News will be here

Ruszył program – dotacje na wymianę okien

15 maja, w piątek ruszył nabór wniosków do programu „Czyste Powietrze”. Teraz jest w nowej i bardziej przystępnej odsłonie. Warto skorzystać ze wsparcia rządowego i małym kosztem zwiększyć komfort energetyczny domu, wymieniając wysłużoną stolarkę otworową na energooszczędne rozwiązania.
Ten temat jest bliski Związkowi POiD, który przy wsparciu swoich firm członkowskich, stara się wspierać inwestorów przy realizacji tego typu inwestycji. Dlatego już wkrótce zaprezentuje nową kampanią społeczną, odpowiadająca na ich aktualne potrzeby w tym zakresie.

Program „Czyste powietrze” jest skierowany do właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych i lokali w obiektach wielorodzinnych(z wyodrębnioną księgą wieczystą). Polega on na dofinansowaniu wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne tego typu rozwiązania, spełniające najwyższe normy. Obejmuje także przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Dotacja jest przyznawana w dwóch poziomach w zależności od dochodów, i może wynieść nawet do 37 000 zł.

Od 15 maja br. obowiązuje nowa, ulepszona wersja programu, która jest realizowana z takimi zmianami jak: możliwość składania wniosków on-line w formie uproszczonej na gov.pl oraz uzyskania dotacji do 10-15 tys. zł przez osoby, które wymieniły źródło ciepła (w tym wsparcie dla przedsięwzięć rozpoczętych nawet 6 miesięcy przed złożeniem wniosku);krótszy czas oceny wniosków – do 30 dni;integracja z programem „Mój Prąd” – do 5 tys. zł na fotowoltaikę (jeden wniosek);bonus za niskoemisyjność i odnawialność (pompy ciepła, fotowoltaika);zwiększenie roli gmin w programie czy włączenie do niego banków (pożyczki, kredyty).

Uproszczona mechanika pozyskania atrakcyjnego dofinansowania, to doskonały impuls do wymiany stolarki otworowej w budynku. – Przez nieszczelne okna, drzwi czy bramę garażową tracimy we własnych mieszkaniach znaczną ilość ciepła. Zastąpienie starych rozwiązań nowymi będzie z pewnością zbawienne dla domowego budżetu. W dodatku dom zyska na estetyce, a domownicy będą mogli poczuć się wreszcie komfortowo. To doskonały sposób na modernizację życiowej przestrzeni. Technologia nie stoi w miejscu, dlatego właśnie teraz opłaca się zdecydować się na taki krok i zyskać dofinansowanie inwestycji– tłumaczy Paweł Wróblewski, Dyrektor Zarządzający Związku POiD. – Związek POiD realizuje różnego rodzaju inicjatywy dopasowane do oczekiwań rynku.

Ostatnimi czasy była to chociażby kampania „DOBRY MONTAŻ” czy działania nakierowane na rozwój zawodu montera stolarki budowlanej.A teraz jest potrzeba wsparcia wymiany stolarki, a więc wkrótce ruszy kolejny program społeczny z myślą zarówno o inwestorach, jak i producentach. Staramy się stale reagować na sygnały z naszego otoczenia rynkowego, a nawet wyprzedzać pewne trendy – dodaje.
Zachęcamy do śledzenia inicjatyw Związku POiD.
Więcej szczegółów o programie „Czyste powietrze” pod adresem: https://czystepowietrze.gov.pl/
Melania Wojas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *