News will be here

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku – przygotowanie

Międzynarodowy rynek pracy sprawił, że obecnie znajomość języka angielskiego nie jest już dodatkowym atutem, ale koniecznością.
Dotyczy to nie tylko stanowisk menedżerskich w globalnych korporacjach, ale również niższych szczebli w branży produkcyjnej czy usługowej.

Rekrutacja-przygotowanie
Przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku warto rozpocząć od tworzenia CV. Pierwszy krok to określenie poziomu znajomości angielskiego, w momencie poszukiwania nowych wyzwań zawodowych. Sprecyzowanie swoich umiejętności pomoże w selekcji ofert pracy, na które chcemy aplikować i zminimalizować obawy, że nie spełniamy wymagań językowych potencjalnego pracodawcy, które będą weryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Posiadanie certyfikatów
Certyfikat ułatwia zadanie i o jego posiadaniu, warto wspomnieć  w CV.  Jeśli jednak nie możemy się nimi pochwalić czy nie zdaliśmy egzaminu kilka lat temu i nie jesteśmy pewni swoich aktualnych umiejętności, pomocne będą internetowe testy poziomujące. Są bezpłatne i odwołują się do europejskiego poziomu biegłości językowej (CommonEuropean Framework of Reference for Languages).

Wypełniając taki test sprawdzimy, czy możemy się pochwalić angielskim na poziomie A2 (początkujący) czy C1 (zaawansowany).

CV po angielsku
Kolejnym krokiem jest przygotowanie angielskojęzycznej wersji CV, nawet kiedy proces rekrutacyjny tego nie wymaga. Może to być doskonałe ćwiczenie, które ułatwi rozmowę po angielsku o dotychczasowej ścieżce kariery. Opisywanie obowiązków na poszczególnych stanowiskach pomoże odświeżyć branżowe słownictwo lub poszerzyć jego zakres. Dokumenty aplikacyjne po angielsku to pewnego rodzaju gotowa lista słówek i zwrotów przydatnych podczas rozmowy o doświadczeniu zawodowym, o które rekruter z pewnością zapyta.

Kluczowe pytania
Sama tematyka rozmów rekrutacyjnych nie różni się szczególnie od tych prowadzonych po polsku. Podczas spotkań z kandydatem najczęściej poruszane są kwestie jego dotychczasowego doświadczenia, słabych i mocnych stron, przebiegu kariery zawodowej, motywacji do podjęcia właśnie tej pracy czy planów rozwojowych na przyszłość. Mogą również pojawić się pytania dotyczące konkretnej branży, pozwalające zweryfikować doświadczenie i umiejętności rekrutowanego. Przed rozmową przejrzyjmy angielskojęzyczną wersję strony pracodawcy, by dowiedzieć się czegoś więcej o wartościach i historii firmy oraz najważniejszych obszarach jej działania. Czasem rekruter może też sięgnąć po luźniejsze pytanie, dotyczące np. zainteresowań, ostatnio przeczytanej książki czy uprawianych sportów. Przygotujmy się do rozmowy także pod tym kątem.

Pytaj rekrutera
Wymagane kompetencje językowe na takim samym stanowisku mogą się różnić w poszczególnych organizacjach. Podobnie jest z weryfikacją znajomości języka w trakcie rekrutacji.Nie bójmy się pytać rekruterów o to, w jaki sposób nasze umiejętności lingwistyczne będą sprawdzane oraz kto będzie za to odpowiedzialny. Może to być test językowy sprawdzający znajomość specjalistycznego słownictwa, telekonferencja z managerem z zagranicy albo po prostu 2-3 proste pytania przez telefon, już podczas wstępnej rozmowy z rekruterem. Im więcej informacji uda nam się zdobyć na początku, tym łatwiej będzie nam się przygotować do rozmowy.

Płynna i swobodna komunikacja
Rozmowa po angielsku służy nie tylko ocenie kompetencji lingwistycznych, ale też poznaniu osobowości kandydata, jego umiejętności radzenia sobie ze stresem i reakcji na różne sytuacje. Rekruterzy zwracają również uwagę na płynność i łatwość porozumiewania się w języku angielskim, dlatego warto skupić się przede wszystkim na swobodzie w komunikacji
i formułowaniu myśli, mniejszą wagę przywiązując do gramatycznych niuansów.

Rozmawiajmy ze znajomymi po angielsku, opowiedzmy im o swoich sukcesach zawodowych czy kluczowych obowiązkach w ostatniej pracy. Można również skorzystać ze wsparcia lektora lub native speakera. Bez względu na wybraną metodę, każdy wysiłek zaprocentuje w przyszłości i zminimalizuje stres przed spotkaniem rekrutacyjnym  – Natalia Bogdan, ekspert ds. rynku pracy, właścicielka agencji pracy Jobhouse.
Dorota Steliga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *