News will be here

Konkurs dla producentów urządzeń grzewczych – 200 milionów do podziału

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza konkurs: „Szybka Ścieżka” z programu Inteligentny Rozwój (POIR). Startować w nim  mogą MŚP, duże firmy oraz ich konsorcja z udziałem jednostek naukowych. Do podziału jest kwota: 200 milionów złotych. Nabór wniosków prowadzony będzie od 9 grudnia 2019 r. do 31 marca 2020 r.
W inauguracji konkursu uczestniczyli: wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Sebastian Skuza oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki.

Ze środków programu Inteligentny Rozwój zapewniamy duże możliwości wsparcia projektów B+R. Nowy konkurs, który dzisiaj ogłaszamy, kierujemy do producentów urządzeń grzewczych. Chcemy, aby jak najwięcej firm z tej branży skorzystało z dotacji na projekty B+R. Wdrażając efekty swoich badań i oferując na rynku konkurencyjne rozwiązania, przyczynią się również do poprawy jakości powietrza w Polsce – mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zdrowsze społeczeństwo, bardziej konkurencyjna gospodarka
Nowa inicjatywa NCBR to efekt współpracy rządowej agencji z ministerstwami: nauki i szkolnictwa wyższego, przedsiębiorczości i technologii oraz inwestycji i rozwoju. Konkurs stanowi odpowiedź na wyzwania stojące przed producentami urządzeń i systemów grzewczych, w szczególności w obszarze rozwijania technologii nisko- i zeroemisyjnych korzystających z odnawialnych źródeł energii. Wsparcie udzielane polskim przedsiębiorcom i naukowcom na rozwijanie technologii bardziej przyjaznych środowisku stanowi element polityki rządu, ukierunkowanej na poprawę jakości życia i zdrowia Polaków, w szczególności w kwestii czystości powietrza.

Program wsparcia – Fundusze Europejskie
Ogłoszony dziś konkurs „Szybkiej Ścieżki” w ramach POIR to już ósma odsłona w tym roku tego najbardziej popularnego w Polsce programu wsparcia prac B+R. Łączny budżet konkursów wynosi ponad 3 miliardy złotych. Przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorstw oraz konsorcja przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi mogą liczyć na finansowanie prac B+R sięgające nawet do 80% dla mikroprzedsiębiorców i 100% dla jednostek naukowych.

Rozwój branży dzięki B+R
Agenda i zasady nowego konkursu uwzględniają specyfikę, potencjał oraz wyzwania stojące przez branżą urządzeń grzewczych.

Wskazano w nim siedem tematów badawczych:
– konstrukcję i instalację pomp ciepła,
– pompy ciepła w przemyśle i ciepłownictwie,
– konstrukcje kotłów,
– automatykę i systemy sterowania kotłów,
– konstrukcje indywidualne ogrzewacze pomieszczeń oraz urządzenia dla ciepłownictwa,
– fotowoltaikę.

Budżet konkursu to 200 milionów złotych, z czego 20 miliony złotych przeznaczono na projekty realizowane w województwie mazowieckim.

Podobnie jak w innych konkursach „Szybkiej Ścieżki” o dofinansowanie będą mogli się ubiegać przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorstw oraz konsorcja przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi. Nowością jest możliwość aplikowania o wsparcia przez większe konsorcja składające się z max 5 podmiotów. Natomiast minimalna wartość projektu to 400 tysięcy złotych. Od 9 grudnia 2019 r. można już składać wnioski. Nabór kończy się 31 marca 2020 r.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *