. Dociskamy gąbką lub miękką szczotką (żeby nie uszkodzić). Przy oknach i drzwiach tapeta powinna przylegać do futryny.

Pamiętajmy, żeby usunąć podczas tapetowania pęcherzyki tapetowanie-remontpowierza. Możemy je szpilką nakłuć i wygładzić. Istotne jest, żeby pasy równo wymierzyć i nożykiem do cięcia tapet dociąć przy samej podłodze.
W sprzedaży jest dostępny klej szybkoschnący, który nam ułatwi pracę. Musi być na tyle mocny, żeby tapeta się nie odklejała.

Trudniejsze zadanie nas czeka, jeśli wybierzemy wzorzystą tapetę. Musimy wykazać się precyzją, żeby po przyklejeniu ładnie się prezentowała. Dla ułatwienia dopasujmy wcześniej pasy i ponumerujmy jeszcze przed nałożeniem kleju. Warto mieć w zapasie rolkę tapety, żeby w razie potrzeby dokleić. Trudno później dokupić identyczny wzór.
arka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *