News will be here

Uważaj na fałszywe SMS-y!

Jedni pomagają ludziom w potrzebie, a drudzy szukają możliwości do zarobienia pieniędzy na nieszczęściu innych. Otrzymujemy e -maile i sms- y z ostrzeżniami, ale też fałszywe informacje, które musimy dokładnie sprawdzać. Nie ufajmy wszystkim!
Przychodzą unSMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 zł czy też wiadomości z informacją o zajęciu oszczędności, które zostaną przekazane do rezerw NBP, z gwarancją zachowania 1000 zł po kliknięciu w link. To zaledwie niektóre przykłady fałszywych informacji, jakie pojawiają się w e-mailach i na ekranach telefonów komórkowych Polaków. Ich autorami są cyberprzestępcy.

Nasza  ekspertka w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i prywatności w sieci z Katedry Marketingu Akademii Leona Koźmińskiego- mgr Karolina Małagocka podpowiada, na co szczególnie uważać w sieci i jak zabezpieczyć się przed oszustwami.

SMS-y z informacjami o koronawirusie
Jeżeli SMS zawiera informację dotyczącą np. ostrzeżenia o zajęciu środków na koncie lub ograniczeniach w ruchu, sprawdź informacje na stronach urzędów, stacjach TV albo w sprawdzonych serwisach internetowych, które informują na bieżąco o zmianach i decyzjach władz. Wszystkie SMS-y z alertami można też dodatkowo sprawdzić na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Przykład:

Nie klikaj w posty w mediach społecznościowych zawierające linki do filmów i grafik o koronawirusie
Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli po kliknięciu w link trzeba się ponownie zalogować lub pobrać dodatkowe oprogramowanie w celu obejrzenia materiału. W sieci jest nadmiar niesprawdzonych informacji i zwykłych plotek o wirusie. Jeżeli źródło informacji jest nieznane (nawet udostępnione przez znajomego), nie przesyłaj dalej takiej informacji, bez wcześniejszego sprawdzenia. To najprostsza metoda do ograniczenia zasięgu fałszywych informacji.

Nie podawaj swoich danych osobowych
W 2019 roku w Polsce doszło do wycieku ok. 3,5 miliona rekordów z ok. 50 portali(lista w załączniku). W większości były to dane użytkowników, które umożliwiają ich bezproblemową identyfikację. Pamiętajmy, że urzędy, ministerstwa i inne instytucje państwowe prawie nigdy nie przesyłają informacji wymagających kliknięcia w link i podawania danych osobistych. Przede wszystkim zwróć uwagę na konstrukcję linku. Pamiętaj, że strony rządowe mają domenę gov.pl i nie korzystają z żadnych innych domen.

Sprawdź, czy Twoje dane nie wyciekły do internetu.
Szczególnie w obecnej sytuacji jest istotne, aby nie podawać prywatnego lub służbowego adresu e-mail w sklepach i na portalach, które często stają się źródłem wycieku danych. Jeśli wiemy, że nasze dane już wyciekły do internetu, należy zmienić hasła do e-maila oraz usług, gdzie służył on do logowania. Aby się dowiedzieć, czy dane nie znalazły się przypadkiem w niewłaściwych rękach, można skorzystać z jednego z bezpłatnych narzędzi: https://www.f-secure.com/en/home/free-tools/identity-theft-checker lub https://www.avast.com/hackcheck. Sprawdzisz czy Twój adres
e-mail znajduje się w najświeższych bazach wycieków, które sprzedają hackerzy w deep i dark necie.

Zachowaj czujność w przypadku wiadomości e-mail dotyczących sprzedaży maseczek lub zwrotu kosztów za nieodbyte podróże
Najprawdopodobniej są to ataki phishingowe, za którymi często stoją nieistniejące firmy. Po otrzymaniu takiej wiadomości nie  klikaj w zawarte w niej linki i nie odpowiadaj nadawcy, nawet jeżeli celem ma być przekazanie negatywnej opinii o takim działaniu. Wysyłając odpowiedź, jednocześnie potwierdzany jest adres e-mail. Dla spammerów informacja o aktywności użytkownika jest bardzo cenna. Najlepiej zadzwoń do takiej instytucji i sprawdź ją na białej liście płatników VAT.

Zachowaj ostrożność w aukcjach internetowych
W sieci pojawia się mnóstwo produktów(tj. amulety, herbatki czy nawet kadzidła), które mają rzekomo „chronić” przed wirusem. Skuteczność ich działań nie jest potwierdzona. Co więcej, wchodząc w transakcję z nieuczciwymi sprzedawcami, można stracić pieniądze i udostępnić swoje dane przypadkowym osobom. O próbie sprzedaży przez internet „leków” na wirus SARS-CoV-2 należy poinformować Policję. W ten sposób chronimy siebie i innych przed działaniami oszustów.

Korzystaj tylko ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł
Rzetelne treści na temat COVID-9 znajdziesz na specjalnej stronie rządu poświęconej koronawirusowi: www.gov.pl/koronawirus, na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: www.rcb.gov.pl oraz Ministerstwa Zdrowia: www.gov.pl/zdrowie.
MJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *