News will be here

Jakich specjalistów potrzebuje obecnie rynek pracy?

Obecna sytuacja w jakiej znaleźliśmy się z powodu pandemii koronawirusa, spowodowała zmiany w strukturze polskiej i światowej gospodarki. Zmniejsza się popyt na niektórych specjalistów. Firmy natomiast intensywnie poszukują także nowych pracowników, którzy wyspecjalizowani są w konkretnych dziedzinach oraz takich, którzy pomogą przedsiębiorstwu dostosować się do aktualnej sytuacji.

Jakich specjalistów poszukują pracodawcy?
Branża opakowaniowa i FMCG – poszukują inżynierów, programistów PLC i ekspertów ds. Lean

W obszarze produkcyjnym obecnie najlepiej radzi sobie branża opakowaniowa, głównie firmy specjalizujące się w wytwarzaniu opakowań do żywności, kosmetyków i papierosów. Także większość producentów FMCG, szczególnie tych których produkty mają długą datę przydatności, odnotowuje wzrosty produkcji o 20-40 proc.. To pozwala im ze spokojem patrzeć w przyszłość i realizować dotychczasowe inwestycje. Na ten moment najbardziej poszukiwani specjaliści to m.in. Automatyk – Programista PLC, odpowiedzialny za prowadzenie projektów i zwiększanie automatyzacji oraz implementację nowych technologii w przedsiębiorstwie.

Na brak ofert też nie powinien narzekać Lean Expert, który może samodzielnie poprowadzić projekty optymalizacyjne w ujęciu całego zakładu produkcyjnego. W dobrej sytuacji na rynku pracy jest także Inżynier Procesu wyspecjalizowany w konkretnej technologii, np. wtrysk w przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Ruch w zakupach i planowaniu – Łańcuch Dostaw
Przedsiębiorstwa nie tylko dbają o optymalny koszt kontraktowanych surowców i usług. Przyglądają się uważnie także wszelkim wydatkom i starają się właściwie zabezpieczyć ryzyko biznesowe, które jest związane np. z niezrealizowanymi kontraktami, opóźnieniami w transporcie czy jakością. Dzięki właściwej widoczności budżetu, kontraktów oraz sytuacji na rynku, działy zakupów obecnie stają się z punktu widzenie wielu firm, tymi najbardziej strategicznymi, co sprawia, że w tym obszarze notujemy stałe zapotrzebowanie na ekspertów.

Ważnym aspektem u kandydatów jest doświadczenie. Osoby wyróżniające się bogatą siecią kontaktów biznesowych, potrafiące prowadzić skuteczne negocjacje i dobrze odnajdujące się w matrycowych strukturach, poszukiwane są przez pracodawców, gdyż mogą wdrożyć się zdalnie do pracy i w szybkim czasie wnieść do organizacji wartość dodaną. Konieczność zapewnienia dostępności towarów w branży FMCG, przy jednoczesnej niestabilnej sytuacji na europejskich rynkach transportowych sprawia, że obserwujemy również rosnące zainteresowanie pracodawców rekrutacjami w obszarze Planowania PodażySupply Planning. Zadaniem takich kandydatów jest właściwe zaplanowanie zapasów w krótkim i średnim horyzoncie czasowym oraz realizowanie przesunięć zamówień między magazynami, a nawet różnymi krajami w ramach firm.

SSC – rekrutacje związane z migracją procesów i transferem wiedzy
Centra Usług Wspólnych lokujące swoje nowe struktury międzynarodowe w Polsce, kontynuują rekrutacje związane z migracją procesów i przenoszeniem wiedzy do Polski. Większość zaplanowanych procesów migracyjnych i transfer wiedzy z poszczególnych krajów nie mogą zostać przesunięte w czasie ani wstrzymane, dlatego potrzeba zatrudnienia odpowiednich ekspertów w tym obszarze nie znika. Dotyczy to głównie specjalistów z branży finansowej oraz księgowości (P2P, O2C, R2R, FP&A) i obsługi klienta. W sektorze międzynarodowych struktur nie ma specjalnie zauważalnego trendu, na jakie stanowiska jest największe zapotrzebowanie. Wszystko zależy od planów firmy oraz konkretnych procesów biznesowych, które powinny być przeniesione do kraju.

Popyt na pracowników w E-Commerce
W tej dziedzinie rośnie popyt na specjalistów i analityków
Zahamowanie stacjonarnego handlu sprawiło, że w ostatnim czasie dużo firm przeniosło swoje działania do Internetu, który stał się dla nich głównym kanałem sprzedaży. Zmiany
w preferencjach zakupowych konsumentów spowodowały, że szczególnym zainteresowaniem będzie cieszyć się rekrutacja E-Commerce Key Account Managera, pracującego po stronie producenta, odpowiadającego za wdrażanie produktów do e-sklepów, marketplace’ów, czy porównywarek cenowych. Równie ceniony będzie także Analityk E-Commerce/Webowy, który działa po stronie dużych e-commerce’ów. Do jego zadań należy stałe optymalizowanie kampanii i budżetów marketingowych, jak również monitorowanie realizacji celów sprzedażowych i ustalonych przez firmę targetów. Główne zadania Analityka obejmują również dbanie o konwersję poprzez analizę ruchu na stronie, czy testy a/b. Do grona najbardziej poszukiwanych specjalistów z branży E-Commerce należy także Performance Marketing Specialist, odpowiedzialny za planowanie i realizację kampanii rozliczanych za sprzedaż w kanałach takich jak m.in. Google Ads i Facebook Ads.

IT wzrost zapotrzebowania
W IT rośnie popyt na specjalistów ds. bezpieczeństwa i programistów webowych. Zmiana charakteru pracy i przeorganizowanie sposobu działania w wielu przedsiębiorstwach sprawiły, że na znaczeniu zyskali specjaliści z obszaru Security, którzy odpowiedzialni są za monitorowanie i analizowanie ryzyka związanego z cyberbezpieczeństwem. Bezpiecznie mogą się czuć także programiści webowi, czyli osoby zajmujące się budowaniem i rozwojem stron internetowych. Jest to związane z przekierowaniem aktywności wielu firm do sieci, w tym powszechność sprzedaży online. Popularyzacja pracy zdalnej i przejście wielu pracowników na tzw. home office, spowodowały, że szczególnym zainteresowaniem cieszy się Support IT. Osoby zatrudnione w tych strukturach są potrzebne firmom do codziennego funkcjonowania i obsługi problemów w ramach działu Service Desk.

Finanse – specjaliści od optymalizacji i restrukturyzacji
Obecna sytuacja sprawiła, że wiele przedsiębiorstw podjęło kroki mające na celu redukcję kosztów i wprowadzenie oszczędności. W związku z tym, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów doświadczonych w obszarze optymalizacji kosztów i restrukturyzacji departamentu finansów w firmach. Dotyczy to również stanowisk ważnych operacyjnie, takich jak: Kontroler Finansowy oraz osób zatrudnionych na pozycji: Samodzielny Księgowy oraz Główny Księgowy. Uwarunkowania na rynku będą sprzyjające także dla Specjalistów ds. Podatkowych oraz Pricing Managerów, których kompetencje mogą być dziś szczególnie istotne.

HR stawia na Partnerów
HR od dłuższego czasu staje się strategicznym partnerem dla biznesu, a obecna, niepewna sytuacja na rynku umacnia jego rolę w organizacjach. Ostatnie tygodnie zwiększyły zapotrzebowanie na stanowiska HR Managerów i Business Partnerów, którzy pełnią kluczową rolę w działaniu przedsiębiorstw. Równie istotni są eksperci wykwalifikowani w różnych dziedzinach, jak np. Specjaliści ds. Kadr i Płac, którzy w dalszym ciągu prowadzą pion administracyjny i naliczają wynagrodzenia. Nie słabnie także zapotrzebowanie na Analityków HR oraz Ekspertów ds. Wynagrodzeń i Benefitów, którzy biorą udział w zmianach strategii prowadzenia biznesu, planach kadrowych i headcountu. Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni, na rynku można również dostrzec wzmożone zapotrzebowanie na Partnerów HR z doświadczeniem generalistycznym, którzy potrafią wesprzeć biznes zarówno w aspekcie twardym jak i miękkim – eksperci z firmy rekrutacyjnej Michael Page.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *