News will be here

Ubezpieczenie wesela i pary młodej

Z danych GUS wynika, że w 2016 r. wzrosła liczba zawieranych małżeństw. Jeszcze w pierwszej połowie 2015 roku, ślub wzięło 68,8 tys. par, a w 2016 roku już o 5,2 tys. więcej. O ubezpieczeniu OC powinni pamiętać zarówno państwo młodzi, którzy organizują przyjęcie weselne, jak i firmy działające w biznesie ślubnym: domy weselne, restauracje, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Dlaczego? Ponieważ za włosy zniszczone farbowaniem lub trwałą ondulacją można żądać odszkodowania. Podobnie za nieudany zabieg kosmetyczny lub zatrucie pokarmowe weselnych gości.

Z analizy towarzystwa ubezpieczeniowego wynika, że restauratorzy, salony fryzjerskie, zakłady kosmetyczne oraz inne małe i średnie przedsiębiorstwa najczęściej kupują OC komunikacyjne oraz polisę od ognia i kradzieży. Do polisy ubezpieczenia majątku włączana jest również odpowiedzialność cywilna (OC) związana z prowadzoną działalnością. Dlaczego?

Fryzjer i kosmetyczka pod kontrolą

Włosy lub cera zniszczone podczas zabiegu mogą przysporzyć problemów nie tylko pannie młodej, ale również fryzjerowi lub kosmetyczce. Klienci są coraz bardziej świadomi swoich praw, dlatego nieudane zabiegi kosmetyczne mogą być podstawą do roszczenia wypłaty odszkodowania. – Jeśli prowadzimy salon urody lub świadczymy usługi fryzjerskie, warto zastanowić się nad wykupieniem polisy OC. O odpowiedzialności cywilnej możemy mówić wtedy, gdy wyrządziliśmy szkody osobom trzecim np. podczas zabiegu koloryzacji. Trzeba pamiętać, że przyszła panna młoda jest szczególnie wymagającą klientką, a chwila nieuwagi może spowodować, że cały utarg pójdzie na poczet odszkodowania – mówi Marta Mazaraki, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Majątkowych w Gothaer TU S.A. Zanim panna młoda stanie na ślubnym kobiercu, często decyduje się również na szereg zabiegów w salonie piękności. Niestety branża zna przypadki roszczeń nawet na kwotę 30 tys. zł z powodu nieudanego zabiegu kosmetycznego, zwłaszcza przed ślubem. – Przedsiębiorcy, którzy będą rozważać zakup ubezpieczenia powinni zwrócić uwagę na wysokość sumy gwarancyjnej, czyli kwoty do wysokości której towarzystwo ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność za szkody. Ustalając ją, trzeba pamiętać o tym, że kwoty odszkodowań przyznawanych przez sądy w Polsce są coraz wyższe. Druga kwestia to wybranie odpowiedniego zakresu ubezpieczenia, tak, by być zabezpieczonym na każdą ewentualność – radzi Marta Mazaraki z Gothaer.

Pakiet dla restauratora

Organizacja wesela to duże wyzwanie dla właściciela domu weselnego, hotelu lub restauracji, zwłaszcza jeśli państwo młodzi zaprosili ponad stu gości. W świetle obowiązujących przepisów to restaurator odpowiada za szkody, których goście doznają z jego winy podczas pobytu w lokalu. Nawet silne zatrucie pokarmowe może stanowić podstawę do ubiegania się o odszkodowanie. Na co zwrócić uwagę, gdy prowadzimy biznes ślubny, a goszczenie weselników będzie po naszej stronie? – Tak, jak w przypadku fryzjera i salonu piękności ważna jest suma gwarancyjna ubezpieczenia. Wybierając polisę powinniśmy pamiętać, że w świecie ubezpieczeń niska składka nie zawsze oznacza, że wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę. Zdarza się, że zbyt niska suma gwarancyjna może być niewystarczająca do pokrycia wszystkich roszczeń poszkodowanego. Te, które będą przewyższać sumę gwarancyjną sprawca szkody będzie musiał pokryć z własnych środków finansowych – mówi Marta Mazaraki, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Majątkowych w Gothaer TU S.A. Może zdarzyć się również tak, że jeden z gości zniszczy naszą restaurację, uszkodzi sprzęt lub dojdzie do podpalenia. – Warto mieć świadomość, że oferta ubezpieczenia dla tego typu działalności jest bardzo bogata i że w ramach polisy możemy objąć ochroną także lokal, nakłady inwestycyjne poniesione w celu przystosowania lokalu do prowadzenia działalności, wyposażenie, środki obrotowe, szyby i lustra od stłuczenia czy też NNW pracowników – dodaje Marta Mazaraki.

Para młoda też ubezpieczona

Za granicą można ubezpieczyć się na wypadek, gdy panna młoda lub pan młody… ucieknie sprzed ołtarza. W Polsce nie ma tego rodzaju ubezpieczeń, ale warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Jeśli zamierzamy stanąć na ślubnym kobiercu i decydujemy się na wizytę u kosmetyczki lub fryzjerki, poza ustaleniem ceny usługi, upewnijmy się, że zakład, który wybrałyśmy posiada odpowiednią polisę OC. Podobnie z restauracją, w której zamierzamy zorganizować przyjęcie weselne. Na pewno przyda nam się również ubezpieczenie NNW i OC w życiu prywatnym i to nie tylko w dniu ślubu, ale również na co dzień.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *