Jak sobie radzić z menopauzą?

Menopauza czyli klimakterium, przekwitanie, to okres przejściowy u każdej z kobiet. Może już po 40 – ce, ale najczęściej między 45 – 55. r. życia. Nie ma co ukrywać, że jest to okres bardzo trudny. Wiąże się bowiem z poczuciem utraty atrakcyjności (fizycznej i seksualnej) oraz kobiecości. 
Kobiety mają uczucie, że coś tracą na zawsze: młodość, zdrowy kobieta-menopauzawygląd ciała, dobrą kondycję. Tak jakby wszystko co najlepsze już minęło. Cierpi na tym psychika i poczucie własnej wartości.  To prawda, że czasy młodości upłynęły, ale życie trwa nadal. Kobiety w tym okresie mają więcej czasu dla siebie. Nie muszą już tak pędzić, gdyż mają mniej obowiązków.  Mogą w końcu pomyśleć o sobie. Realizować porzucone hobby (pasje) czy dokształcać się, a przede wszystkim zadbać o swój wygląd i poczuć się lepiej.  Kondycję poprawią też ćwiczenia, ruch na świeżym powietrzu i masaże.

Jakie są objawy menopauzy?
Nieregularne plamienia (o mocnym lub słabym nasileniu) lub całkowity ich brak, objawy takie jak np.: starzenie skóry, zlewny pot, uderzenia gorąca i spadek libido. Do tego kobiety odczuwają depresje, niepokój, rozdrażnienia i zmiany nastroju. Następstwem jest osteoporoza i zmiany w układzie krążenia.

Przyczyna menopauzy
To hormony „ponoszą winę” za menopauzę. Ich poziom zaczyna spadać już po 40. roku życia. Chodzi szczególnie o estrogeny, które organizm przestaje produkować. Zmniejsza się wówczas ilość włókien kolagenu, elastyny oraz słabnie praca gruczołów łojowych.

Jak reaguje skóra?
Skóra traci swoją gęstość i sprężystość; staje się sucha i cienka – wiotczeje. Kiedy naczynia krwionośne się zwężają, a komórki skóry są coraz słabiej odżywione, to pogłębiają się bruzdy i bardziej widoczne stają się zmarszczki biegnące od nosa do ust. Skóra zaczyna tracić  dawną zdolność do  regeneracji, co uwidacznia się na twarzy, gdyż jej owal opada. To przygnębia każdą kobietę, a wielokrotnie wywołuje depresję. Można się ratować hormonalną terapię zastępczą, ale z pewnością należy rozpocząć odpowiednią pielęgnację skóry.

antyzmarszczkowy preparat

Jak sobie radzić?
Chcąc cieszyć się jędrną skórą należy spożywać dużą ilość owoców i warzyw. Rośliny to bogate źródło antyoksydantów i zawierają niezbędne dla naszego organizmu witaminy A, C, E oraz flawonoidy ( silne przeciwutleniacze, krem-kobietazwalczające wolne rodniki i odpowiedzialne za niekorzystne zmiany na skórze).

Ponadto warto spożywać duże ilości kwasów tłuszczowych – omega-3, które sprzyjają zachowaniu gładkiej i jędrnej skóry. W okresie menopauzy (klimakterium) pomaga zażywanie witaminy: D, B6, B12. To jednak nie wszystko, bo chcąc zapobiec rozwojowi osteoporozy i wyregulować pracę naczyń krwionośnych,  należy codziennie dostarczać organizmowi odpowiedniej dawki wapnia. Magnez zapobiega zaburzeniom rytmu serca i skurczom mięśni oraz zapewni prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

W diecie nie może zabraknąć roślin bogatych w magnez,   żelazo i kwas foliowy. Dzięki temu zachowamy jędrna i gładką  skórę. W okresie menopauzy pojawiają się problemy ze snem. sok-dietaPomoże stosowanie preparatów ziołowych ( np. na bazie melisy), które działają uspokajająco. Suplementy w okresie klimakterium poprawią samopoczucie. Ważne są pełnowartościowe posiłki, które dostarczą organizmowi tego co potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Menopauza uświadamia kobietom, że okres młodości jest już niestety za nimi. Pora więc przestawić się i pogodzić z samą sobą. To nie jest łatwe, ale konieczne dla własnego dobra. Pozwoli na uniknięcie depresji i polubienie swojego ciała. Pozytywnie wpłynie na samopoczucie.

Zmiany, które następują u kobiet są naturalnym stanem rzeczy. Zupełnie zrozumiałe, że każda bez wyjątku chciałaby być młodsza, a to jak wiemy jest niemożliwe. Czas szybko biegnie czy tego chcemy czy nie. Musimy się z tym pogodzić, a życie będzie radośniejsze i piękniejsze. Bez względu na wiek, można cieszyć się każdym dniem i przeżywać drugą młodość.
arka

One Comment

  1. Tremia

    kobiety mają w tym okresie przekichane, wiem coś o tym, sama wchodze w czas menopauzy, co najgorsze ostatnie badania co robiłam w laboratorium diagnostyce (yo byl pakiet kostny) to własnie wyszła mi osteoporoza, cóż idę wnet na konsultację lekarską i zobaczymy co powie mi lekarz, mam nadzieje ze będzie ok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *