News will be here

Co wpływa na wyniki w pracy?

Każdy menedżer wie, że wydajność pracownika łączy się motywacją, mobilizacją do działania. Z tego względu firmy coraz częściej sięgają po takie rozwiązania, które poprawią samopoczucie pracowników na różnych polach.

Które systemy motywacyjne są najskuteczniejsze?
Na zwiększenie zaangażowania pracownika jest wiele sposobów. Dzieli się je na finansowe i pozapłacowe. Wiele firm wybiera też tzw. konkursowy system przyznawania dodatkowego wynagrodzenia. Polega on na ocenianiu wyników sprzedaży oraz przyznawaniu na koniec roku dodatkowych premii i nagród rzeczowych pracownikom, którzy mieli najwyższe osiągnięcia jak np.: kursy językowe czy bony świąteczne.

Skuteczność wymienionych powyżej metod ma jednak swoje ograniczenia. Głównie komunikacyjne – pracodawcy nie zawsze potrafią skutecznie przekazać, że chociażby takie rzeczy jak bony czy zniżki na produkty macierzystej firmy to nie coś, co się po prostu pracownikowi należy, lecz jest to jedynie dodatek do ich podstawowego wynagrodzenia. Często powstaje na tym tle masa nieporozumień.

Co wpływa na wyniki w pracy?
Dobra atmosfera w pracy
Wbrew pozorom jest to czynnik bardzo stymulujący. Niektórzy pracownicy oceniają go wręcz jako równie istotny jak wynagrodzenie. Jeśli ktoś dobrze czuje się w firmie, na pewno będzie chciał zostać w niej na dłużej. Koszty utraty dobrego pracownika – choćby z powodu źle funkcjonującego zespołu – są na ogół o wiele wyższe niż to, że firma mu płaci. To zagadnienie wiąże się też z kwestią tworzenia odpowiedniej kultury pracy.

Dobra organizacja pracy
Jest to kwestia w pewnym sensie powiązana z poprzednią, ponieważ na atmosferę w pracy wpływają zarówno relacje między ludźmi, jak też i styl, w jakim pracują. W dobrze zorganizowanym zespole powinny być jasno określone procedury wykonywania poszczególnych zadań, a także każdy powinien wiedzieć, co wchodzi w zakres jego obowiązków. By taki system wypracować, niekiedy niezbędne jest skorzystanie z usług specjalistycznej firmy konsultingowej, która pomaga zbudować optymalny system. I to również wchodzi w zakres budowania motywacji.

Możliwość rozwoju
Większość ludzi poza tym, że chce zarabiać, chce się również rozwijać, osiągać kolejne szczeble kariery i odczuwać związany z nią prestiż. Dlatego ważne jest, aby firmy inwestowały w rozwój kompetencji swoich najlepszych pracowników, równocześnie zapewniając im możliwość awansu na adekwatne do tych kompetencji stanowiska.

Sednem każdego skutecznego systemu motywowania jest to, aby przynosił on pracownikom realne korzyści. Czasem stworzenie takiego systemu nie jest łatwe i zachodzi konieczność skorzystania z pomocy specjalistów, którzy dokonają gruntownego audytu środowiska pracy i opracują optymalne rozwiązania. Warto jednak zaryzykować.

Poza tym funkcjonowanie systemów motywacyjnych daje przedsiębiorcom dodatkowe korzyści. Są to korzyści nie tylko związane ze zmniejszeniem rotacji pracowników, a tym samym zwiększeniem stabilności firmy, lecz także wizerunkowe. Taki przedsiębiorca jest postrzegany jako przyjazny i dbający o swoich ludzi – Natalia Bogdan z agencji pośrednictwa pracy Jobhouse.
Natalia Pisarska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *