News will be here

Własny bank nowej generacji – czym jest Bitfold

Własny bank nowej generacji w Polsce a upadek banków

Własny bank nowej generacji jest odpowiedzią na upadek topowych amerykańskich banków, jak Silvergate, SVB, Signature. Z problemami nie poradził sobie nawet Credit Suisse – szwajcarski gigant, przejęty w ostatniej chwili przez UBS, po interwencji Szwajcarskiego Banku Narodowego.

Upadki banków

Wiele się mówi o realizacji czarnego scenariusza i niepewnej przyszłości  tradycyjnego systemu finansowego, jak też o spadku zaufania do sektora bankowego. O przejęciu Credit Siusse przez UBS i upadku amerykańskich banków informowały media na całym świecie. Lokowanie swoich pieniędzy w tego typu Instytucjach stoi pod znakiem zapytania. Jest jednak światełko w tunelu – własny bank nowej generacji, który powstaje Polsce. Nie jest kolejną Instytucją, a urządzeniem, które nie wymaga zawierzania swoich środków bankowi, ale pozwalające na samodzielne przechowywanie aktywów. W kontekście ostatnich wydarzeń ta informacja jest ogromnym pocieszeniem dla użytkowników.

Własny bank nowej generacji – czym jest?

Chodzi o Bitfold czyli innowacyjny portfel sprzętowy dla kluczy prywatnych w technologii blockchain i w innych zastosowaniach asymetrycznej kryptografii. Urządzenie o którym mowa jest oparte
o opatentowaną w UE, USA i w 18 innych krajach, technologię bezpieczeństwa tzw. sprzętowej śluzy danych (hardware air-gap). Bitfold będzie wykorzystywany do zabezpieczenia wszelkich cyfrowych aktywów (w tym kryptowalut) oraz cyfrowej tożsamości i usług w Internecie.

Będzie pierwszym na świecie prywatnym, mobilnym cyfrowym sejfem. Uroczysta premiera prototypu BITFOLD już się odbyła i miała miejsce w Krakowie podczas konferencji Invest Cuffs 24-25 marca – urządzenie zaprezentowano od razu w akcji – zespół Bitfold przesyłał „na żywo” kryptowaluty uczestnikom wydarzenia.

Co oferuje Bitfold?

Własny bank nowej generacji – Bitfold daje całkowitą wolność prywatnemu użytkownikowi lub firmie. Umożliwia łatwe wysyłanie i zabezpieczanie cyfrowych aktywów. Najistotniejsze, że nie jest do tego potrzebny żaden „pośrednik”. W świetle ostatnich upadków banków i ogromnego systemowego problemu w sektorze finansowym rozwiązania do self-custody (samodzielnego przechowywania) cyfrowych wartości odegrają kluczową rolę w ochronie majątków. – mówi Jakub Żurawiński, Co-founder, Head of Business Development w Bitfold.

Prezes Zarządu Bitfold AG – Kamil Gancarz, wygłosił prelekcję pt. „Dlaczego sztuczna inteligencja nas ograbi, a blockchain tego nie powstrzyma”. Prezentacja ta wzbudziła ogromne zainteresowanie, a sala wykładowa była zbyt mała, aby pomieścić wszystkich zainteresowanych

Wprowadzenie technologii Chat-GPT

Temat cieszy się dużym zainteresowaniu, co świadczy o  coraz większej świadomości społecznej – skomentował Kamil Gancarz. Po wykładzie pojawiły się opinie, że wprowadzenie technologii Chat-GPT zmieniło świat. Ziemia przeskoczyła w alternatywną rzeczywistość, której większość ludzi jeszcze nie dostrzega.

Gancarz: Obecni na wykładzie zrozumieli, że sztuczna inteligencja poza wzrostem produktywności wprowadza wiele zmian, które generują liczne niebezpieczeństwa, takie jak manipulacja i fałszowanie treści oraz deep fake. Z tego powodu coraz istotniejsze staje się prawdziwie niemanipulowane źródło prawdy oparte o technologię Blockchain. Bitfold z kolei to nowa klasa urządzeń zapewniających bezpieczeństwo używania tej technologii dla przeciętnego użytkownika.
Patrycja Zysko