News will be here

CV – życiorys pisany na nowo

rynek pracy po pandemii

Osoby, które od wielu lat pracowały na jednym stanowisku, mogą mieć problem. Jak więc stworzyć CV na miarę aktualnych potrzeb i trendów?
Recesja nie wszystkich dotknie w podobny sposób. Dla niektórych osób poszukiwanie nowej pracy związane będzie z zupełną zmianą ścieżki kariery, jak np.: w branżach eventowej, hotelarskiej i turystycznej.

Czy zaktualizowanie swojego CV o nowe doświadczenia zawodowe, a następnie wysyłanie go do pracodawców sprawi, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną?
Niestety nie, bo dotychczasowe CV przygotowywane było w zupełnie innej rzeczywistości. Odnosiło się bowiem do innych opisów stanowisk, inne były też oczekiwania pracodawców wobec pracowników. Należy napisać swój zawodowy życiorys od początku, kierując się logiką obecnego otoczenia gospodarczego. Przywykliśmy już, że w CV wymieniamy zdobyte wykształcenie, ścieżkę kariery, najlepsze projekty, co oczywiście jest kluczowe dla pracodawcy. Ale coraz popularniejsze jest również wskazywanie najważniejszych umiejętności miękkich. To one pozwalają stwierdzić, czy sprawdzimy się jako menadżer, czy bardziej pasujemy do pracy indywidualnej.

To bardzo słuszny kierunek, biorąc pod uwagę, że w ciągu całego życia kilkukrotnie zmieniamy profesję, uczymy się nowych rzeczy, ale charyzma czy umiejętności przywódcze pozostają bez zmian i są uniwersalne. Wskazując nasze osiągnięcia nie bójmy się podkreślać zbudowania pozytywnej atmosfery w zespole, zdolności budowania relacji nie tylko z klientami, ale też z każdym pracownikiem– dodaje ekspertka.

Czy praca zdalna stanie się normą?
Część zawodów może na stałe przenieść się do kategorii pracy zdalnej. Pracodawcy obserwują obecnie, w jakim stopniu są w stanie pozwolić pracownikom na wykonywanie zadań z dowolnego miejsca. Aplikując powinniśmy dobrze przemyśleć, czy dobrze czujemy się w takich warunkach, czy bezpośredni kontakt z resztą zespołu jest nam potrzebny do zachowania dobrego samopoczucia.

Czego poszukują pracodawcy na stanowiska pracy zdalnej?
Głównie umiejętności obsługi programów/ serwisów z których pracownik będzie korzystać albo umiejętności szybkiego nauczenia się nowych systemów, wysokiej motywacji wewnętrznej, efektywnej organizacji warsztatu swojej pracy, umiejętności z korzystania z narzędzi wspomagających pracę zdalną np. MS Teams, umiejętności komunikacji z innymi ludźmi głównie przez telefon, czat, e-mail, komunikatory. Czy nasze ubiegłoroczne CV odnosiły się do tych cech? Zapewne w większości nie. Postarajmy się zrozumieć oczekiwania pracodawcy wobec naszej pracy zdalnej, przeanalizować, w których elementach dodajemy wartość i opisać w CV co oferujemy w tym zakresie. Umiejętności miękkie można „udowodnić” referencjami, raportami na nasz temat z narzędzi identyfikujących osobisty potencjał i talenty np. Gallup, FRIS itp.

Mimo trwającej sytuacji, unikajmy tworzenia uniwersalnego CV i wpisywania w nim wszystkich informacji, a starajmy się dopasowywać je do konkretnej oferty pracy na którą aplikujemy. Jeśli pracodawca podkreśla konieczność codziennej obecności w zakładzie, zaznaczmy naszą dyspozycyjność i elastyczność. Jeśli natomiast mówimy o całkowitym lub częściowym wykonywaniu obowiązków zdalnie, skupmy się na wskazaniu konkretnych narzędzi, które w tym celu wykorzystujemy – Renata Kałużna, pomysłodawczyni i założycielka International HappinessatWorkInstitute.
Dorota Zadroga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *