Czym jest mObywatel?

Istnieje sposób na odebranie listu poleconego lub paczki,  wylegitymowania się bez konieczności okazywania się dowodem osobistym.
Jest to możliwe dzięki aplikacji mObywatel, który nie jest dowodem osobistym w telefonie. Nie został zniesiony jednak obowiązek posiadania „tradycyjnego”/blankietowego dowodu osobistego i każdy pełnoletni obywatel musi go mieć. MObywatel nie jest również e-dowodem. E-dowód to nazwa, której używamy mówiąc i pisząc o dowodach osobistych wydawanych od 4 marca ubiegłego roku. E-dowód to „tradycyjny”/blankietowy dowód osobisty, tyle że z warstwą elektroniczną (wbudowanym chipem).

To aplikacja na telefon, w której znajdziemy m.in. swoje dane z dowodu osobistego, w tym zdjęcie. Stworzyliśmy ją wspólnie z zespołem NASK. Jest darmowa, oficjalna, a przede wszystkim bezpieczna. Postaraliśmy się też, aby miała umocowanie prawne i można było z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku legitymowania się dowodem osobistym lub paszportem – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

MObywatel dla zapominalskich
I tutaj wracamy na pocztę, bo to właśnie jedno z takich miejsc, w których możecie mObywatela wykorzystać. Dzięki naszej appce idąc odebrać polecony lub paczkę nie musicie zabierać dowodu osobistego. Co trzeba zrobić, by móc korzystać z tego udogodnienia? Najpierw zajrzyjcie do sklepu z aplikacjami, który znajdziecie w swoim telefonie.

W zależności od tego jakiego modelu smartfona używacie – sklep nazywał się będzie Google Play lub App Store. Możecie też skorzystać z bezpośrednich linków: dla smartfonów iPhone i smartfonów z systemem Android (wersja od 6.0 wzwyż). Aby ją uruchomić i korzystać z wszystkiego, co oferuje, potrzebujecie profilu zaufanego. To żadne utrudnienie. W większości przypadków założycie go w kilka minut, online.

Usługa – mTożsamość,
Jest to odzwierciedlenie naszych danych z dowodu osobistego. Mamy do nich dostęp właśnie dzięki profilowi zaufanemu. Wciąż przybywa miejsc, w których możemy z niej korzystać. To nie tylko poczty, ale i pociągi, hotele czy wypożyczalnie sprzętu zimowego – dodaje szef MC.

Poza mTożsamością w mObywatelu znajdziecie też mPojazd. To z kolei odwzorowanie danych z dowodu rejestracyjnego pojazdu, karty pojazdu oraz potwierdzenia polisy OC. To dane, które warto mieć przy sobie, a w przypadku stłuczki lub innego zdarzenia mPojazd może służyć jako wiarygodne – bo wyświetlane w publicznej aplikacji mobilnej – informacje.Ci bardziej dojrzali właściciele smartfonów w mObywatelu znajdą też m.in. eReceptę. Ci nieco młodsi – mLegitymację szkolną i studencką.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *