Jaki będzie rynek agencji rekrutacyjnych w 2018 r.

W Polsce wzrasta liczba agencji rekrutacyjnych. Według raportu Polskiego Forum HR w trzecim kwartale przybyło 400 nowych, co łącznie daje 8 900 podmiotów działających na rynku . Firmy dostrzegają, iż trudno jest znaleźć właściwe osoby na określone stanowiska, stąd proces rekrutacji coraz częściej oddają w ręce profesjonalnych specjalistów. Jednak wraz ze wzrostem wynagrodzeń dla pracowników, rosną także koszty rekrutacji.
Jak podaje Polskie Forum HR wysokość obrotów firm członkowskich PFHR w trzecim kwartale 2017 roku wzrosła aż o 17% osiągającwysokość 33,5 mln PLN (w zakresie rekrutacji stałych na terenie Polski w porównaniu do poprzedniego roku). Jeszcze szybciej, bo aż o 36%, rosną rekrutacje międzynarodowe. Na rynku polskim przeważają zamówienia na rekrutacje dla sektora usług, zaś na międzynarodowym najwięcej prowadzonych jest procesów dla sektora produkcyjnego. W rankingu firm zrzeszonych w Polskim Forum HR szczególną uwagę zwraca Jobhouse –butikowa agencja wywodząca się z Trójmiasta, ze stuprocentowym polskim kapitałem, która w tym roku obchodziła 6. urodziny. Firma znowu podskoczyła w rankingu,zajmując wysokie 15 miejsce, wyprzedzając międzynarodowe korporacje często z kilka razy dłuższym doświadczeniem.

Rok 2017 był bardzo dobrym czasem zarówno dla branży rynku rekrutacji, jak i dla firmy Jobhouse. Duże zaangażowanie zespołu w swoją pracę oraz ciągły rozwój firmy widoczny jest także w liczbach.
W podsumowaniu pierwszego kwartału zajmowaliśmy 17 miejsce, drugi zaś zakończyliśmy na 16 pozycji, trzeci – zajmujemy zaszczytną dla nas 15 pozycję. To dla nas najlepsza nagroda za naszą pracę.– komentuje wyniki raportu Natalia Bogdan, właścicielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse. Dodaje: Zakładając firmę w 2011 roku nie przypuszczałam, że z jednoosobowej działalności, powstanie firma o zasięgu międzynarodowym, zatrudniająca rocznie 3 tys. pracowników. Jestem dumna z mojego zespołu i mam nadzieję, że w przyszłym roku znajdziemy się o kilka pozycji wyżej.

Tendencja do rozwoju branży rekrutacyjnej będzie się utrzymywała także w 2018 roku. Rynek pracownika, niskie bezrobocie, większe wymagania kandydatów wobec pracy sprawią, iż proces rekrutacji jest coraz trudniejszy, a co za tym idzie droższy. Agencje rekrutacji zwykle uzależniają swoje wynagrodzenie od poziomu uposażenia rekomendowanych kandydatów. W związku z tym, iż oczekiwania kandydatów są wyższe niż przed rokiem, stąd koszty znalezienia pracowników za pośrednictwem agencji pracy także wzrosną.
Dorota Steliga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *