Ulgi podatkowe dla firm pomagających w walce z koronawirusem

W obecnej sytuacji w Polsce i na całym świecie, wiele firm zmaga się z ogromnymi problemami. Aby firmy mogły przetrwać ten trudny czas, rząd przygotował „Tarczę antykryzysową”. Firmy, które przyłączą się do pomocy z walką z pandemią, mogą skorzystać ze zwolnień podatkowych.
„Tarcza antykryzysowa” dotyczy wprowadzenia ułatwień dla firm:  odroczenia w płatnościach podatków, zwolnienia ze składek ZUS dla niektórych grup podatników, czy odroczenia terminów składania sprawozdań dla osób fizycznych. Pomimo wielu problemów – przedsiębiorcy pomagają instytucjom, które walczą o życie pacjentów zarażonych koronawirusem. Firmy, które chcą i są w stanie przyłączyć się do pomocy, skorzystają z pewnych ulg i zwolnień podatkowych.

W Tarczy antykryzysowej wprowadzono odliczenie darowizn przekazanych w 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19 na rzecz: wskazanych podmiotów leczniczych świadczących opiekę zdrowotną, w tym transport sanitarny; Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Epidemicznych. Darowizny na te cele nie będą podlegały limitowaniu i co ważne, mogą mieć postać pieniężną oraz rzeczową.

Ponadto odrębnym rozporządzeniem wprowadzono stawkę 0% dla wyprodukowanych lub kupionych przez firmy produktów przekazanych na walkę z koronawirusem. Dotyczy to, m.in. wyrobów medycznych i produktów leczniczych, takich jak środki dezynfekujące, maseczki i kombinezony ochronne.

Co istotne, rozporządzenie ma moc wsteczną, a więc stawka 0% obowiązuje od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 roku.

Towary objęte „0%” stawką VAT

  1. Wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z 20 maja 2020 r. o wyrobach medycznych.
  2. Szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna.
  3. Produkty lecznicze oraz substancje czynne w rozumieniu. ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne
  4. Produkty biobójcze – wyłącznie środki dezynfekujące
    Specjalistyczne testy diagnostyczne.
  5. Środki ochrony indywidualnej – wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.

Warunkiem do skorzystania ze stawki „0%” jest przekazanie tych materiałów/towarów na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych lub szpitali zakaźnych przekształconych w jednoprofilowe szpitale zakaźne (tzw. szpitale jednoimienne). Dodatkowo przekazywane materiały/towary muszą być przeznaczone na cele związane ze zwalczaniem, zapobieganiem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2, profilaktyką i zwalczaniem jego skutków. Konieczne jest udokumentowanie darowizny umową.

Oczywiście bez zmiany zostaną dotychczas obowiązujące odliczenia darowizn na cele związane z pożytkiem publicznym, czy stosowaniem zwolnienia VAT w przypadku przekazywania organizacjom pożytku publicznego produktów spożywczych– Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland..
Magdalena Pytkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *