News will be here

Koronawirus a oszustwa internetowe i sms-owe

Oszuści wykorzystują koronawirusa do wyłudzania danych i pieniędzy. Będą oni blokowani, a ich strony umieszczane na specjalnej liście ostrzeżeń. Każdy będzie miał do niej dostęp i sprawdzi w dowolnej chwili.
Ochrona obywateli przed wyłudzaniem danych lub pieniędzy pod pozorem walki z epidemią koronawirusa to cel zawartego w poniedziałek porozumienia o współpracy, które wspólnie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz NASK uzgodniliśmy z największymi operatorami telekomunikacyjnymi.

Służby reagują
Odpowiedzialne za te sprawy służby, reagują na bieżąco. W drastycznych przypadkach oszuści będą ponosili odpowiedzialność karną. Obywatele będą lepiej chronieni przed naciągaczami, którzy pod pretekstem walki z pandemią dopuszczają się przestępstw – mówi minister cyfryzacji – Marek Zagórski,

Dzięki porozumieniu, jakie zostało uzgodnione z Orange Polska, Polkomtel (operator sieci Plus), P4 (operator sieci Play) oraz T-Mobile Polska, powstanie specjalna lista ostrzeżeń. Trafią na nią domeny internetowe, które służą do wyłudzeń danych, w tym danych osobowych lub środków finansowych. Lista będzie powszechnie dostępna, każdy będzie mógł ją sprawdzić, a wpisane na nią strony będą blokowane.

Wyłudzacze na czarnej liście
Na listę ostrzeżeń wpisywane zostaną domeny, które wprowadzają w błąd użytkowników internetu, żeby wyłudzić od nich dane lub pieniądze. Każdy będzie mógł za pomocą e-maila lub specjalnego formularza, zgłosić do NASK witrynę budzącą jego podejrzenia. Takie zgłoszenie będzie natychmiast weryfikowane przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Kiedy okaże się zasadne, domena niezwłocznie zostanie umieszczana na liście ostrzeżeń i zablokowany będzie do niej dostęp. W niektórych wypadkach powiadamiane też będą organy ścigania (prokuratura i policja). Ich działania prowadzone będą w Polsce oraz innych państwach w ramach międzynarodowej współpracy służb policyjnych w EUROPOL-u.

Niestety, w okresach przedświątecznych czy w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak obecna epidemia koronawirusa, pojawiają się często oszuści, którzy próbują żerować na ludzkiej życzliwości, strachu, a czasami niewiedzy. Naszym celem jest najlepsza ochrona obywateli przed takimi praktykami – wyjaśnia Marek Zagórski.

Reagujmy i zgłaszajmy
Apelujemy, by w przypadku zetknięcia się niepokojącymi treściami, wykazać się ostrożnością. Uważajmy na podejrzane SMS-y, maile czy wiadomości w serwisach społecznościowych i zgłaszajmy je. Później najlepiej je usunąć. Warto pamiętać, że klikanie w przesłane nam linki może nie tylko narazić nas na straty, ale też zainfekować komputer czy smartfon. Informacji na temat walki z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa należy szukać w oficjalnych źródłach. Zachęcamy do śledzenia oficjalnej strony www.gov.pl/koronawirus.
źródlo: newsrm.tv

One Comment

  1. Marcin

    Od zawsze były oszustwa takiego rodzaju, lecz podczas pandemii się to nasiliło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *