News will be here

Czym jest mObywatel?

Istnieje sposób na odebranie listu poleconego lub paczki,  wylegitymowania się bez konieczności okazywania się dowodem osobistym.
Jest to możliwe dzięki aplikacji mObywatel, który nie jest dowodem osobistym w telefonie. Nie został zniesiony jednak obowiązek posiadania „tradycyjnego”/blankietowego dowodu osobistego i każdy pełnoletni obywatel musi go mieć. MObywatel nie jest również e-dowodem. E-dowód to nazwa, której używamy mówiąc i pisząc o dowodach osobistych wydawanych od 4 marca ubiegłego roku. E-dowód to „tradycyjny”/blankietowy dowód osobisty, tyle że z warstwą elektroniczną (wbudowanym chipem).

To aplikacja na telefon, w której znajdziemy m.in. swoje dane z dowodu osobistego, w tym zdjęcie. Stworzyliśmy ją wspólnie z zespołem NASK. Jest darmowa, oficjalna, a przede wszystkim bezpieczna. Postaraliśmy się też, aby miała umocowanie prawne i można było z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku legitymowania się dowodem osobistym lub paszportem – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

MObywatel dla zapominalskich
I tutaj wracamy na pocztę, bo to właśnie jedno z takich miejsc, w których możecie mObywatela wykorzystać. Dzięki naszej appce idąc odebrać polecony lub paczkę nie musicie zabierać dowodu osobistego. Co trzeba zrobić, by móc korzystać z tego udogodnienia? Najpierw zajrzyjcie do sklepu z aplikacjami, który znajdziecie w swoim telefonie.

W zależności od tego jakiego modelu smartfona używacie – sklep nazywał się będzie Google Play lub App Store. Możecie też skorzystać z bezpośrednich linków: dla smartfonów iPhone i smartfonów z systemem Android (wersja od 6.0 wzwyż). Aby ją uruchomić i korzystać z wszystkiego, co oferuje, potrzebujecie profilu zaufanego. To żadne utrudnienie. W większości przypadków założycie go w kilka minut, online.

Usługa – mTożsamość,
Jest to odzwierciedlenie naszych danych z dowodu osobistego. Mamy do nich dostęp właśnie dzięki profilowi zaufanemu. Wciąż przybywa miejsc, w których możemy z niej korzystać. To nie tylko poczty, ale i pociągi, hotele czy wypożyczalnie sprzętu zimowego – dodaje szef MC.

Poza mTożsamością w mObywatelu znajdziecie też mPojazd. To z kolei odwzorowanie danych z dowodu rejestracyjnego pojazdu, karty pojazdu oraz potwierdzenia polisy OC. To dane, które warto mieć przy sobie, a w przypadku stłuczki lub innego zdarzenia mPojazd może służyć jako wiarygodne – bo wyświetlane w publicznej aplikacji mobilnej – informacje.Ci bardziej dojrzali właściciele smartfonów w mObywatelu znajdą też m.in. eReceptę. Ci nieco młodsi – mLegitymację szkolną i studencką.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *