News will be here

Czym jest recesja dziąseł i jakie są jej przyczyny?

Czy masz wrażenie, że Twoje zęby z każdym dniem stają się dłuższe? Jednak to nie zęby się wydłużają, ale cofające się dziąsła sprawiają takie wrażenie.

Co to jest recesja dziąseł?
Recesja dziąseł to osuwanie się dziąsła z zęba, co powoduje odsłonięcie szyjek zębowych i korzenia zęba. Skutkuje ono nie tylko problemami natury estetycznej, ale głównie zdrowotnej. Nadwrażliwość na bodźce chemiczne, termiczne, mechaniczne, zwiększone ryzyko próchnicy, a w końcu wypadanie zębów. W większości przypadków można zapobiec, znając przyczynę negatywnych zmian.  Naprawdę warto, bo recesji nie da się cofnąć.

Przyczyna recesji dziąseł
Najczęstszą przyczyną tego stanu jest nieprzywiązywanie uwagi do właściwej higieny jamy ustnej i nadgorliwość w szczotkowaniu zębów. Niestety to może przysporzyć problemów.

Niewystarczająca higiena jamy ustnej prowadzi do osadzania się resztek pokarmu na zębach i w przestrzeniach międzyzębowych. Jest to doskonałe środowisko dla rozwoju chorobotwórczych bakterii. Ich działanie sprawia, że następnie tworzy się kamień nazębny i stan zapalny tkanek przyzębia, czyli paradontoza. To schorzenie stwarza duże ryzyko recesji dziąseł.

Nie tylko brak szczotkowania, ale również nieprawidłowa technika może być negatywnym w skutkach nawykiem.

Poziome ruchy szczotkowania, używanie zbyt dużej siły czy zbyt twarda szczoteczki prowadzą do mechanicznego wytarcia dziąsła. W ten sposób również może powstać recesja dziąseł.

Krzywy zgryz a recesja dziąseł
Ortodoncja to nie tylko piękny uśmiech, ale przede wszystkim troska o zdrowie. Stłoczone, nachodzące na siebie zęby to większe ryzyko próchnicy, stanów zapalnych tkanek przyzębia, paradontozy i oczywiście tym samym recesji dziąseł.

Mechanizm jest podobny jak w przypadku braku prawidłowej higieny jamy ustnej – na zębach osadza się kamień i płytka nazębna, które są pożywką dla chorobotwórczych bakterii. Z tym że w tym przypadku do niektórych miejsc w jamie ustnej po prostu nie jesteśmy w stanie dotrzeć szczoteczką z powodu nieprawidłowego ustawienia zgryzu.

Ponadto wpływ w takim wypadku może mieć również częściowe pokrycie wyrostka zębowego cienką blaszką kostną lub ustawienie zęba poza wyrostkiem zębowym.

Kiedy mówimy o chorobie okluzyjnej?
To jedna z powszechnych obecnie chorób. Często myli się ją m.in. z migreną. Jednak jeśli bólowi głowy towarzyszą również takie objawy, jak nadwrażliwość zębów, zgrzytanie zębami, „przeskakiwanie” żuchwy czy odczucie napięcia mięśni twarzy, to prawdopodobnie pomocy należy poszukać u stomatologa. To ważne nie tylko ze względu na powyższe dolegliwości, ale również na ryzyko recesji dziąseł.

Istnieją również inne czynniki mogące powodować recesję dziąseł. Należą do nich m.in.: zanik wyrostka zębowego (w przypadku utarty zęba) czy czynniki anatomiczne (zbyt cienkie i delikatny dziąsła). Mając świadomość zagrożeń jesteśmy w stanie przeciwdziałać negatywnym i nieestetycznym zmianom – dr Urszula Jarosz, stomatolog Varsovia Dental w Warszawie.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *