News will be here

Nowe odkrycia w Mamerkach

Mamrki - odkrycia 2021

Bunkry w Mamerkach na Mazurach, które były wykorzystywane przez nazistów podczas II wojny światowej zajmują obszar ok. 200 ha. Jest to jednak teren rozległy, że chociaż od zakończenia wojny minęło już 75 lat, co pewien czas wciąż są „przeczesywane” jego kolejne fragmenty.
Jedną z hipotez jest, że gdzieś pod ziemią może być ukryta słynna Bursztynowa Komnata.  Pracownicy muzeum poszukują również innych pamiątek historii, m.in. dokumentów, sztućców oraz porcelany.

W tym roku, po dwuletniej przerwie, zostały wznowione oszukiwania.  Muzealnikom tym razem, pomagają ochotnicy z organizacji wyspecjalizowanych w poszukiwaniach pamiątek historii. Nie bez znaczenie jest też fakt wykorzystywania jeszcze lepszego sprzętu niż w latach wcześniejszych.

Mamy już pierwsze efekty!
Dzięki zastosowaniu nowoczesnego georadaru, odnaleźliśmy 5 wejść do podziemnych tuneli technicznych – mówi Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum w Mamerkach. Jak dotychczas, jest to największe odkrycie na terenie Mamerek. Wygląda na to, że odkryta sieć tuneli ma co najmniej 50 metrów długości, a po dokładnym zbadaniu może się okazać jeszcze dłuższa – podkreśla. Kanały te stanowią część nieznanego dotychczas systemu podziemnych korytarzy, który wymaga dokładnej penetracji.

Kanały mogą być idealnym miejscem do ukrycia skarbów, które tak bardzo frapują muzealników z Mamerek. Czy doprowadzą one do Bursztynowej Komnaty? Na razie niczego nie można wykluczyć.
Aby uniknąć nieproszonych poszukiwaczy skarbów, miejsca odkryć zostały zamaskowane – mówi Bartłomiej Plebańczyk. Wystąpiliśmy o pomoc do profesjonalnej firmy zajmujące kamerami inspekcyjnymi, aby przed wejściem wykluczyć obecność niewypałów. Gdy to już się uda, zajmiemy się dokładnym zbadaniem zawartości kanałów – dodaje.

Otwarcie i zejście do tuneli technicznych planowane jest na drugą połowę czerwca. Do tego czasu muzeum w Mamerkach planuje przygotować formalne opinie prawne, niezbędne do przeprowadzenia tej operacji. Prowadzone są też rozmowy ze studiami filmowymi, które mogą być zainteresowane udokumentowaniem tych poszukiwań na potrzeby telewizyjnych programów historycznych.

Przypomnijmy – na terenie kwatery Wehrmachtu na Mazurach w czasie II wojny światowej stacjonowało ok. 1.500 generałów, oficerów i żołnierzy, jednak po ich obecności pozostało bardzo niewiele „pamiątek”. Co się z nimi stało? Miejmy nadzieję, że kolejne poszukiwania doprowadzą w końcu do odpowiedzi na to pytanie.
Bartek Plebańczyk