News will be here

Zgłoś szkołę – bezpłatne programy cyfrowe

Fundacja Orange pomaga rozwijać kompetencje nauczycieli. Obecnie zaprasza wszystkie szkoły do udziału w następnej edycji bezpłatnych programów edukacyjnych. Zapewnią one naukę programowania, nowoczesne zajęcia dla dzieci, szkolenia dla nauczycieli i sprzęt multimedialny dla szkół. Do 15 maja można składać zgłoszenia do MegaMisji i #SuperKoderów. 
Dzisiaj, kiedy bardzo wiele aktywności praktycznie z dnia na dzień zostało przeniesionych do Internetu, umiejętność korzystania z aplikacji i świadomość zagrożeń w internecie oraz odpowiedzialne podejście do technologii nabierają jeszcze większego znaczenia.

Nasze programy edukacyjne uczą robotyki, zdrowych nawyków cyfrowych i podstaw programowania. Otwieramy już kolejną ich edycję do której zapraszamy szkoły – mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange. Poprzednie edycje bardzo sobie cenią nauczyciele, gdyż Fundacja przygotowuje ich do prowadzenia zajęć. Sami zyskują dzięki temu nowe umiejętności,jak również więcej odwagi oraz otwartości na nowe technologie w nauczaniu.

Po smartfony sięgają coraz młodsze dzieci, które w internecie poszukują głównie rozrywki i komunikacji. Od odpowiedniej edukacji i poziomu ich cyfrowych kompetencji zależy, czy odpowiedzialnie i kreatywnie będą korzystać z technologii, podejmując rozwijające i wartościowe aktywności. Dzieci dobrze przygotowane sprawniej też radzą sobie z udziałem w nauce zdalnej.

Programy Fundacji Orange dla szkół podstawowych są cyklem zajęć, w czasie których uczniowie kształcą zdrowe nawyki cyfrowe i poznają podstawy programowania i robotyki. To wartościowa lekcja o tym, że nowe media nie ograniczają się do gier i zabaw, ale pozwalają rozwijać umiejętności, niezbędne w przyszłości. Już dziś istnieje ogromna potrzeba przygotowania programistów.

Od rozpoznawania fake newsów do programowania robotów
MegaMisja dla klas 1-3 to 10-miesięczny cykl zajęć, w czasie których dzieci uczą się, jak zachować bezpieczeństwo i umiar w korzystaniu ze smartfonów, jak chronić swoją prywatność w sieci, odróżniać informacje od reklamy, przestrzegać netykiety i praw autorskich, a także jak zrobić grafikę i film. Szkoły otrzymują od Fundacji sprzęt multimedialny – tablety, audiobooki, książki, zabawki edukacyjne, a nauczyciele zyskują nowe kompetencje. Na realizację zajęć wystarczy 1 godzina tygodniowo w czasie lekcji lub na świetlicy. Program bazuje na scenariuszach przygotowanych przez specjalistów.

#SuperKoderzy dla klas 4-8 to nauka podstaw programowania i robotyki nie tylko na informatyce, ale również na lekcjach przyrody, historii, fizyki, muzyki, języka polskiego czy języków obcych. Jedna z dwunastu ścieżek do wyboru jest przeznaczona także dla szkół specjalnych i klas integracyjnych (opracowana m.in. we współpracy z Zytą Czechowską – Nauczycielką Roku 2019). W czasie zajęć dzieci konstruują roboty, stacje pogodowe, tworzą pierwsze strony www i komponują muzykę w oparciu o kody. Rozwijają kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w grupie, które będą bardzo pożądane na rynku pracy. Nauczyciele prowadzący zajęcia nie muszą być specjalistami od technologii, bo Fundacja zapewnia im profesjonalne, darmowe szkolenia. Placówki zakwalifikowane do udziału otrzymują dotację na zakup multimediów, w tym zestawów robotów.

Do tej pory już prawie 27000 dzieci z 1000 szkół wzięło udział w MegaMisji, a 10000 dzieci z 500 szkół w #SuperKoderach.

Jak się zgłosić do programu?
Tegoroczny nabór do MegaMisji i #SuperKoderów potrwa do 15 maja. Szkoły mogą zgłaszać się do obu programów lub tylko jednego, wypełniając prosty formularz online na https://fundacja.orange.pl/nabor-szkol i rozwiązując wspólnie z uczniami zadanie rekrutacyjne. Przygotowano je z uwzględnieniem realiów zdalnego nauczania. Komisja oceni je pod kątem pomysłowości, zaangażowania dzieci i wykorzystania cyfrowych narzędzi. Listę szkół przyjętych do programów opublikuje w czerwcu, aby zajęcia mogły zacząć się od nowego roku szkolnego.
Obie inicjatywy są bezpłatne, wpisują się w podstawę programową i mają patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji.
MJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *