News will be here

Za co odpowiada śledziona i dlaczego jest ważna?

Śledziona -za co odpowiada, leczenie usuwanie

Śledziona to organ, o którym niewiele się mówi. Warto wiedzieć, gdzie leży i za co odpowiada oraz jak wygląda. Jest bardzo ważna,  bo to nasz magazyn krwi i system obronny. Jeśli się powiększa, nie należy tego bagatelizować.

Jakim narządem jest śledziona?

Narząd jest elementem układu odpornościowego, w którym są usuwane chore, stare krwinki, głównie czerwone. Śledziona bardzo mocno unaczyniona, ma  zatoki, w których jest dużo krwi. Są w nich zlokalizowane komórki – makrofagi, wychwytujące stare krwinki lub nieprawidłowości. Jest to „czerwona” jej część, natomiast „biała”,ma jaśniejszą barwę i odbywa się tu produkcja m.in. limfocytów (rodzaj białych krwinek). Mają one związek z układem immunologicznym – tłumaczy  lek. Krzysztof Gawroński, hematolog LUXMED. Narząd odpowiada, m.in.: za równowagę układu immunologicznego.i krwionośnego. W śledzionie odbywa się filtracja krwi i rozpadają się zużyte, stare czerwone krwinki czerwone, limfocyty i trombocyty i limfocyty. To, co później pozostaje jest przekazywane do wątroby.

Za co odpowiada śledziona?

Śledziona przypomina ziarno fasoli, jest jednak większa, bo u dorosłego człowieka ma 4 cm grubości, 7 cm szerokości i 11 cm długości, a waży około 150 g. Otacza ją błona surowicza i torebka włóknista. Znajduje się w podżebrzu (z lewej strony), w okolicy lędźwiowej. Narząd nie jest wyczuwalny, ale gdy w wyniku choroby  dochodzi do jej powiększenia, może wystawać spod żeber – podkreśla specjalista.

Śledziona uczestniczy w produkcji limfocytów oraz przeciwciał, odpowiedzialnych za zwalczanie wirusów oraz bakterii i drobnoustrojów. Jest też niezastąpionym magazynem krwi. Kiedy przykładowo dochodzi do krwotoku, uzupełnia braki krwi. Jest nieoceniona, gdy następuje niedotlenienie organizmu, podtrzymuje komórki przy życiu.

Jakie są choroby śledziony?

Splenomegalia jest objawem chłoniaków i białaczek m.in. mielofibrozy, przewlekłej białaczki szpikowej, jak również wirusowych infekcji: cytomegalii i mononukleozy zakaźnej. Chociaż rzadziej,występuje przy zakażeniach bakteryjnych i pierwotniakowych czy chorobach krwi, np. anemii hemolitycznych.i Powiększenie śledziony występuje na skutek marskości wątroby,  reumatoidalnego zapalenia stawów, toczenia rumieniowatego układowego oraz schorzeniach metabolicznych. Narząd może współuczestniczyć w chorobach autoimmunologicznych, np.: małopłytkowości. Bezpośrednie dolegliwości, jakie dotykają śledzionę, to: zapalenie śledziony, torbiel śledziony, ropień śledziony oraz nowotwór śledziony.

Czy pęknięta śledziona jest zagrożeniem dla zdrowia?

Śledziona boli tylko przy urazie, zawale czy podrażnieniu torebki śledziony lub też, kiedy szybko się powiększa z przyczyn chorobowych. Pacjenci narzekają wówczas na ból, występujący z lewej strony brzucha, ale może też promieniować do barku, pleców lub nadbrzusza. Jeżeli dochodzi do krwotoku wewnętrznego, czyli pęknięcia śledziony, życie chorego jest zagrożone, więc jak najszybciej trzeba ją wyciąć. Powstaje zagrożenie życia, gdyż narząd jest unaczyniony, więc wywołuje wylew krwi do jamy otrzewnowej. U pacjenta spada ciśnienie i utrata przytomności. Może wtedy dojść do zatrzymania krążenia – podkreśla lekarz. Kiedy śledziona jest powiększona z powodu patologii hematologicznej, nie usuwa się, ale leczy farmakologicznie. Terapia jest skuteczna, kiedy narząd się zmniejsza, jak mówi specjalista.
zdrowie.pap.pl