News will be here

Dlaczego musimy usuwać kamień nazębny?

Chcemy, żeby nasze zęby były w idealnej formie. Myjemy je i  szczotkujemy, wybielamy i chodzimy do dentysty. Nie zawsze jednak te zabiegi wystarczą, by zęby były czyste i białe.
Pamiętajmy jeszcze o higienizacji, czyli o ważnym zabiegu. Przeprowadza się ją co 3 do 12 miesięcy. Składa się ze skalingu, polishingu, piaskowania i fluoryzacji. Jeśli będziemy regularne przeprowadzali te zabiegi, zapomnimy o kamieniu nazębnym, przebarwieniu i płytce bakteryjnej. Oprócz pięknego uśmiechu ważne jest zdrowie.

Zalegający kamień nazębny może prowadzić do paradontozy próchnicy i innych chorób dziąseł.

Usuwanie kamienia nazębnego
Higienizację rozpoczynamy od skalingu. Najczęściej jest stosowany  skaling ultradźwiękowy. Wykonuje się go  przy pomocy skalera, którego końcówka wibruje z dużą częstotliwością. Wibracje przenoszą się na zęby i rozbijają kamień. Następnie wypłukuje się go wodą. Do niedawna jeszcze skaling wykonywano metodą tradycyjną – manualnie za pomocą narzędzi takich jak dłutka, sierpy czy motyczki. Na rynku występują jeszcze inne sposoby, czyli skaling laserowy, chemiczny, mechaniczny czy dźwiękowy, ale są one stosowane rzadko. Według specjalistów zabieg ten powinien być wykonywany przynajmniej raz lub dwa razy w roku.

Kolejnym krokiem na drodze do czystych i zdrowych zębów jest piaskowanie. Wykonuje się je za pomocą specjalnej piaskarki, z której końcówki pod ciśnieniem wypuszczana jest woda ze specjalnym piaskiem do zębów. Głównym celem tej czynności jest usunięcie osadów, przebarwień i pozostałych drobin kamienia nazębnego. Piaskowanie jest całkowicie bezbolesne, a ciekawostką jest fakt, że użyta do niego substancja może posiadać różne smaki.

Zabezpieczenie fluorowe
Po piaskowaniu do przeprowadzenia pełnej higienizacji zostają jeszcze dwie czynności. Pierwsza z nich to tzw. polishing polegający na dokładnym wypolerowaniu zębów tak, by stały się one gładkie. Ograniczy to ryzyko łatwego osadzania się kamienia nazębnego. Zabieg ten wykonywany jest poprzez nałożenie pasty o właściwościach oczyszczających i polerujących, a następnie poleruje się nią zęby za pomocą specjalnych gumek i szczoteczek. Po nim konieczna jest jeszcze fluoryzacja.

Polega ona na zabezpieczeniu naszych zębów za pomocą specjalnego preparatu w postaci lakieru, pianki lub żelu nakładanego na zęby. Cechują się on wysoką zawartością fluoru, co wzmocni nasze szkliwo i da mu ochronę przed działaniem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe tłumaczy Romana Markiewicz-Piotrowska z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Higienizacja niezbędna
Jak nietrudno zauważyć, higienizacja to zabieg niezbędny dla utrzymania naszych zębów w optymalnej kondycji. Podobnie jak regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Doskonale uzupełnia ona „arsenał” codziennych czynności zapewniających utrzymanie higieny zębów i jamy ustnej.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *