News will be here

Praca nie musi być złem koniecznym!

Jeśli pracujesz, bo musisz opłacić rachunki, to pomyśl o zmianie zajęcia. Praca powinna dawać satysfakcję, inaczej zmęczysz się i  szybko wyeksploatujesz.  Nawet jak jest to Twoja pierwsza praca, nie musi być ona złem koniecznym.

Nie ma nic gorszego jak przekraczać próg firmy, której się nie lubi. Atmosfera jest niesprzyjająca, zarobki marne, a kierownik frustrat, wiecznie niezadowolony, wymagający, gorszy od samego szefa, gdyż  chce się wykazać.

Wielu ludzi godzi się z tym, niektórzy chodzą do psychiatry, bo nie są w stanie normalnie funkcjonować.  Jeśli tłumaczysz sobie: lepsza taka praca jak żadna, jakoś to wytrzymam, widocznie tak musi być, to pora na zmianę pracy. Okaż wolę walki, pozbądź się negatywnych myśli, doceń swoją wartość i zmień to. Zastanów się co chcesz, lubisz i potrafisz robić oraz w która stronę chcesz podążać. Nie ma znaczenia ile masz lat, bo pragnienia ludzi nie mają wieku.

Weź odpowiedzialność za swoje życie
Potrzebujesz jedynie odwagi. Określ na czym Ci zależy. Odpowiedz sobie na pytanie: czy przez kolejne lata chcesz wstawać rano i chodzić do pracy, która nie tylko nie przynosi radości, ale jest Twoją „zmorą”? Nie chodzi o rzucenie dotychczasowego zajęcia natychmiast, a o znalezienie takiego, które będziesz wykonywać z przyjemnością. Jeśli to wymaga dokształcenia, zapisz się na kurs.

Jak odkryć pasję?
Pomyśl jaki typ pracy zawsze Cię interesował, Czy był on związany z ludźmi, komputerami, książkami, podróżami, zwierzętami, tworzeniem, pracami ręcznymi czy może z pisaniem. Przypomnij sobie osoby, które opowiadały, czym się zajmują. Może Ciebie też zainteresowałaby tego typu praca?

Dlaczego rezygnujemy z zawodowych aspiracji?
– boimy się porażki,
– z powodu wykształcenia,
– nie wierzymy we własne możliwości,
– brakuje nam zaufania do siebie,
– a co powiedzą inni,
– brak odpowiednich ofert pracy,
– z konieczności zarabiania na życie.

Sprawdź co się zmieniło na rynku pracy. Przejrzyj oferty i dokonaj zmiany w swoim życiu. Nie zwlekaj, szkoda czasu. Jeśli brakuje Ci wykształcenia – zapisz się na naukę j. obcego lub na wyższe studia.
Chcesz prowadzić działalność, a nie masz środków – postaraj się o bezzwrotną dotację. Rozważasz pracę w domu – nic trudnego.

Nie musisz od razu rezygnować z pracy, która daje Ci utrzymanie. Nie ryzykuj, ale szukaj w międzyczasie innej, lepszej pracy lub pomyśl o swoim biznesie.

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną zobacz czym firma się zajmuje. Poznaj przyszłego pracodawcę. Na spotkaniu z rekruterem miej na uwadze swoje zalety i odpowiednio je przedstaw. Powiedz czego oczekujesz od firmy i jak możesz pomóc w jej rozwoju. Pomyśl czym zachęcił Cię ogłoszeniodawca w zamieszczonej ofercie. Powiedz, że chcesz pomagać w rozwoju firmy. Mów pewnie i zgodnie z prawdą oraz przekonaniem. Rekruter  rozpozna fałsz w tonie Twojego głosu, a kłamstwa szybko wyjdą na jaw. Wystrzegaj się ich.

Stawiaj się zawsze na wygranej pozycji. Nawet jak obsługujesz kasę w markecie, a starasz się o pracę w marketingu w innej firmie, powiedz o konieczności wykonywania dotychczasowego zajęcia. Na rozmowę o pracę przygotuj sobie kilka pomysłów, np. jak zwiększyć obroty firmy. Pokaż swoją kreatywność, a przekonasz do siebie rekrutera.
arka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *