News will be here

Jak zadbać o przydomowy taras?

Taras jest naszą wizytówką i miejscem, gdzie chętnie wypoczywamy, zwłaszcza wiosną i latem.  Musimy oczywiście o niego odpowiednio zadbać. Nie tylko oczyścić z brudu i śmieci, ale pomyśleć o zabezpieczeniu przed okresem jesienno – zimowym.
Chcąc utrzymać ładny wygląd naszego tarasu powinniśmy przemyśleć jak wykonać naszą pracę, żeby efekt był adekwatny do włożonej pracy.

Odnawianie tarasu
Zacznijmy więc naszą pracę od usunięcia nieczystości (kamyków, liści itp.). Dzięki temu łatwiej go wyczyścimy i nie zarysujemy powierzchni. Zaczynamy więc od zamiatania tarasu zwykła miotłą lub szczotka elektryczną, która dokładnie usuwa śmieci ze wszystkich rowków.

Często tarasy wykonane z kostki brukowej łączą się bezpośrednio z ogrodem(tworzą całość). Warto wyrównać obrzeża trawnika –  obcinarką. Uzyskamy estetyczny wygląd i pozbędziemy się chwastów.

Czyszczenie nawierzchni
Trudne, ale i konieczne jest czyszczenie tarasu z zabrudzeń pozostałych m.in po posiłkach i różnych zabawach. Przyroda także dostarcza nam zanieczyszczeń, których musimy się pozbyć. Chcąc ułatwić sobie pracę wykorzystajmy do tych celów myjki ciśnieniowej czyli czyśćmy nawierzchnię pod dużym ciśnieniem wody. To skuteczny i bezpieczny sposób mycia nawierzchni tarasu wykonanej z każdego rodzaju materiału: , kostki brukowej i  z drewna. Najważniejsze, żeby dokładnie wymyć wszystkie zakamarki. Jeśli jednak mamy plamy, które trudno jest usunąć, zastosujmy taki preparat, który możemy wlać do zbiornika myjki. Musi być na tyle skuteczny, żebyśmy zobaczyli efekt. Po zabiegu chemicznym musimy wodą spłukać taras.

Zabezpieczenie
Na tym jeszcze nie koniec. Aby nasza praca nie poszła na marne i taras w dobrym stanie przetrwał zarówno deszczową jesień jak mroźną zimę, musimy  go zaimpregnować.

Drewnianą nawierzchnię – olejować (o ile nie była lakierowana), wykonaną z gresu lub kostki brukowej – środkiem zalecanym przez producenta.

Taras to także balustrady. Zadbajmy o nie i od czasu do czasu pomalujmy, żeby zapobiec zniszczeniu przez opady atmosferyczne. Dzięki odpowiednim zabiegom, nie będziemy musieli martwić się o zły stan naszego tarasu. Warto przy okazji odświeżyć stoliki, krzesełka, jeśli oczywiście nie są wykonane z plastiku.

Ładnie utrzymany taras jest miejscem, gdzie możemy odpoczywać i regenerować siły po pracy.
AM

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *