News will be here

Biegunka – kuracja ziołami

Przyczyn biegunki jest kilka. Najczęstszą jest zatrucie pokarmowe lub choroba przewodu pokarmowego. Należy wówczas udać się do lekarza po pomoc. U niektórych osób biegunka pojawia się bez powodów, znienacka. Jeśli ktoś ma skłonności do rozstroju żołądka może stosować kuracje ziołowe.
Zioła pomagają nie tylko doraźnie, ale przy dłuższym stosowaniu powstrzymają dolegliwości. Można na zawsze ich się pozbyć się. Warto sięgać po naturalne metody, gdyż w przeciwieństwie do specyfików z apteki, leczą biegunkę i pozytywnie wpływają na cały organizm.

Jakie kuracje ziołowe stosować przy biegunce?
Kasztanowiec
Łyżkę suszonych kwiatów kasztanowca należy zalać szklanką ostudzonej wody. Przez kwadrans podgrzewać na małym ogniu, przestudzić i odcedzić. Pić 2x dziennie po pół szklanki. W kuracji kasztanowcem należy robić przerwy, bo zbyt długie stosowanie może wywołać mdłości i bóle głowy. Ta kuracja nie jest wskazana dla kobiet w ciąży.

Czarne jagody
Nasze babcie uważały jagody za niezawodną metodę czyli najskuteczniejszą przy biegunce. Czarne jagody można z powodzeniem stosować także przy chorobach jelit. Szczególnie suszone jagody łagodzą biegunkę, ale pomocne są też jagody ze słoika (przetwory na zimę).
3 łyżki czarnych suszonych jagód zalać szklanką wrzątku i po kwadransie można już pić. Warto spożywać 4x dziennie po 1/3 szklani wywaru.

Orzech włoski
Łyżkę liści z drzewa orzecha włoskiego zalać szklanką wrzątku i zostawić pod przykryciem. Parzyć kwadrans i pić przestudzone 3x dziennie.

Pomaga też gorzka czekolada oraz mięta, rumianek, piołun, suszone dzikie gruszki, kora dębowa i wiele innych roślin.

Przy przewlekłej biegunce wywołanej zakażeniem bakteryjnym warto sięgnąć po napar z macierzanki, który oczyszcza przewód pokarmowy i przeciwdziała wzdęciom. Leczy również stany zapalne jelit i żołądka. Można robić sobie przeróżne mieszanki ziół.

O. Grzegorz Franciszek Sroka zaleca: liście poziomki (10 dag), szałwi (5 dag) i mięty pieprzowej (20 dag); kwiat rumianku i jasnoty białej (po 5 dag); ziele dziurawca (5 dag) i korzeń kobylaka (10 dag). Zioła dobrze należy wymieszać i 3 łyżki zalać szklanką ciepłej wody, Gotować 3 minuty na małym ogniu. Zestawić do ostudzenia i i pić 3x dziennie po niepełnej szklance.
arka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *