News will be here

Wirus w telefonie z Androidem – jak go usunąć?

Dawne telefony służyły jedynie do dzwonienia i wysyłania SMS-ów. Były proste i nie miały dostępu do sieci. Użytkownik takiego telefonu nawet nie zastanawiał się nad wirusem.
Kiedy jednak urządzenia stały się nowocześniejsze i zaczęto wykorzystywać karty SD, a do tego internet stał się powszechny, telefony narażone są na wirusy w takim stopniu jak komputery.

Dziś telefon nie przypomina urządzenia sprzed lat. Jest to raczej mobilny komputer, sprawdzamy pocztę, przeglądamy pliki, oglądamy filmiki, słuchamy muzyki itd. Jest narażony na takie zagrożenia co komputer. W komputerze mając wirusa, sięgniemy po antywirusowe oprogramowanie, ale czy w telefonie również możemy go usunąć w podobny sposób?

Wirus w telefonie
Najczęstszą przyczyną zainfekowania wirusem telefonów z Androidem, złośliwe oprogramowanie ściąga się wraz z aplikacjami. W każdym urządzeniu jest sporo różnych aplikacji. Zaleca się więc pobieranie aplikacji za pośrednictwem Google Play. Choć rozwiązanie nie jest idealne, bo wirus w telefonie i tak, może się pojawić, to Google systematycznie sprawdza aplikacje, żeby w jak najwyższym stopniu to wyeliminować.

Różne wirusy to różne ich objawy
Zanim zyskamy pewność, że problemy z telefonem wynikają z jego zawirusowania, musimy mieć pewność, że faktycznie urządzenie ma jakieś szkodliwe oprogramowanie. Wirus w telefonie mającym Android może dać inne objawy. Możemy się spotkać z ich różnymi formami jak na przykład:

1. Oprogramowanie szpiegujące, które zbiera informacje na nasz temat dane wrażliwe. Niestety trudno zauważyć, że ktoś ma dostęp do plików, bo wirusy udają legalną aplikację.
2. Ransomware to jeden z wyjątkowo szkodliwych typów złośliwego oprogramowania, który szyfruje i blokuje pliki. Często w ten sposób wymusza się okupy za ich odblokowanie.
3. Robaki dostają się do telefonu poprzez wiadomości, czy linki. Nie trzeba nawet świadomie pobierać aplikacji. Możemy nawet nie wiedzieć tego, że robaki właśnie powielają informacje.
4. Trojany z kolei instalują się razem z aplikacją. Charakterystycznym objawem może być to, że niektóre aplikacje na stałe lub okresowo przestają działać, lub telefon się blokuje.

Jak można sprawdzić, czy w telefonie jest wirus?
Nie zawsze jest to proste, wystarczy spojrzeć na to, jak niektóre oprogramowania potrafią ukryć swoje działanie. Jest jednak kilka objawów, które powinny wzmóc czujność. Przykładem są powtarzające się awarie aplikacji, które wcześniej działały bez zarzutów. Tak samo nagłe większe zużycie danych, czy często pojawiające się reklamy. Objawem może być też niemal natychmiastowe rozładowywanie się baterii i wyjątkowo wysoki rachunek za telefon. Często to właśnie wirusy są jedną z najważniejszych przyczyn przegrzewania się telefonu.

Co zrobić kiedy w telefonie jest wirus?
Skoro wirus jest, to trzeba się go pozbyć, ale jak usunąć wirusa z telefonu z Androidem? Mamy do dyspozycji aż kilka rozwiązań. Na pewno pomocne będzie przywrócenie ustawień fabrycznych. Jednak trzeba się liczyć z tym, że wszystkie dane będą usuwane, więc lepiej zrobić kopie zapasowe.

Można też postąpić inaczej. Wystarczy przełączyć telefon do trybu bezpiecznego lub awaryjnego. Nie będą wtedy działać oprogramowania firm trzecich, więc i złośliwe oprogramowanie przestanie działać. Następnie należy zweryfikować, jakie aplikacje zainstalowane są w telefonie. Chociaż nie da się zweryfikować, która aplikacja jest złośliwą, wystarczy spojrzeć, która jest nieznana lub obcobrzmiąca. Jeśli natomiast nie da się tej aplikacji odinstalować, może to być sygnał, że wirus ma uprawnienia administratora. Jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo upartym i złośliwym oprogramowaniem, to należy sięgnąć po profesjonalne rozwiązanie, jakim jest instalacja programu antywirusowego.

Koniecznie zainstaluj antywirusa
Ponieważ telefon ma więcej wspólnego z komputerem niż dawnym telefonem, tak jak przy komputerze, warto pomyśleć o antywirusie. Najczęściej sięga się po darmowe aplikacje, jednak nie zawsze są one w pełni skuteczne i nie zawsze będą w stanie ochronić nasze urządzenie przed wszystkimi zagrożeniami. W wielu wypadkach warto zastanowić się, czy nie sięgnąć po bardziej skuteczne, płatne oprogramowanie antywirusowe.
źródło: newsrm.tv

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *