News will be here

Energia słoneczna – odnawialne źródło z ulgą dla portfela!

Fotowoltaika, a słońce.

Fotowoltaika, najprościej mówiąc, to rozwiązanie. Podstawą systemów fotowoltaicznych są panele fotowoltaiczne, których głównym zadaniem jest przetwarzać energię słoneczną na elektryczną. Ważne jest to, że panele wyłapują każdy promień słońca, więc pracują praktycznie cały rok, oczywiście generując najwięcej energii w słoneczny letni dzień. Jednak pracują już od momentu, gdy na zewnątrz robi się jasno.

Zasada działania paneli słonecznych.

Kwestie techniczne systemu fotowoltaicznego warto uprościć do prostego opisu, tak żeby wiedzieć najogólniej, jak pracuje całe rozwiązanie. Ogniwa fotowoltaiczne składają się na moduły fotowoltaiczne, a zestaw modułów składa się na panel słoneczny. Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z krzemu, i to one przetwarzają dostarczoną energię ze słońca w prąd stały. Prąd stały trafia do falownika, który przekształca go w prąd zmienny, znany z gniazdek. W ten sposób wytworzony prąd trafia do sieci przesyłowej, przechodząc wcześniej przez licznik, który sumuje ilość wytworzonej przez nasz system energii.

Prosument to brzmi dumnie!

W terminologii fachowej pojawiło się nowe słowo, które jest wypadkową dwóch słów – producent oraz konsument. W ten oto sposób narodził się termin „prosument”. Jest to osoba, która spełnia oba warunki – jest zarówno producentem, jak i konsumentem. Jak to możliwe? Kiedy prosument, z pomocą swoich paneli, wytwarza energię elektryczną, wówczas trafia ona do ogólnego obiegu, a on sam jej nie może użyć, dalej korzystając z energii dostarczonej przez elektrownię. W największym uproszczeniu więc zarówno energię wytwarza, jak i ją zużywa.

Fotowoltaika, dla kogo?

Rozwiązanie, jakim jest Fotowoltaika, jest dla każdego, kto spełnia dwa warunki – chce i może. Chęć jest oczywista, jeśli czegoś ktoś nie chce, to się go nie przekona. Jeśli już ktoś wyrazi chęć, to pojawia się pytanie, czy może takie rozwiązanie u siebie zastosować. Po pierwsze, taką osobę musi być na to stać. Po drugie, jeśli mieszka w bloku lub dach domu nie zniesie obciążenia panelami, a nie ma miejsca w pobliżu posesji, aby panele zamontować na ziemi lub sam teren jest zacieniony bardzo mocno, wówczas po prostu z tego rozwiązania nie skorzysta, ponieważ względy techniczne i ogólnośrodowiskowe mu na to nie pozwolą.

Panele słoneczne, czy to się rzeczywiście opłaca?

Ocena opłacalności montowania fotowoltaiki jest dosyć złożona. Samo rozwiązanie na ten moment nie należy do najtańszych, więc albo pozwolą sobie na to osoby, które na to stać, lub te, które zdecydują się wziąć na to kredyt. Skupiając się na osobach, które biorą kredyt na realizację inwestycji, to muszą sobie zadać dwa pytania – czy dadzą radę oraz, czy korzyści będą widoczne. Zawsze polecamy rozważne zawieranie umów kredytowych, ponieważ trzeba je spłacić. Firmy zajmujące się fotowoltaiką bardzo często wysuwają jeden argument – po co płacić tyle za prąd, skoro można w ramach tego spłacić kredyt, a potem to już same korzyści i oszczędności. Oczywiście tak jest, ale tylko u osób, u których miesięczne zużycie energii jest znaczne, najczęściej podawane na przykładzie gospodarstw domowych o miesięcznym wykorzystaniu energii za 200zł. Zasada wyliczenia opłacalności jest bardziej złożona, dlatego poświęcony zostanie jej osobny wpis. Jeśli Twoje miesięczne rachunki nie przekraczając 200zł za prąd, poczekaj do kolejnego artykułu, by lepiej ocenić czy to się Tobie opłaca.

Jeżeli więc chcesz się dowiedzieć więcej na temat oszczędzania z fotowoltaiką, zapraszamy już jutro na bezale.pl.